Sosyal Kaygı Bozukluğu

Sosyal kaygısı olan insanlar sosyal durumlarda huzursuz ve endişeli hissetmeye meyillidirler. Sosyal ortamlarda utandırıcı, küçük düşürücü davranışlarda bulunmak ya da orada bulunan insanların, kendisi hakkında kötü düşünecekleri bir davranış yapmak onları kaygılandırır. Böyle kişiler kendine odaklanmış ve sürekli sahnedeymiş hissi yaşayanlardır.

SOSYAL ORTAM NEDİR?

Sosyal ortam, kişinin kendisi dışında en az bir kişinin daha bulunduğu ortamlardır. Sosyal ortamlar ikiye ayrılır:

Performansla İlgili Olanlar                           Kişiler arası iletişimle ilgili olanlar
Bu durumlar, kişinin insanlar tarafından gözlemlendiğini hissettiği durumlardır.

 • Bir topluluğa konuşma yapmak
 • Derse ya da bir toplantıya katılmak, bu ortamda soru sormak ve cevaplamak
 • Başkalarının önünde yemek yemek
 • Umumi tuvaletleri kullanmak
 • Başkalarının önünde imza atmak ya da çek, form doldurmak
 • Toplulukta performans sergilemek
 • Herkesin önceden yerlerine oturmuş olduğu bir ortama girmek
Bu durumlar ikili iletişimin olduğu durumlardır. Diğerleriyle iletişimin kurulduğu ve yakın ilişkinin geliştirildiği durumlardır.

 • Yeni insanlarla tanışmak
 • İş arkadaşları ya da başka arkadaşlarla konuşmak
 • Birilerini bir şeyler yapmak için davet etmek
 • Sosyal ortamlara gitmek
 • Biriyle buluşmak/çıkmak
 • İddialı/kendine güvenen biri olmak
 • Fikirleri etkilemek
 • Telefonda konuşmak
 • İş arkadaşlarıyla bir proje üstüne çalışmak
 • Restoranda yemek siparişi vermek
 • Alınan şeyi iade etmek
 • İş mülakatına girmek

 

SOSYAL KAYGI NEYE BENZER?

Korkulan bir sosyal durumla yüz yüze geldiğinde, sosyal fobisi olan kişi şunları yaşar:

FİZİKSEL BELİRTİLER(Ne hissettiğin) NEGATİF DÜŞÜNCELER(Ne düşündüğün) KAÇINMA VE EMNİYET DAVRANIŞLARI(Ne yaptığın)
*Kalp atışlarında hızlanma, Mide/karın ağrısı, Titreme, mide bulantısı, Baş dönmesi, nefes darlığı, bulanık görme, sık sık idrara çıkma*Sosyal kaygısı olan insanlar kaygının bu belirtileriyle çok meşgul olurlar. *Aptalca bir şey söyleyeceğim.*Heyecanlanacağım ve herkes bunu fark edecek.*kimse benimle konuşmayacak.*sosyal kaygısı olan kişilerin başkalarıyla ilgili olumsuz düşünceleri olduğu gibi(benim tuhaf olduğumu düşünecekler), kendileriyle ilgili de olumsuz düşünceleri vardır: Söyleyecek bir şey bulamayacağım.sosyal ortamlarda, sosyal kaygısı olan kişilerin dikkatleri kendi performanslarına, hissettikleri kaygıya ve nasıl göründüklerine odaklanmıştır.   Kaçınma(parti ve toplantılara gitmemek), korkutucu sosyal durumlardan uzak durmak(toplantıdan erken ayrılmak gibi), koruyucu ve güvende hissettiren bir takım emniyet davranışları edinmek( alkol almak, sessiz durmak ve göz kontağından kaçınmak gibi)Sosyal kaygısı olan kişiler sosyal ortamlardan kaçınırlar, bazı sosyal durumlardan kaçarlar ya da güvende hissettirecek önlemler alırlar.(Aptalca bir şey söyleyebilirim, en iyisi konuşmamaya çalışmak) 

SOSYAL KAYGI NE ZAMAN BİR PROBLEM OLUR?

