Vurma, Isırma ve Tekmeleme: Çocukta Öfkeyi Durdurmanın Yolları2

Çocuğunuzun hangi durumlarda, kimlere niçin saldırganlık gösterdiğini bulup yazdıktan sonra sıra geldi müdahele etmeye.
Hemen Müdahele Etmek ve Durdurmak
Çocuğunuzun öfkelenmeye başladığı ilk anda onu hemen o ortamdan çıkarın. Bunu yaparken dikkatinizi çocuğunuza yönlendirip onun yanlış davranışını pekiştirmemeye dikkat edin. Çok fazla dikkatini yöneltmek problem üzerine konuşmayı denemeyi de içerir. Ve küçük çocuklar yaptıkları davranışın ne kadar yanlış olduğuyla ilgili uzun konuşmaları dinleyemezler. Dikkatimizi ve ilgimizi incinen çocuğa çevirerek, zarar veren çocuğa “ısırmıyoruz ya da ısırmak yok” gibi basit fakat sert bir cümle söylemek yeterlidir. İncinen çocuğu teselli edin ve öfkeli çocuğu görmezden gelin. Eğer çocuğunuz hala sakinleşmediyse sakin bir şekilde çocuğunuzu ortamdan uzaklaştırın. Eğer onu ortamdan uzaklaştırmak mümkün değilse siz, kurban durumundaki çocukla birlikte odayı terk edin. Çocuğun dışa vuran davranışlarından sonra onun yaşına uygun olan süre kadar(3 yaş-3dk. , 5 yaş-5dk) çocuğunuzdan uzaklaşmak, sakinleştikten sonra onunla ilgilenebileceğiniz mesajını verir. Bunu yaparak çocuğunuza, sakinleşmenin ve uygun davranmanın onun sorumluğu olduğunu öğretebilirsiniz.
Sesinizi alçaltın ve Yükseltmeyin
Ebeveynler olarak kendimizi kontrol etmeli ve kullandığımız kelimelere dikkat etmeliyiz, eğer çocuklarımızın da aynısını yapmasını istiyorsak. Bağırmak ve öfkeli davranmak kolaydır, ancak unutmayın ki, çocuğunuz iyi davranışların ve kendini, duygularını nasıl kontrol edeceğinin ipuçlarını sizin davranışlarınızda arıyor. Arkadaşlarına sürekli hırçın davranan bir çocuğa sahip olmak sizin açınızdan çok utandırıcı olurken, şunu da unutmayın ki, olumsuz davranışlara sahip olmasının bir nedeni de sosyal ortamlarda nasıl davranacağını öğrenmeye devam etmesiyle ilişkilidir. Bu yüzden kişiselleştirmeyin ya da aşırı tepki vermeyin.
Çok işe yarayan tekniklerden biri de ses tonunuzu değiştirmek ve sesinizi alçaltmaktır. Hemen sesinizi alçaltıp, bir taraftan incinen çocuğa ve kendi çocuğunuza dikkatinizi yönelttiğinizde çocuğunuza sakinleşmesi için yardım etmiş olursunuz. Eğer sakinleşmiyorsa, diğer çocukla ilgilenmeden önce sessizce, “Şimdi sakinleşmelisin. Ben Ahmet’in yanına gidiyorum, yanına geldiğimde ağlaman bitmiş olsun” diyebilirsiniz. İşe yarayıp, çocuğunuz sakinleşmiş olarak yanınıza gelince onu ödüllendirin ve “Kendi kendine sustuğun ve sakinleştiğin için aferin sana. Isırmıyoruz, Ahmet’i ısırdın ve canını acıttın. O şimdi üzgün” deyin. “Isırmak yok” diye tekrar edin ve aynı şey yine olduğunda sonucunda eve gideceğinizi söyleyin.
Çocuğunuzun Öfkesini Yatıştırması için Uygulamalar
Çocuğunuzun öfkesini tanımasına yardımcı olun: “Biliyorum, çok kızdın, ama vurmuyoruz. Vurmak yok!” 3-7 yaş çocuklarıyla öfkenin önemli bir duygumuz olduğundan bahsedebilirsiniz. Çocuğunuzla öfkeyi yatıştırma uygulamaları yapabilirsiniz. Ona kendi öfkenizle nasıl baş ettiğinizden bahsedebilirsiniz: “Bazen ben de sinirleniyorum. Peki o zaman ne yapıyorum, “çok sinirlendim” diyorum ve odadan çıkıp, başka bir odaya gidiyorum.” Çocuğunuza sakinleşinceye dek 10’a kadar saymayı, nasıl derin nefes alacağını ve “şu an gerçekten çok çok çok sinirliyim” gibi cümleler kurarak öfkesini sözelleştirmeyi öğretebilirsiniz. Tüm bu metotlar öfke gibi önemli bir duyguyu tanımasına ve kontrol edebilmesine yardımcı olacaktır.
Çocuğunuzla potansiyel olarak zor bir sosyal ortama girmeden önce öfkesini kontrol etmezse ne gibi sonuçlar olacağını gözden geçirebilirsiniz. “öfkeni kontrol edeceğini biliyorum. Fakat kontrol edemezsen parkı terk etmek zorunda kalacağız ve gelecek haftaya kadar gelmeyeceğiz. Anladın mı?” Söylediklerinizi uygulayın. Ve unutmayın ki, her çocuğa uygun davranışlar ve duygu kontrolü öğretilebilir. Uygun davranış için örnek sizsiniz, ve çocuğunuz sizi izliyor.

Uzm. Psikolog Nur Aydoğan
Kaynak: MUNSON, J. S. Empoweringparents

Bu yazı Çocuk ve Ergen kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Vurma, Isırma ve Tekmeleme: Çocukta Öfkeyi Durdurmanın Yolları2 için 256 cevap

 1. ELİF BİLGİN ALTINBAŞAK der ki:

  Yazılarınız çok güzel ancak bir soruda fikrinize ihtiyarcım var. Çocuk bu öfkesini uzun bir süre sanki kriz gibi anne veya babasını ısırarak geçirip sonra sakinliyorsa. Anne baba olarak ne yapmalı. Onu sıkıca tutup izin vermemek de öfkesini arttırıyor ancak o kadar kızgınlık o küçük bünyesine de zararlı. Ne kadar yumuşak olursak olalım istemediği bir şey olunca hemen ısıracağım diyor. Ve hızlıca vurabiliyor. sakinleşinceye kadar iptal gibi . Hiçbir şey dinlemiyor. Öfke dolu sözler söylüyor.
  Bu süreyi onunla nasıl atlatmalıyız? 4.5 yaında

  • nuraydogan der ki:

   Merhaba, Elif Hanım,
   Çocuğumuzun davranışını değerlendirirken onu yaşının özelliklerine göre değerlendirmeyi öneriyorum. Bunun için de 4-5 yaş gelişim özellikleri anne-babalarca öğrenilmelidir. 4,5 yaşında olan bir çocuk henüz yeni yeni duygularını ifade etmeyi ve duygularını kontrol etmeyi öğreniyordur. Şimdiye kadar duygularını hep ağlayarak, tepinerek ve hırçınlıkla gösterdi. Yani fiziksel tepkilerle gösterdi. Çünkü duygu kontrolü ve duygularını ifade etme yeteneği yoktu. Ama 4 yaşından sonra fiziksel öfkenin yerini sözel tepkiler alır. hala duygu kontrolü zordur onun için ama öğrenmeye başlamıştır. Peki çocuk duygularını kontrol etmeyi nereden ve kimden öğrenir? Anneden, babadan, kardeşlerden ve çok yakınlarındaki kişilerden öğrenir. Eğer anne onun öfkesine öfkeyele, inadına inatla karşılık veriyorsa çocuk da onu taklit eder ve bu taklitler öğrenilmiş davranışlara dönüşür. O yüzden öfkeli çocuğumuzun karşında onun aksine düşük seviyeli bir ses tonu, yumuşak bir uslupla onu sakinleştirmeliyiz. Ya da onun bu davranışı dikkat çekmek içinse dikkatimizi o öfkelendiğinde değil, sakin olduğu zamanlarda ona yönelterek, onun sakinliğini ve öfkelenmeyerek ifade ettiği zamanları ödüllendirmeliyiz. Çocuğunuzun nelere, kimlere, ne zaman öfkelendiğini bir hafta yapacağınız gözlemle not ediniz. Ve onu öfkelendirmemeye çalışınız. Öfkelendiğinde öfkesi dinene kadar onunla birlikte ortam değiştirip, sakinleştiğinde ona yapmak istediği şeyi nasıl yapması gerektiği hakkında bilgilendirin, ona öfkelenmeden nasıl yapabileceğini öğretin.
   Kesinlikle ne siz şiddet uygulayın ne de abisinin şiddet göstermesine izin verin. Şiddete, öfkeye şiddet ve öfkeyle verilen yanıt, çocuğa şiddet davranışları öğretmekten başka hiç bir şeye yaramaz.
   Sağlıklı günler diliyorum..
   Uzm. Psikolog Nur AYDOĞAN

 2. Mesut der ki:

  Merhabalar Nur Hanim
  Cok guzel acikliyorsunuz, bizde cocugumuzun davranis bozukluklarinin kaynagini oncelikle kendimizde arayip anlamaya calisiyoruz. Bizim durumumuz biraz farkli ve sizin tavsiyenize ihtiyacimiz var. Soyle ki; esim yabanci ayrica esimin ulkesindende farkli bir ulkede yasiyoruz. Kizimiz 2.5 yasinda, evdeannesi ile kendi dilini, benimle TUrkce konusuyor. Ev dili olarakta ingilizce kullaniyoruz. Sokaga ciktigimizda is dil hic birimizin bilmedigi farkli bir sey oluyor. Yabanci oldugumuz icin herkes bir sekilde selam verip konusmaya calisiyor. Bunlarin neticesinde sanirim asiri ilgiden kizimiz bunalmaya basladi. Yasiti yada kucuk cocuklara bazen, kendinden buyuk olanlara ve bayanlarin ise tamamina yaklastiklari anda vuruyor, ittiriyor yada bagiriyor. Zaman zaman insanlarla sorun yasiyoruz.
  Konusmaya calisiyoruz, en sevdigi oyuncagini yada bir aktiviteyi yasakliyoruz bir muddet icin, sakin kaldiginda odullendiriyoruz ama kesin cozum bir turlu bulamadik. Birisine vurduktan sonra yanlis oldugunu biliyor ve cezayi hakettigini kendisi soyluyor, yani yanlis yaptiginida biliyor. Lutfen bir akil verin.
  Selamlar, kolay gelsin

  • nuraydogan der ki:

   Merhaba Mesut Bey,
   Çocuğumuzdaki davranışların normal olup olmadığını anlamak için öncelikle çocuk gelişimini, o yaşın gereklerini, özelliklerini ve problemetiklerini iyi bilmek gerektiğini düşünüyorum. 2,5 yaş çocuğu her şeyden önce egosantriktir. Yani ben merkezcidir. Her şeyi kendi yapmak ister, dikkati kendinde toplamak ister ve gücünün olduğunun farkındadır. Bu gücü etrafındaki kişiler üstünde kullanmak ister. Yetişkinlere “hayır” yanıtını çok kullanır. Reddedicidir. Çünkü tüm bunlar onun bireyselleşme yolundaki adımlardır. Bu yaşta duygularını sözelleştirmek çok kolay değildir. O yüzden engellenme ya da sevmediği şeye maruz kalma durumlarında sözlerini kullanmakta yetersiz kaldığı durumlarda fiziksel olarak vurma, tekmeleme, çığlık atma, ısırma gibi yollarla ifade bulacaktır agresyonu. Aynı zamanda “emotion regulation” yani duygu dengeleme durumlarında henüz çok yeni ve yeteneksizdir. Duygularını kontrol edemediği durumlarda yine fiziksel tepkiler gösterecektir. Duygu dengelemesi ve kontrolü ise aileden kazanılır. Size tavsiyem “terrible two’s” denilen bu dönemi çok fazla yasaklayıcı olmadan ama aynı zamanda makul sınırlar koyarak, çocuğunuza bu dönemi sağlıklı atlatması için destek olun. Ona duygularını sözelleştirmeyi öğretin. “Biliyorum, kızgınsın, ama bu vurabilirsin anlamına gelmiyor.” Büyük annenle kalmak istiyorsun ama okula gitmelisin, hayal kırıklığına uğradın ama okuldan sonra uğramaya ne dersin” gibi..
   Yardımcı olduğumu umuyorum. İyi günler diliyorum.

   • Mesut der ki:

    Merhabalar Nur Hanim
    Aciklamalainiz icin tesekkurler. Daha once belirttigim gibi yabanci oldugumuzdan diger insanlarin asiri ilgi gostermesi, yeteri kadar arkadas edinememesi olanlarinda farkli dil konustugundan anlasamamalari bunlarda etkili oluyor. Surekli annesi ve benimle olmasi zorluyor. 3 ay sonra anaokuluna baslayacak, hem dil ogrenmeyede basladi. Sizin tavsiyelerinizide titizlikle takip ederek zaman icerisinde bu sorunu asacagimizi umuyorum.
    Tekrar tesekkurler, iyi gunler

   • burcin der ki:

    Merhaba nur hanım 30 aylık kızım var kendisinden 1aylik buyuk kuzeni surekli vuruyor surekli heyseyine benim diye sahipleniyor.bizde akrabalik dolayısıyla hiçbirşey diyemiyoruz fakat kizim babasi ve benden destek bekliyor bu desteği vermeyince bize karşı hırçın davranıyor bize vurma yok sadece savunmayinca gidin sen elleme git vb.cumleler kuruyor.baska ortama gectiğimizde biz ona kizdik dedik o anda bize annecim babacim diye konusmasi değişti surekli bize sarıldı. Napmalıyız karsı tarafın evebeynide cocugunun yaptiğını çoğu zaman görmemezlikten geliyor görsede göstermelik uyarıyor biz bu durumda ne yapip nasil davranmaliyiz.simdiden teşekkurler

  • kubra der ki:

   Slm nur hanim 18 aylık bir oğlum var ve yapmaması gerektiği şeyleri söyledim de önünde ne bulunuyorsa atıyor veya beni tirmalamya veya sıkmaya başlıyor önce uyarıyorum hala devam ettiğinde aynısını bende uyguluyorum (ama acitmayacak )şekilde doğru mu yapıyorum veya ne yapmm lazim yardımcı olurmusunuz

 3. Togay der ki:

  Merhaba Nur hanim,

  yazilariniz cok aydinlatici buldugum icin size yazmak istedim. Benim 3,5 yasinda bir oglum var. Ocak ayindan buyana krese basladi. Iki dilde büyüyor. Kreste almanca evde türkce konusuluyor. Oglumun bazi salik problemleri var. Simdiye kadar 2 kere geniz eti ameliyati gecirdi. Malesef hala nefes almakta zorlaniyor en cokta uyurken. Simdi ise asiri büyük bademciklerinden dolayi uyku abnesi oldugu tespit edildi. Önümüzdeki ayda thermal welding yani laser yöntemiyle bademcikleri kücültülecek. Bizim problemimiz oglumun okulda olsun evde bize karsi olsun yada evde misafir gelen cocuklara karsi olsun cok hircin ve agresiv davranmasi. Kendisi cok aktiv ve enerjik bir cocuk. Okulda baska cocuklari itmesi, kiyatlerinden cekmesi, vurmasi, üstlerine cikmasi, yaptiklari oyunlari bozmasi, bagirmasi, yada ellerinden oyuncaklari sormadan cekip almasi gibi sorunlarimiz var. Evdede ayni sekilde bize karsi. Yaptiklarinin yanlis oldugunun gayet farkinda. Her defasinda okula gitmeden yolda onu ikaz ediyorum anlatiyorum. Bak oglum arkadaslarina vurma, onlari itme, kendine ayit olmayan biseyi alma bunlar güzel davranislar degil diyorum. Tamam anne diyor ama yinede yapiyor. Evde hircin oldugu zaman ona dogru gittigimi gördügünde hemen kaciyor. Önce onu yakalamam gerekiyor. Daha sonra konusmaya calisiyorum beni ya ittiyor yada vuruyor. O an icin kesinlikle kayit disi oluyor. O an ceza olarak bisey yasaklarsamda aglmaya baslayip kiyafetlerimden cekmeye basliyor. Krese baslayali 6 ay oldu almancayi gayet iyi anliyor ama kelimeleride biliyor yanliz yeterli degil. Kesinlikle kendisini arkadaslarina ve ögretmenlerine karsi ifade edemiyor. Cümle kuramiyor. Bisey anlatmaya calisirken ellerini kollarini kullaniyor. Cok cabaladigi görülüyor. Arkadaslari onu anlamadiklarindan ve agresiv davrandigindan yavas yavas kayit disi birakmaya basladilar. Artik ne yapacaigimi sasirdim. Lütfen bir cevap bekliyorum. Simdiden cok tesekkür ediyorum.

  • nuraydogan der ki:

   Selamlar,
   Yazılarımı takip etmeniz beni sevindirdi. Size tavsiyem, öncelikle çocuğunuzun yaşının getirdiği özellikleri bilmeniz. Bunlar genel özelliklerdir ve tüm çocuklar için geçerli özelliklerdir. 3,5 yaşındaki bir çocuğun fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal özelliklerini öğrenin. Kendi çocuğunuzu bu özellikler ışığında gözden geçirin. Ardından bu yazının 1 ve 2 sinde detaylı olarak belirttiğim yöntemleri uygulayın. Okuluyla irtibata geçin. Okulun psikoloğuyla ortak bir şekilde bu problemi halledebilirsiniz. Çocuğunuzun hırçınlığına kendi sakinliğinizle cevap verin. ses tonunuzu daha düşük olarak kullanın. Onun uyumlu anlarını ödüllendirin. Umarım zamanla daha uyumlu olacaktır. Her şeyin başı sabır ve sevgi. Problemi daha etkili çözmek için lütfen bir uzmandan yüzyüze destek alınız. İyi günler diliyorum.

 4. nesli der ki:

  merhaba benim kızım 2 yaşında kendinden büyükler ile çok güzel oynuyor fakat kendınden 1 yaşküçük olan ve çok sık görüştüğümüz bir arkadaşımın kızına sürekli vuruyor itiyor.Kızımı ortamdan uzaklaştırdığımda ‘bir daha yapmayacağım anne’ diye ağlıyor tekrar yanlarına gitmek istıyor.Her iki çocuğuda incitmeden nasıl davranacağımı bilemiyorum bana yardımcı olursanız sevınırım…

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Öncelikle çocuğunuzun yaşının getirdiği özellikleri bilmenizde yarar var. 2 yaşındaki çocukların duygu ve davranış kontrolü yeni yeni gelişmektedir. paylaşımcı değildir. vurma, ısırma gibi davranışları genelde bir oyuncağı paylaşmak istediğinde ya da engellendiğinde sergileyecektir. elinizden geldiğince onu bu davranışlara itecek durumlarda, onun dikkatini farklı şeylere çekmeniz işinize yarar. Sakin ve kararlı bir ses tonu kullanarak “vurmak yok” gibi yapmaması gereken davranışları söyleyebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 5. Ayşe doğan der ki:

  merhabalar ben bir anasınıfı öğretmeniyim okula yeni başlayan bir çocuk sınıf içerisinde gün boyunca çok uyumlu davranışlar gösterdi fakat akşam olunca anne gördü ve mutlu bir şekilde anne sarıldı ama anne babayıda görünce ağlamaya anneye vurmaya başladı.ve anneye babaya karşı konuşurken kekelemeye başladı annenin söylediğine göre son 1 haftada gelişen bir durum olduğunu ablanın okula başlamasında sonra belirginleştiğini belirtiyor.ablasıyla arası çok iyi sadece anne ve babaya karşı davranışlarında bozukluk oldu yardım almak istiyoruz fakat 1 ay önceden randevu alamıyoruz bu durum neden kaynaklanıyor olabilir nasıl bir yol izlememiz gerekiyor yardımlarınıza ihtiyacım var teşekkürler şimdiden

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhabalar,
   Çocuğun anne ve babaya tepki göstermesi ve kekelemesi kesinlikle çocuğun onlarla ilgili bir problemi olduğunu gösterir ama bu problemin ne olduğu ve neden kaynaklandığını bulmak aileyle özel bir çalışma yapmadan çok zor. Anne ve baba çocuğun niye öyle davrandığını az çok biliyorlardır. Buradan tek bir önerim olabilir o da ailenin bir psikologtan yardım alması. Çünkü çocuk pek çok açıdan değerledirilmelive çocuğa bir takım testler uygulanmalı(çizim testleri, hikaye testleri). Ve sorun ne ise tespit edilip soruna müdahele edilmeli. Duyarlı bir öğretmen olduğunuz için tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

 6. pınar der ki:

  merbalar,
  yazılarınız çok güzel benimde vurmayla ilgili çok sııkıntılarım war oğlum 2,5 yasında yasından berı vurmaları war acayp derecede sinirli,inirledndiği zaman yanında etrafında kım warsa hemen vuruyo.oyun grubuna başlattım,oradada arkadaslarına vuruyo yapma diyorum okula almazlar falan diyorum sonra özürddiliyo öpüyo ama 10 dk sonra tekar aynı şeyi yapıyo,birde kendisini sevmek isteyenler yabancı veya akraba farketmıyo hemen vuruyo,kızıyorum hyır diyorum canı acır diyorum sinirli sinirli bana bakıyo yapıcam dio,ne yapacağımı şaşırmış durumdayım..

 7. derya der ki:

  Merhaba
  Nur hanım sitenizi çok beğendim.Ve genel bir sorun olan konuda banada yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. 14 aylık kızım arkadaş ortamında oyuncak paylaşmama ve herşeyin kendi elinde olma içgüdüsü taşıyor.Ve karşısında buna engel olan bir çocuk gördüğünde ise ıssırıp saçını çekiyor ,ben bu durumdan çok endişe duyuyorum.Ve ister istemez kimse kızımla görüşmek istemiyor bu sorunu nasıl aşabilirim bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz Yaşadığı ortamda kesinlikle tartışma ve yüksek ses olmuyor özellikle babası ile bu konuda çok dikkat etmeye çalışıyoruz.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Derya Hanım,
   Öncelikle çocuğunuzun yaşının getirdiği özellikleri bilmenizde yarar var. 1 yaşındaki çocukların duygu ve davranış kontrolü yeni yeni gelişmektedir. paylaşımcı değildir. vurma, ısırma gibi davranışları genelde bir oyuncağı paylaşmak istediğinde ya da engellendiğinde sergileyecektir. elinizden geldiğince onu bu davranışlara itecek durumlarda, onun dikkatini farklı şeylere çekmeniz işinize yarar. Sakin ve kararlı bir ses tonu kullanarak “vurmak yok” gibi yapmaması gereken davranışları söyleyebilirsiniz. İyi günler dilerim.

 8. melek gürgen der ki:

  merhaba benim 2 yasında ve 1.5 aylık iki ogullarım var büyük oglum hem ısırıyo vuruyo çimziriyo bu herkese yapıyo bana ve kardeşine daha çok yapıyo sürekli vurmak yok kardeşin canı yanıyor aglıyor olmaz diyoruz ama fayda etmiyor kardeşi olmadan öncede aynı şekilde vurmalar ısırmalar oluyodu ama kardeşi geldikten sonra daha fazla olmaya başladı kardeşi öpcem diyo bizde izin veriyoruz fakat zarar veriyo bizde ipin ucunu kacırıp onu babasıda bende dövüyoruz cok üzülüyorum onun ilerki yaşlarda piskolojisinin etkilenmesinden

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Selamlar Melek Hanım,
   Öncelikle hayatınızdan dövmeyi çıkarın. Dövmek çocuğa saldırganlığı öğretir. Sizin ona öğrettiğiniz saldırganlığı yani dövme davranışını başta kardeşine ve arkadaşlarına uygular çocuk. Pek çok ebeveynin yaptığı hatalardan biri de çocuğun saldırganlığını dövmeyle pekiştirmesi yani sabitlemesidir. 2 yaş çocuğu kendini tam ifade edemez. Duygularını yeni tanımaktadır. O yüzden kendini sözel değil de daha çok davranışsal olarak ifade eder. Vurmak ısırmak tekmelemek ağlama krizleri yaşamak gibi. Sizin yapmanız gereken. öncelikle şiddete şiddetle karşılık verip, çocuğa dövme davranışı kazandırmayı bırakmak. Daha sonra da küçük çocuğunuzu koruyup kollamak. Yani zarar görmesini engellemek. 2 yaşında olan çocuğunuza vurmak yok, ne istediğini söyle bana. şeklinde engellemek. ve bir gözünüzün küçük çocuğunuzun üstünde olması. Yaşı ilerledikçe büyük çocuğunuz kendini ifade etmeyi öğrenecek ama tabi siz bunu öğretirseniz. Size tavsiyem bir kitapçıdan anne-baba-çocuk bölümünden çocuk gelişimi ve eğitimiyle ilgili bir kitap edinmeniz. Çocuk gelişimini bilmek çocuğunuzun davranışlarını da ayırt etmenizi sağlayacaktır. İyi günler diliyorum.

 9. filiz karaaslan der ki:

  nur hanım merhaba 5 yaşında bir oğlum var kreşe gidiyor hırçın ve saldırgan bir çocuk kreşte arkadaşlarına ve öğretmenlerine vuruyor pedogogla görüştük otorite eksikliği var dedi elimden geldiğince otorite kurmaya çalıştım ancak şimdi evde daha sakin ancak birilerinin yanında ve kreşte yine aynı ne yapmalıyım

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Sevgili Filiz Hanım,
   Davranış problemi olarak tanımladığımız bu davranışlar, öncelikle üstünde özenli bir çalışma ve sabır gerektiriyor. Ama bugün göstereceğimiz bu özenli çalışma ve sabır ileride daha büyük boyutlara varmadan erken müdahele ile yüz güldürüyor. Size tavsiyem davranış problemleri ile ilgili bir kitap edinmeniz. Bunu kitapçıların anne-baba-çocuk-aile isimleri altındaki bölümlerinden bulabilirsiniz. Çok işinize yarayacak. Benim önerim çocuğunuzda değiştirmek istediğiniz sadece 1 tane davranış seçmeniz. Sonra onunla güzel vakit geçirdiğiniz bir gün bir resim çalışması yaparak okulumuzun kuralları diye bir okul resmi çizip, ayrı ayrı kağıtlara, bu okulun içine vurmak yok yazmanız. Bunu birlikte yapacaksınız. kutu kutu günlerin adını yazın ve arkadaşlarınla güzel oynadığında gülen yüz, vurduğunu duyarsam üzgün yüz yapıcaz. 5 tane gülen yüz olursa haftada, haftasonu ufak bir süpriz onu bekliyor ama süprizi söylemeyin. Çok büyük ve maddi şeyler de olmasın. bir çıkartma olabilir, ufak bir pastacık, boyama kitabı, küçük bir oyuncak araba. Unutmayın davranış değiştirme çalışmaları 3-6 ay kadar zaman alabilmektedir. İyi günler diliyorum

 10. Özlem Özer der ki:

  Nur Hanım Merhaba,
  Yazılarınızı okudum. Verdiğiniz aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim.
  Benim 25 aylık bir oğlum var. Sorunumuz; oğlum 6 aylıkken başladığı ve halen devam ettiği boynumu sürekli sıkarak, hatta tırnaklarını geçiriyor. öyle ki boynumda sürekli tırnak izleriyle dolaşıyorum. benim tespitim uykusu geldiğinde, sinirlendiğinde ve korktuğunda yapıyor bunu. bu durumdan nasıl vazgeçirebilirim? Hala emziriyorum, bırakmaya hiç niyeti yok. vermediğim zaman çok sinirleniyor ve tekme, tokat vurmaya başlıyor. son zamanlarda iyice hırçınlaşmaya başladı. babasına, özellikle bana sürekli tokat atıyor. mümkün olduğunca kızmamaya çalışıyoruz ama bazen çok zorluyor kızıyoruz. yemek sorunumuz hat safhada; kahvaltı hiç yaptıramıyorum, öğle ve akşam yemeği sadece çorba ve 2 köfte. sebze adına sadece havuç ve salatalık yedirebiliyorum. bu durum beni çok üzüyor. bu konularda beni yönlendirirseniz çok sevinirim. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 11. Nihan der ki:

  Nur Hanım;
  Benim 2,5 yaşında bir kızım var.7 aylık doğdu.1 ay küvezde kaldı 1 ay evde ve malesef ben 2.ayda çalışma hayatına dönmek zorunda kaldım.Küçüklüğünden beri babaannesi bakıyor.Yaklaşık 5-6 ay bizde kaldı daha sonra biz babannesine götürdük.Şimdilerde işe gittiğimiz anladığı için sabahları ayrılmak ızdırap oluyor ağlıyor babaenneme itmicem diyor ama annanesine gittiğinde el sallayarak uğurluyor.Asla babannesine gitmek istemiyor gün içinde herhangi bir sorun olmadığını oyalandığını söylüyor ama büyük küçük bütün çocuklara vurup hiçbir oyuncağını paylkaşmıyormuş.Birde bu babasını hiç istemiyor.Sürekli git, sen gelme beni elleme diye ağlıyor babasına vuruyor.Eşin iş seyahatlerine gittiği için haftada 2-3 kere ondan ayrı kalıyor sebebini buna bağlıyorum birde eşim pek sevgisini gösteremiyor ama ne yapacağımıda bilmiyorum.Bu iki konu için tavsiyelerinizi bekliyorum çok önemli :(

 12. GÜLSEL der ki:

  merhaba,
  benim 2 yaş 4 aylık oğlum var 2,5 aydır kreşe gidiyor vede kreşten çok şikayet almaya başladık çocuğum çok hırçın arkadaşlarını ısırıyo kavga ediyo ve kreşin müdürü bu olaydan dolayı bana çok baskı yapıyo bu çocuğu pedagog a götürün diye ne yapacağımı şaşırdım ayrıca ben çalışıyorum eve geldiğimde birazcık bile sevsem hemen şımarıyo ya gerçekten ne yapacağımı şaşırdım ha birde kreşten kendi yaşıtı bir kız arkadaşına aşık olmuş kız 2 haftadır kreşe gelmiyo acaba bundan dolayımı bu kadar hırçın anlam veremiyorum lütfen yardım edin bir anne olarak çok zor bir durumdayım ne yapacağımı şaşırdım

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Gülsel Hanım,
   Endişelenecek bir şey yok ama bir psikologa gitseniz ve çocuğunuzu değerlendirse ve sizinle görüşse kıymetli bilgiler edineceğinizi düşünüyorum. Çocuğunuzla davranış değiştirme çalışması yapılmalı. Ayrıca merak etmeyin çocuklar aşkı bizim hissettiğimiz anlamda hissetmiyorlar. onlarınki çocukca duygular. o yüzden kız arkadaşının kreşe gelmemesiyle ilgili bir durum değildir diye düşünüyorum.

 13. Emine Temeloglu der ki:

  Merhaba Nur Hanim,benim 6yasinda anasinifina giden ve 20 aylik iki kizim ve 2 aylikta surpriz gelen bir oglum var.Genel olarak anne ve babanin elinden geldlgince cocuklariyla ilgilendigi,kaliteli vakit gecirdigi,kavgasiz,huzurlu bir aile ortamimiz var.Fakat 3.bebegim dunyaya geldikten sonra ortanca kizimla problem yasamaya basladik.Bana cok duskundu.Hamile kaldigimi ogrendikten sonra sütten kestigim icin en azindan kokumla uyusun diye gögsümde sallayarak uyutmaya alistirdim.dogumdan onceki gece bile…fakat 40 bir anneanne bur babanne kaldi.herseyiyle ben ilgilenirken bir anda uykusu dahil benden kopmAk zorunda kaldi.ayakta uyutmaya alisti.her gece emineeee…anneeeee…diye sayikladi.20 yalniziz ama biraz duzelmesine karsin yinede geceleri huzyrsuz.anneee diye bagirarak uyaniyor defalarca.ayrica vurma huyu basladi.ayni hafta dogmus kuzenine,komsumun kizina siddetle vuruyor.Bebeginde ilgiye ihtiyaci var.Ne yapacafimi sasirmis durumdayim.Ayrica 6yasindaki buyuk kizimi da 13aylikken bir kaza gecirip sutten kesmistim.o gün bu gün elini gögsüne sokmadan uyuyamiyor onun disinda disaridan cok normal gözüküyor ve kardesleriyle ilgili duymak istedigimiz güzel seyler söylüyor.ïcinde firtinalar kopuyor olabilir mi?Degerli vaktinizi ayirip bizi aydinlatirsaniz cok memnun olurum.Saygilar…

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Emine Hanım,
   Sizin ihtiyacınız olanın bir yardımcı, kendinize ayıracağınız vakit ve çocukların biraz büyüyüp sizden yüklerini almaları için zaman gerektiğini düşünüyorum.
   6 yaşındaki kızınız size çok bağımlı, birlikte yatıyorsunuz diye düşünüyorum. Halbuki 6 aydan sonra odaları ayırmak gerektiği düşüncesindeyim. Çünkü çocuğun kendi başına kalabilme, yalnızlık kapasitesi hiç gelişmiyor bu sefer.
   20 aylık kızınızın yaptığı kıskançlık çok normal. Arada bebeği birine bırakıp diğer iki kzınızla eğlenceli vakit geçirmelisiniz.

  • Hüsniye kılıç der ki:

   Merhaba Nur hanım
   Benim 4,5 yaşında oglum var.evde fazla
   Rziyeti yoktur.ama bir yere gittigim zaman
   Yada bir çocuk gördüğü zaman durmuyor.tek
   Çocuk sürekli kardeş istiyor.ne yapacagımızı
   Bilmiyoruz.bizde sakinligimizi koruyamıyoruz
   Ben de 23 yaşındayım ne yapmam konusunda
   Şaşırıyorum.ögretmeni evde çok kural oldugunu
   Bu yüzden okulda kural dinlemedigini sylüyor
   Yardımcı olursanız çok sevinirim.sizin amlatımınızı
   Da çok beyeniyoruz hayırlı günler

 14. Hale Özsoy der ki:

  Nur Hanım merhaba. 1.5 yaşında bir kızım var. ne yaparsam yapayım sinirlendiğinde kendini yere atmasından ve elini ısırıp kendine zarar vermesinden vazgeçiremedim. umursamaz davrandım ama olmadı,sonra bir müddet ısrarla uyardım daha çok arttı. bir de çevre de kendini sevmek isteyen birisi olduğu zaman dişlerini ve yumruğunu sıkarak aşırı tepki gösteriyor. sevilmekten hiç hoşlanmıyor. bir de çok hareketli ve saldırgan.zaman zaman bizleri de ısırıyor. diğer çocuklar gibi oyuncaklara hiçbir eğilimi yok. bu konuda bize ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz..

 15. hülya der ki:

  oğlumuz 3 yaşını yeni bitirdi.vurma tekmeleme tükürme gibi davranışları yaklaşık 1 yıldır devam ediyor.en mutlu olduğu anda bile karşısındaki( büyük küçük farketmiyo )
  ne vuruyor tekmeliyo…aynı yazılarınızda anlattığınız gibi..yapmıyoruz o bizim kardeşimiz canımız gibi sözlerle durdurmaya çalışıyoruz…ama başaramıyoruz….yapmamasını onunla kimsenin arkadaşlık yapmayacağını anlatıyoruz..anlıyor ve özellikle birinin canını yaktığı zaman üzülüyor aslında ama yine de vazgeçmiyor..önerilerinizi bekliyor ve saygılar sunuyorum.emeğinize sağlık…

 16. elif der ki:

  merhaba …2,5 yaşında bir kızım var ben ve eşim çalışıyoruz kızım bizi hafta sonu ve akşaları görüyor yani sinirlendiğinde çok hırcın oluyor kendisine zarar vermeye başlıyor yani ellerni sıkıyor çiziyor saçlarını çekiyor tam bi sinir krizi durumuna geçiyor istediği olmadıpı zamanda aynı şeyleri yapıyor ara sırada olsa başkaırınada zarar veriyor.Bir yere gittiğimizde veya başka bir çoçuk gördüğünde oynamak istiyor yanıt alamasazsa çok sinirleniyor aynı şeyleri yapmaya başlıyor kreşe gndermek istiyorum ama durmaz sinirlenir veya çoçuklar olduğu için durur mu oynarmı bilemiyorum ne yapmalıyım nasıl davranmayalım

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Elif Hanım,
   3 yaşından sonra kreş öneriyoruz ama deneyebilirsiniz. Öfke krizinde kendisine zarar vermesini engelleyin ve ses tonunuz sakin olsun, ona sarılın. Nelerin onu kızdırdığını bulun ve bunlardan kaçının. Size aynı zamanda bir psikiyatriste göstermenizi tavsiye ediyorum.

 17. Fatma der ki:

  merhabalar Nur hanım;

  19 aylık oğlum var çalışıyorum ve ananesi bakıyor.Ben akşamları ve hafta sonları oğlumla birlikte vakit geçirebiliyorum.Oğlum istediği birşye olmadığında mesela legoları yerine oturmadığı zamanlar hemen sinirleniyor kendini arkaya yere doğru atıyor.Sinirlendiğinde ya elimi ısırıyor yada gelip vuruyor.Oyuncaklarıyla oynamıyor en fazla 5 dk.sonra oturduğu yerden kalkıp başka bişeye yöneliyor.Dikkatini belli bişeye uzun süre veremiyor.Çizg film izlemiyor.Çalıştığım içinde gün içerisinde neler yaptığını göremiyorum bu durum beni oldukça etkiliyor çok üzülüyorum ve kendimi iyi bir anne olmadığımı hissetmeme sebep oluyor.Yardımlarınızı rica ediyorum bundan sonrarı için nasıl bir yol izlemeliyim.Şimdiden teşekkürler

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Fatma Hanım,
   Anlattığınız her şey bana çocuğunuzun gayet sağlıklı olduğunu ama sizin onun yaşının gereği olan davranışlarla ilgili daha fazla bilgi edinmeniz gerektiğini gösterdi. Tüm bu yaptıkları normal, sizin yapmanız gereken ise onun ısırarak ne anlatmak istediğini anlayıp bunu kelimelere dökmesinde yardımcı olmak. “Legoları takamadın, ve bu seni öfkelendirdi. Birlikte denemeye ne dersin”, “Sana çikolata vermemem seni kızdırdı, onu sana vermemi isterdin” gibi.. Aynı zamanda 3 yaşına kadar tv izletmemeyi tavsiye ediyoruz. 3 yaşından sonra da en fazla günde 2 saat izlenmeli. Kendinizi üzmeyin.. İnsan bazen kendi suçluluk duygularıyla başedemeyince annelik duygularını, nasıl bir anne olduğunu sorgulayabilir. Ama her şey yolunda ve siz iyi bir annesiniz..

 18. Özlem KILIÇ der ki:

  Açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Oğlum dört yaşına yeni girdi, uyumasında arkadağşalrıyla iletişim kurmasında sorunlar var ayrıca ısrarcı, inat söz dinlemez bir hale geldi. Babası göreve giderken daha da çok asabi oluyor söz dinlememekte gece 1 gibi dışarı çıkalım diye ağlamaları başladı, sevdiği çizgi filmler dışında aktif bir çocuk herkes yanımda oldun kımse yanımdan ayrılmasın istiyor biz bir yol bulamadık. Huzurumuz kaçtı lütfen yardımcı olun….

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Özlem Hanım,
   Çocuklar sınırları zorlar ama aslında bunun nedeni sizin asabınızı bozmak değil, sınır koyuculuğunuzu görmektir. Çünkü koyulan sınırlar çocukta güven hissi oluşturur. Çocuğun mizacı da önemli ama aynı zamanda ailenin davranışları da bu inatçılığı pekiştirebilir. Pekiştirmemeye dikkat edin lütfen. Size tavsiyem çocuğunuzla kart eşleme, yap-boz, hamur gibi oyunlar oynamanız. Babanın evde olduğu zamanlarda ise bu oyunları babayla birlikte üçünüzün oynaması. Ya da babayla top oynamaları. Çünkü muhtemelen baba ve anneyle daha fazla vakit geçirmek istiyor. Babanın işiyle ilgili, işini anlatan bir hikaye uydurabilir bunu çocuğunuza anlatıp, bununla ilgili bir resim isteyebilirsiniz ondan.

 19. Özlem KILIÇ der ki:

  Çevremizde yaşıt arkadaşı bulunmamakta yaşıtlarıyla oynaması için park vb. göürdüğümüzde iletişim kuramamakta, hep benım dediğim olsun demekte…

 20. akızım 5yasını bitirmeye 3 ay kaldı kuralları tanımak ve uymak istemiyor bizi alişveriştr yanımızdan ayrılıp salanıyor biz alısveriş yapmakta zorlanıyoruz ancak gidiyoruz dendiginde geliyor kızdğında vuruyor ağlıyor kötü sözler sarfetip söyledilleri tekrara ediyor ceza verdi konustuk olmadı bazen bizde zor durumda kalıp vurdum fakat üzüldüm baba gelince beni istemiyor bize yardımcı olursanız sevirim

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Çiğdem Hanım,
   3-6 yaş arası anne-kız arası yaşanan çatışmalar çok önemli. Cinsel kimlik edinme aşamasında. Bu süreçte kızınızla birlikte eğlenceli etkinlikler yaparak cinsel kimlik edinme safhasına yardımcı olunuz. birlikte puding, kurabiye ya da kek yapabilirsiniz. çocuklarla alışverişe gitmek ise başlıbaşına bir konu. markete gitmeden önce markette hep yanınızda olmanızı istediğini, eğer yanından ayrılırsa hemen marketten çıkıp eve gideceğinizi söyleyin. ve markete girmeden önce bu kuralı hatırlatın. ve eğer yanınızdan ayrılırsa sakin bir şekilde onu marketten çıkarın ve sana yanımdan ayrılmaman gerektiğini söylemiştim. ayrılırsan eve gidicez demiştim ve sen dinlemedin şimdi eve gidiyoruz diyin. bir daha yapmam markete girelim dese de onu dinlemeyin. eğer markete dönerseniz bu yaptığınızın hiç bir anlamı kalmayacaktır.

 21. elif der ki:

  nur hanım oğlum tam 1.5 yaşında istediği olmadığında bir şeye kızdığında hemen vuruyor bende ona bağırıp yaptığının yanlış olduğunu anlatmaya çalışıyodum ama yanlış yapan benim sanırım..benim bağırmam sanırım onu dahada agresif hale getirdi..bu bi dönemmi yoksa benim izlediğim yanlış tutum yüzündenmi oğlum bu kadar gergin ?çok üzülüyorum ama bende kendime hakim olamıyorum..lütfen yardım edin

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Öncelikle hayatınızdan dövmeyi çıkarın. Dövmek çocuğa saldırganlığı öğretir. Sizin ona öğrettiğiniz saldırganlığı yani dövme davranışını başta kardeşine ve arkadaşlarına uygular çocuk. Pek çok ebeveynin yaptığı hatalardan biri de çocuğun saldırganlığını dövmeyle pekiştirmesi yani sabitlemesidir. 1,5 yaş çocuğu kendini tam ifade edemez. Duygularını yeni tanımaktadır. O yüzden kendini sözel değil de daha çok davranışsal olarak ifade eder. Vurmak ısırmak tekmelemek ağlama krizleri yaşamak gibi. Sizin yapmanız gereken. öncelikle şiddete şiddetle karşılık verip, çocuğa dövme davranışı kazandırmayı bırakmak. Daha sonra da küçük çocuğunuzu koruyup kollamak. Yani zarar görmesini engellemek. 2 yaşında olan çocuğunuza vurmak yok, ne istediğini söyle bana. şeklinde engellemek. ve bir gözünüzün küçük çocuğunuzun üstünde olması. Yaşı ilerledikçe büyük çocuğunuz kendini ifade etmeyi öğrenecek ama tabi siz bunu öğretirseniz. Size tavsiyem bir kitapçıdan anne-baba-çocuk bölümünden çocuk gelişimi ve eğitimiyle ilgili bir kitap edinmeniz. Çocuk gelişimini bilmek çocuğunuzun davranışlarını da ayırt etmenizi sağlayacaktır. İyi günler diliyorum.

 22. Feryat der ki:

  Merhabalar! Oğlum arda 3 ay sonra 5 yaşını dolduracak.Arda 15 yıl sonra 5. tüp bebek denemesinde dünyaya geldi. 2.5 yaşındayken babasını kaybetti. Ardanın sorunu bana sürekli vurması , ısırması ve yumruk atması, istekleri yerine gelmeyince yapıyor. Oturup karşıma alıp konuştuğumda peki anneciğim seni anlıyorum diyor, fakat yine başa dönüyoruz. Bu aralar aşırı tepki veriyorum tahammülsüzleştim dayanamıyorum inanın ne yapacığımı bilmiyorum. Bana keşke olmasaydın, seni sevmiyorum, git gibi cümleler kuruyor ve ben yıkılıyorum resmen. Yapma dediğim şeyi tam tersi yapıyor. Oysaki ben hayatımı ardaya adadım.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 23. hande der ki:

  oncelıkle merhaba oglum tm 21 aylık cok yaramaz sureklı aglıyor su ısterken bısey ısterken mız mız dayanamıyorum bısey gordumu onu unutturamıyorum basına vuruyor parmaklarını agzına sokup kusma yontemını denıyor konusmak ıstemıyor takı canı ıstedgınde sadece anne bısey anlatmak sıtyıorum suratıma kesınlıkle bakmıyor couklara cok duskun dısarı ya cıkardıgımda ınanın buyuk cocuklarla kosturmaktan maf oluyorz ama bıseyıne eldıklerınde dovmeye dırek yzune saldırmaya calsıyor kı benıde cok cırmaklıyor sacımı cekıyor dedgı olmadgında napıcam bılmıyorum onu cok sevyroum kızamak uzmekte ıstemıyorum ama bazen ınanın dayanamıyorum bende cok yıpranıyorum bana bu konuda yardımcı oluRsanız sevınıRim sımdıden cok tesekkur edeRım

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Çocuk gelişiminde sabır önemli. çünkü çocuklar bizi örnek alır. Bu yüzden Öncelikle hayatınızdan dayak, aşağılama, bağırıp çağırmayı çıkarın. Dövmek çocuğa saldırganlığı öğretir. Sizin ona öğrettiğiniz saldırganlığı yani dövme davranışını başta kardeşine ve arkadaşlarına uygular çocuk. Pek çok ebeveynin yaptığı hatalardan biri de çocuğun saldırganlığını dövmeyle pekiştirmesi yani sabitlemesidir. 2 yaş çocuğu kendini tam ifade edemez. Duygularını yeni tanımaktadır. O yüzden kendini sözel değil de daha çok davranışsal olarak ifade eder. Vurmak ısırmak tekmelemek ağlama krizleri yaşamak gibi. Sizin yapmanız gereken. öncelikle şiddete şiddetle karşılık verip, çocuğa dövme davranışı kazandırmayı bırakmak. Daha sonra da çocuğunuza vurmak yok, ne istediğini söyle bana. şeklinde engellemek. Yaşı ilerledikçe çocuğunuz kendini ifade etmeyi öğrenecek ama tabi siz bunu öğretirseniz. Size tavsiyem bir kitapçıdan anne-baba-çocuk bölümünden çocuk gelişimi ve eğitimiyle ilgili bir kitap edinmeniz. Çocuk gelişimini bilmek çocuğunuzun davranışlarını da ayırt etmenizi sağlayacaktır. İyi günler diliyorum.

 24. Ceren Tan der ki:

  Nur Hanım merhaba,
  Benim 5.5 yaşında bir oğlum var.Kendisi şu an anasınıfına gidiyor. Okulda herhangi bir uyum problemi, herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Ama genel olarak söz dinlemeyen,arkadasları ile şaka için bile olsa kötü konuşan,arkadaslarına vuran,onların zaaflarını bulup o zaaflarla dalga gecip onları ağlatan bir çocuk oldu. İnadım inat vaziyette dolaşıyor. Onu uyardıgımızda,konustugumuzda canı isterse bizi dinliyor,anlıyorum diyor.Canı istemezse bizim taklidimizi yapıp dalga geciyor. İkimiz yani anne oğul oldugumuz zaman o kadar problemimiz olmuyor ama yanımıza 3.bir şahıs geldiği zaman konuşma şekli bile değişiyor. O mantıklı konusan cocuk gidiyor,kötü,şımarık konuşan bir çocuk geliyor. Genel olarak ceza konusunda tutarlı değiliz ama bu şekilde de gitmeyeceğini biliyoruz. Sinirlendiği zaman gözü dönüyor,bana bile vurabiliyor,hatta onu uyaran hiç tanımadıgı bir kadına bile vurup küfür etti geçen gün. Ne yapmam lazım,lütfen yardım.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Sevgili Ceren Hanım,
   Davranış problemi olarak tanımladığımız bu davranışlar, öncelikle üstünde özenli bir çalışma ve sabır gerektiriyor. Ama bugün göstereceğimiz bu özenli çalışma ve sabır ileride daha büyük boyutlara varmadan erken müdahele ile yüz güldürüyor. Size tavsiyem davranış problemleri ile ilgili bir kitap edinmeniz. Bunu kitapçıların anne-baba-çocuk-aile isimleri altındaki bölümlerinden bulabilirsiniz. Çok işinize yarayacak. Benim önerim çocuğunuzda değiştirmek istediğiniz sadece 1 tane davranış seçmeniz. Sonra onunla güzel vakit geçirdiğiniz bir gün bir resim çalışması yaparak evimizin kuralları diye bir ev resmi çizip, içine vurmak yok yazmanız. Bunu birlikte yapacaksınız. kutu kutu günlerin adını yazın ve arkadaşlarınla güzel oynadığında gülen yüz, vurduğunu duyarsam üzgün yüz yapıcaz. 5 tane gülen yüz olursa haftada, haftasonu ufak bir süpriz onu bekliyor ama süprizi söylemeyin. ya da süpriizlerin resimlerini kağıda yapıştırıp sadece 1 tnesini seçmesini sağlayın. Çok büyük ve maddi şeyler de olmasın. bir çıkartma olabilir, ufak bir pastacık, boyama kitabı, küçük bir oyuncak araba. kutucuklar dolunca hediye hemen verilmeli. Unutmayın davranış değiştirme çalışmaları 3-6 ay kadar zaman alabilmektedir. İyi günler diliyorum

 25. AYSEN der ki:

  Nur hocam merhaba,
  ben 3,5 yaşında bir erkek çocuğu annesiyim. oğlumu bu sene meslek lisesinin bir anaokuluna yazdırdım. okulun ilk haftasından itibaren okul yönetimi tarafından şikayet aldık. Çocuğumun başka çocukları ısırma ve itme eğilimi gösterdiğinden bahsettiler ve ikili bir çalışma yaparak bu eğilimini kontrol altına almalıyız dediler.
  2 gün sonra aynı olay tekrarlanınca okul yönetimi çocuğun okuldan uzaklaşıp okulu özlemesi onu yatıştırabilir bu sürede bir pedegogla görüşüp yardım alın diyerek bizi okuldan attılar. ben okulun iyi bir eğitim örneği sergilemediğini düşünüyorum. çocuğumuz ve biz hayal kırıklığına uğradık. Ben çocuğum sosyalleşsin paylaşmayı öğrensin hırçınlıkları gitsin diye eğitim yuvasına verdim bize sırt çevirdiler. ben oğlumu pedegoga götüreceğim bu süre zarfında rehper öğretmenlerle görüştüm bana çocuğun sosyal ortamdan koparılmasının iyi bir davranış olmadığını çocuğu tam teşekküllü eğitim sistemine uygun bir okula kaydetmemizi ve öğretmen nezaretinde çocuğu yönledirip bu sorunun kısa sürede aşılabileceği söylendi. inanın çaresiz kaldık ve çok üzgünüz. biz okul velileri tarafından kapı arkasında konuşuluyoruz. okul gizlilik hassasiyeti göstermeyip bizi ifşa etmişler. ben oğlumun tv kolik olmasını istemiyor sosyal bir birey olmasını istiyorum. ne yapabiliriz değerli bilgileinizi bizimle paylaşmanızı ümit ediyorum.

 26. merve özer der ki:

  oğlum 3 yas 3 aylık yasıtlarıyla asla yanyana gelmek istemiyor büyüklerle iletişimi cok iyi konusuyor oynuyor ncak yasıtlarını daha doğrusu cocuk gördüğü zaman onlardan kacıyor eğer ellerinde oyuncak varsa alıp tekmeliyor yada itiyor yanyana ama ayrı oyun dönemiolduğunu biliyorum ama yan yana bile gelemiyor onlar duruyor olsada oyuncağını alacakları için onlardan kacıyor.krese 2 gün 1 saatlik gittik öğretmenle oynadı arkadasları gelince yalnız olacağı bir yere yada yanıma kactı öğretmeni paylas dediğinde ona da bağırdı ve onu sevmediğini söyledi ve bugun birdaha gitmemek için ağladı lütfen yardım edin 6 aylık hamileyim benimde sabrım kalmadı cocuğumu hırpalamakistemiyorum ama sürkli tek kalmasını da istemiyorum.tesekkürler

 27. FATMANUR der ki:

  nur hanım merhaba.lütfen bana yardımcı olun.oğlum 4 yaş 3 aylık 2 yaşından beri arkadaşlarına vuruyor.evde bana söz veriyor yapmayacağım diye dışarda eğer ben yanındaysam yapmıyor,ama ben yoksam vuruyor.kreşe başladı ilk hafta öğretmeni çok şikayetçiydi ama iyiye gittiğini söylüyor..ancak,evde durum öyle değil.arkadaşlarıyla hiç anlaşamıyor.çok duygusal bir çocuk.herşeyden etkileniyor.arkadaşları sen dışarı neden geç çıktın biz sen yokken çekirdek yedik demişler ona sinirlenip hepsini dövmüş..bende bunalıma girdim.dışarıda bir çocuk ağlasa oğlum okuldayken bile pencereye fırlıyorum oğlum yaptı zannedip:(((psikolojim bozuldu sürekli uyarıyorum nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.galiba ben anne olmayı beceremedim..bana yardım edin lütfen….

 28. sema der ki:

  mrhba nur hanım .4 yaşında oğlum var.1 ay oldu kreşe verdim.benim kreşe vermeme sebeb çalışan anne olduğum için değil,oyun kurabilsin arkadaş çevresi olsun diyeydi.ancak problem şu;oğlum evde birlikteyken baba da olsa anne de olsa gayet sakin,oyuuncaklarıyla ve yaşıtlarıyla oynayabilen,söz dinleyen (hele ki benim),mutlu bi çocukdu.ama okulda arkadaşlarıyla daha da çok kendinden küçükleriyle anlaşamayan vuran ,iten,öğretmenlerine zarar veren, ceza verildiği halde akıllanmyan bi çocuk oldu.ben evde ,öğretmenleri okulda konuşşsak o anda tamam,söz,özür dileme gibi şeyler dile getirsede bunlar kalıcı olmuyor.ve öğretmenleirnde rahatsızlığını anladığım için bugün itaberiyle okuldan almaya karar verdim doğrumu yapıyorum yada ne yapmalıyım bilmiyorum? çok ama çok üzgünüm.normalde çocuklar topluluk disiplini ile ehilleşirler.benim oğlum tam tersi.orada kötüyü mü öğrenir?ilkokulda böyle olursa ne olur benim halim?çok çaresizim?lütfen cevaplayın..teşekkürler..

 29. özüm ünlü der ki:

  Nur Hanım, benim 5,5 yaşında bir oğlum var. oğlum sinirlendiği zaman kendine zarar veriyor. yüzünü tırmalıyor. ne yapabiliriz?

 30. ayşegül sevim der ki:

  merhaba nur hanım 5 yaşında bir oğlum var ne yapacağımı bilmiyorum oğlum sabah 5 6 ya kadar uyumuyo erken kaldırma yöntemini çok denedim erken kaldırdığımızda akşam 11 gibi uyuyor ama gece 1 de geri kalkıp oturuyo aşırı derecede bilgisayar ve tv bağımlısı onları kısmayı deneyince kendini ısırıyo vuruyo kafasını duvarlara vuruyor sonrada evden gidicem camdan aşağı atlıyacam kendimi çöpe atıcam vss. gibi kelimelerle bizi tehdit ediyor kreşe gidiyor öğretmeni yaşına uygun ev ödevleri veriyor ama yapmıyor normalde kalemi tutan bu durumda kalemi tutamıyor sen yap ben bilmyorum diyip ağlamaya başlıyor bunlar anlatabildiklerim lütfen bana bir yol gösterin bir uzmanla iletişime geçmelimiyim yaşından dolayı naısl yaklaşımda bulunmalıyız cevabınızı mailden de yollarsanız seviniirim şimdiden teşekkürler

 31. CEYDA DEMİRTAŞ der ki:

  Merhaba Nur Hanım;
  Benim kızım 2,5 yaşında. saçla oynamayı çok seviyor. ama çocukların saçını seveceğim derken çekiyor. o anda hayır yapma cici cici diyoruz. o da cici cici diyor, ya da çekmek yok sen o çocuğun saçını çekince onun canı acıyor diyoruz. ama bir türlü saç çekme huyunu bıraktıramıyoruz. gece yatarken de saçımla ya da kendi saçıyla oynayarak uyuyor.
  Ayrıca istediği birşey olmadığı zaman elimi sıkıyor.
  dün kreşte 1 saat kızımla vakit geçirdim. öğretmenini taklit ediyor. çocuklara oturun pepe başlayacak diyor. sınıfa her çocuk geldiğinde isimleriyle hitap ederek ayşe de gelmiiişşş.diyor. oyun oynuyor hepberaber. ama birden oyuncağı başka bir çocuğun kafasına vurdu. kedinin fareyi sinsice beklemesi gibi izliyor ve birden vuruyor.
  bir yandan çocuk bizi taklit ediyor ya acaba bizden mi bu şekilde alıyor diyorum. çünkü biz sürekli hayır yapma bunu yaparsan şöyle olur. diye sürekli uyarıyoruz. iyi yaptıklarına da sürekli aferim deyip alkışlıyoruz. çok sevecen bir çocuk bulunduğu ortamda muhakkak dikkatleri üzerine çekebiliyor ama şu saç çekme huyunu bıraktıramadık. çevremdeki insanlar kızıma erkek fatma, kadırgalı gibi ismler takmaya başladı. ben de bu durumdan huzursuzluk duymaya başladım. yardımcı olursanız sevinirim.

 32. beste ates der ki:

  merhaba NUR hanım 4 yaşında bir oğlum var 2 ay öncesine kadar calışan bir anneydim ve oğlum ananesi ile babannesi tarafından dönüşümlü bakılmaktaydı aşırı derecede huysuz ve hırçın birşey isteyipte yapılmadımı vurmaya baslıyor ve bazende koltugun yanını ıstırıyor sakınlesmesı ıçın ne yapmalıyım asırı derecede hareketlı yemek yerrken dahı zıplama için ugrasıyor bu sebepten dolayı enerjisini doğru yöne kanalize atmek için kreşe verdim suan paylaşımı farklılastı ama söz dinleme olayımız yok dışarıda elimi tutmuyor devamlı yanımızdan kaçıp kosturuyor ne yapmam gerektiğini çözemedim bir de son olarak benım kardeşim hiperaktivite tedavisi görüyor suanda 9. sınıf fakat söz dinlemiyor acaba ondanda cok etkıenıyor olabılırmı bana yardımcı olursanız cok sevinirim bu güzel yaklasımlarınız ve yorumlarınız için sizi tebrik ederim şimdiden iyi yıllar.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Öncelikle size ilk tavsiyem, anne-babalık ve çocuk gelişimiyle ilgili kitapları inceleyip, içinde pratik çözümler olan bir kitap alın ve çocuk gelişimiyle ilgili olarak çocuğunuzun yaşına uygun davranıp davranmadığına bakın. Çocuklarda öfke kontrolü ebeveyninde gördükleri üzre gelişir. Ona duygularını sözelleştirmeyi öğretin. Küfretmek yok! Isırmak yok! gibi kısa ibareler kullanın ve olumlu güzel davranışlarını ödüllendirin. Yanlış davranışlarının hepsine bir uyarı yapmayın. Bazen görmezden gelin. Sabırlı olmak durumundayız. Biz öfkeli olup bağırırsak çocuğumuzdan sakin olmasını bekleyemeyiz. Çocuk öfke, şiddeti bizlerden öğreniyor. Sadece anlatmak değil, oyunla, resimle, bir petshopa giderek, farklı aktivitelerle çocuğumuza faydalı olabiliriz. Elinizi tutmaması, ya da hoplayıp zıplaması bence çok büyütülecek davranış sorunları değil. Yeşil alanlara gidin ve bırakın orada enerjisini tüketsin. Kreşe göndrmekle iyi yapmışsınız. İyi günler dilerim.

 33. seyhan der ki:

  merhabalar bana acil cevap yazabilirseniz memnun olurum
  benim kızım şuan 30 aylık ve tuvalet eğitimine 25-26 aylıkken kazandırdım çok güzel gidiyordu birşeyler oldu ve son 2 aydır bakıcısında altına kaçırıyormuş benimleyken kaçırmıyor tuvaletini söylüyor gidene kadar az birşey kaçmış oluyor anne azıcık yaptım diyor sorun degil birdahakine daha dikkat edersin diyorum büyük tuvaletini hiç altına yapmadı lazımlık aldım ama kulanmak istemedi direk klozete aparat almıştım onu kullanıyor.bakıcıylada problem yaşamaya başladık bu çocuk benimleyken altına çaırmıyor sizinleyken altına yapıyor kendisinide zan eltında bırakmamak adına 2 yere idrar tahlil yaptırdım temiz çıktı ne yapmam gerekiyor nasıl davranmalıyız lütfen acil dönüş sağlayabilirmisiniz?

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Ne zamandır bakıcıyla kalıyor? Bakıcınıza belli aralıkla tuvalete götürmesini söyleyin. Çocuğunuzda gözlemlediğiniz başka problemler var mı? Eğer yoksa unutuyor ya da size tepki olarak yapıyor olabilir. Detaylı incelemek lazım. Teşekkürler

 34. sema ışık der ki:

  Nur Hanıım ,merhaba
  benim 18 aylık bir oğlum var.Çalıştığım için ananesi bakıyor ilk çocuk ve ilk torun olduğu için biraz şımarık ve babası yanlış da olsa her istediğini yapıyor.ben biraz daha disiplinliyim ama bu çözüm olmuyor istekleri ben vaya bir başkası tarafından olmayınca asabileşiyor asıl sorun ,bazı davranışları bizlere ve kendine karşı çok acımasız can yakmayı ve canını acıtmayı seviyor sıcağa karşı eğilimi çok fazla .ben bu konuda napabilirim nasıl davranabilirim

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   MERHABA,
   Öncelikle size ilk tavsiyem, anne-babalık ve çocuk gelişimiyle ilgili kitapları inceleyip, içinde pratik çözümler olan bir kitap alın ve çocuk gelişimiyle ilgili olarak çocuğunuzn yaşına uygun davranıp davranmadığına bakın. 18 aylık bir bebekte öfke kontrolü, sabır, cezadan ders alma gibi kavramlar gelişmemiştir. Yapacağınız şey ona sakin ve sabırlı davranın. Kendine zarar vermesini engelleyip, dikkatini dağıtın. iyi günler.

 35. Pınar Çevikoğlu der ki:

  Nur Hanım,

  Oğlum 4 yaşında. Bu sene ana okuluna başladı. Bebeklik dönemi hatta gecen seneye kadar çevresiyle uyum konusunda hiç sıkıntı çekmedik. Geçtğimiz yaz ablamın çocuklarıyla bir araya geldiğimizde akranı olan yiğenime şiddet gösterdi. Güzel güzel oynarken yiğenimi tırnaklayarak yada ısırarak canınını acıtıyordu. Buna beni paylaşamadığından, yiğenime ilgi göstermemden kaynaklandığını düşündüm.. Ceza verdim. Odasında 4 dk yalnız bekliyor sonra gelip özür diliyordu. Kızdığım için bağırdığımda oluyordu.. Daha sonra çevredki arkadaşlarıyla oynarken bir sıkıntı olmadığını görünce geçtiğini düşündük. Fakat okula başlayınca öyle olmadığını fark ettik. Sınıf mevcudu 20′ye yakın olan sınıflarında 6-7 erkek öğrenci var.. Sürekli koşup oynuyorlar..Bir hayli hareketli olmaları ogretmenlerinide zorluyor. Oyunlarda eğer istemediği şeyler olursa arkadaşlarını ısırıyor.. