Daha İyi Bir Evlilik İçin Altı Altın Sır

Bazen sevdiğimiz insanlarla, çocuklarımızla ya da eşimizle niye çatışmalar içindeyiz diye düşünürüz. Şunu unutmamalıyız ki, hayat bir yolculuktur ve bu yolculuğun daha anlamlı ve keyifli hale getirmeye yardımcı olacak altı sırdan bahsedeceğim. Bu sırlar Evlilik Danışmanı David Frey’den alıntıdır.

SIR # 1 – İlk olan ilktir

Evlilikte eşimiz her zaman bir numaramız olmalıdır. O, önceliklidir. Eşimiz çocuklarımızdan da, işimizden de, hobilerimizden de, ev işlerinden de önce gelmelidir.

Tabi ki, bazen yoğun bir iş gününde ya da acil yapmamız gereken işlerimiz olduğunda ikinci planda kaldığı zamanlar olur. Ama bu durumlar bir kural haline gelmemeli, istisnai durumlar olarak kalmalıdır.

Şunu hatırlamalıyız, “hayır” dememiz gereken durumlarda “hayır” demek kötü değildir.  Öyle durumlar olur ki, o durumlarda “hayır” demeli ve eşimizi önceliğimize almalıyız.

SIR # 2 – Değişime İstekli Ol

Eğer bir yıldan fazla evliyseniz, sadece bir dakikanızı ayırın ve eşinizle en çok hangi konularda tartışıyorsanız ya da fikir çatışmaları yaşıyorsanız bunları düşünün ve yazın. Ve yapabiliyorsanız kategorilere ayırın bu yazdıklarınızı: aile, iş, harcamalar gibi.. 

 Eğer aynı konular tekrar tekrar bir problem olarak karşınıza çıkıyorsa bu sizi hayal kırıklığına uğratabilir ya da kapana kısılmış gibi hissettirebilir. Ama eğer ilişkiye değer veriyorsa, her iki tarafın da değişmeye istekli olması gerekir.

Görüşlerimizde, bakış açımızda katı olmaktan kaçınmak ilişkimizdeki bağlılığı artırır.

SIR # 3 – Güvenilir ol

Yaptığın şeyi karşındakinden bekle ve ona söyle, söylediğin şeyi ise yap. Söylenen şeyi yapmak, yapılmasını istemediğin şeyi yapmamak bağlılığı artıracaktır.

SIR # 4 – Bir Yabancı Gibi Davran

Yabancı biriyle ya da mesafeli olduğumuz biriyle tartışırken olabildiğince dikkatli ve kibar olmaya çalışırız. Eşimizle tartışırken de tıpkı bir yabancıyla tartışırmış gibi sözlerimizi ölçüp tartmalıyız. Karşımızdakinin eşimiz olması onunla tartışırken kaba ya da kırıcı olabileceğimiz anlamına gelmez.

SIR # 5 – Hislerine Güven

Her ne kadar bizden daha tecrübeli olanların nasihatlerine ihtiyaç duysak da, onları dinlemeli ancak kalbimizin sesine kulak verip, o sese göre davranmalıyız. Verilen nasihat ya da fikir çok iyi olabilir ancak bizim ilişkimize çok uygun olmayabilir.

Bazen sadece kendi yorumlarımız olayların başka açılardan nasıl göründüğünü görmemize yetmez. Böyle durumlarda güvendiklerimizin fikirleri ve yorumlarını dinlemeliyiz ama yapmadan önce kalbimizi, içimizdeki sesi dinlemeliyiz.

SIR # 6 – Çabalamak Gerek

Evlendiğimizde, evliliğimizin ne kadar “kolay” ve “muhteşem” olacağı hakkında gerçekçi olmayan beklentilerimiz vardır.

Ama hayatın gerçekleri, yol boyunca bir takım zorlukların olabileceğidir. Ama bu zorluklar ilişkimizi kuvvetlendirmek için olan fırsatlardır. Zaten dört dörtlük bir evlilik demek, hiç tartışma ve zorluğun olmadığı bir evlilik demek değildir. Tüm bu zorluklar ve çabalar, bizim gelişmemiz, değişmemiz ve birlikte daha iyi olmamız için fırsattır.

Çeviri: Uz. Psikolog Nur Aydoğan

Kaynak: www. marriageadvice.com

 

 

Bu yazı Genel, İlişkiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>