Bazı sosyal ortam ve durumlarda zaman zaman kaygılı hissetmek normaldir. Örneğin pek çok insan iş mülakatlarında ya da resmi bir konuşma yapacağı zaman kaygılıdır. Ama aniden ve çok sık sosyal kaygı hissetmek problem olabilir. Sosyal kaygı, kişide yoğun bir sıkıntı hissi oluşturur ve kişinin hayatını pek çok açıdan etkiler.

OKUL VE İŞ HAYATI:

İş mülakatlarında zorluk yaşama, çalışanlarla ve patronla iletişim problemleri, sınıfta ya da toplantılarda soru sormak ve soru cevaplamakta telaşlanmak, terfiyi reddetmek, bir takım işlerden ve kariyer basamaklarından uzak durmak, iş ve okulda düşük performans, iş ve okuldan keyif alamama.

İLİŞKİLER:

Romantik ilişkiler ya da normal arkadaşlıklar kurmada ve sürdürmede zorluk, diğerlerine kendini açmada sıkıntı yaşamak, fikir paylaşmada zorluk.

EĞLENCELİ AKTİVİTELER/HOBİLER

Yeni şeyler denemekten kaçınma, derse girmekten kaçınma, diğerleriyle iletişimin olduğu aktivitelerden kaçınma

GÜNLÜK HAYATTA:

Günlük işleri tamamlamada zorluk; markete gitmek, yemek için dışarı çıkmak, otobüse binmek ve adres sormak gibi.

SOSYAL KAYGI BOZUKLUĞUYLA İLGİLİ GERÇEKLER

*Herhangi bir yaşta başlayabilir, ama çoğu insan sosyal kaygı bozukluğunu ilk olarak çocuklukta ve ergenlikte deneyimler.

*Sosyal kaygı bozukluğu utanç verici ve küçük düşürücü bir olayın hemen ardından ya da zaman içinde yavaş yavaş gelişebilir.

*Sosyal kaygı yaşayan bireylerin ailesinde de sosyal kaygı yaşayan bireyler görülebilir.

*Kadınlarda ve erkeklerde eşit olarak görülür.

*Sosyal kaygı, düşük benlik saygısı, yetersiz beden imgesi, depresyon ve madde kullanımı gibi pek çok diğer probleme neden olabilir ve bu problemlerden doğabilir.

 Çeviri: Uz. Psikolog Nur AYDOĞAN

http://www.anxietybc.com/resources/social.php

Bu yazı Genel, Kaygı Bozuklukları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sosyal Kaygı Bozukluğu için 9 cevap

 1. serap der ki:

  ben bununla mucadele edıyorum nasıl duzelıcegımıde bılmıorum

  • nuraydogan der ki:

   Selamlar, sosyal kaygı bozukluğu pek kişinin bu konuda muzdarip olduğu ve kolay tedavi edilebilen bir problemdir. Lütfen uzman bir psikoloğa gidip psikoterapi talep ediniz. Sağlıklı günler dilerim.

 2. cihangir yıldız der ki:

  hocam merhabalar bizim Abim le ilgili sıkıntımız var buradaki bütün veriler ve yazdıklarınız uyuyor ve aynı şekilde konuşmuyor ve evden çıkmıyor aynı zamanda bütün gün evde televizyon izleyip duruyor uykusuz kalıyor aynı zamanda sürekli düşünce halinde oysa ki makine mühendisliğini 1. le bitirdi ve dereceleri var bu konu hakkında bizi aydınlatmanızı istiyorum lütfen …….

 3. NUR der ki:

  BU DURUMLARIN NEREDEYSE HEPSINI YASIYORUM.HERGUN GIRDIGIM SINIFIMA BILE ZORLA GIRIYORUM.KONUSMAKTAN KORKUYORUM.VE EN ONEMLISI SUREKLI SIKILIYORUM.AMA HALA EMIN DEGILIM ACABA BU RAHATSIZLIGI YASIYOR MUYUM.BAZENDE COK RAHHATIM.BIR TURLU ANLAYAMIYORUM KENDIMI.

 4. fobik der ki:

  Merhaba,
  Ben de net şekilde hatırlayabildiğim yaşlarımdan beri sosyal fobiyle boğuşuyorum; henüz galip geldiğim de söylenemez. Tabi 2 yıl öncesine kadar sadece çekingen bir kişiliğe sahip olduğumu düşünüyordum. Bu 2 yıldır tedaviden kaçınmamın da tek sebebi yine sosyal fobidir.
  Sosyal anksiyete bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız kesinlikle ihmal etmeyin; bir profesyonelden yardım alın. Kendiliğinden azalacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz; aksine akıl almayacak şekilde artıyor. Umarım ben de yakın zamanda gerekli cesareti edinerek tedaviye başlayabilirim. Evet, birçok hayalimi geride bırakmak zorunda kalmış olabilirim; fakat geç olduğunu düşünmüyorum. Sosyal fobi hayata dair beklentileri azaltıp, insanı zorunlu bir tevazuya ittiği için hayata kıyısından tutunmak bile sanırım yeterli olacaktır :) Tüm kardeşlerime şimdiden geçmiş olsun.

 5. damla der ki:

  Merhaba..ben özümde cok konuskan boyle her ortamda kendini belli eden bir insandim.utangac cekingen degildim.topluma karisabilen gerektikce kursu ve sahnelere bile cikardim.birkac yil once boyleydi.psikolojim bozuldu.ve suan insanlardan kaciyorum kalabalik ortamlarda terliyorum utaniyorun ve gerekmedikce konusmuyorum.duzeltmeye ugrasiyorum ama olmuyor.kendime guwenim azaliyo bazen bu duzelmeler oluyor.ama tamamiyle iyilesemiyorum.bunu kafaya taktikca psikolojim bozuluyor.aklimi.kaybetmekten korkuyorum.cok mantikli bisiler diyecek oluyorum soyliyin diyorum herkes bana bakinca diyecegin seyi unutuweriyorum sonra sasaliyorum sacmaliyorum.kimseye caktirmadan odaya gecip agliyorum.yardim edermisiniz.

 6. hasan der ki:

  Bende de aynı sorun mevcut. Psikiatriste gittim.Bana iki seçenek sundu.Birincisi ilaç ile tedavi(Paxera) Bunu 1 ay boyunca kullanmamı söyledi. 1 ay sonra gideceğim. İkincisi de psikoterapi önerdi. İki seçeneğinde etkili olduğunu söyledi. Bende ilacı tercih ettim. Çünkü eğer terapilere gidersem bu çok pahalı olacak benim için. Terapi ücretini devlet hastaneleri karşılıyor mu? Yoksa bu ekstra ya mı giriyor? Yardımcı olur musunuz Nur Hanım. Kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Bazen ölsem de kurtulsam demeye başladım.

 7. Gizem der ki:

  ücretsi kısmına tıkladım ama sorunum başka konuyla alakalı nereye yazacağımı bilemedim . Neyse benim çok sıkıntım ve takıntı problemim var lütfen yardım edin. Büyük bir ölüm korkusu yaşıyorum ailemden birine bir şey olacak diye ödüm kopuyor annem öksürüyor ve biraz zayıflamış hayalimde onu kanser oldu diye düşünüp ağlıyorum buna kendimi çok kaptırmışım geçenlerde kardeşimin kafasına bir şey çıkmış küçük bir şey ama aniden panik yapıp oda ölümcül hasta diye ağlamaya başladım durmadan hayalimde ölürse bunları Yaşıcam diye düşünüyorum kendimi buna inandırmışım bu neden kaynaklanıyor dayanamıyorum artık yardım edin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>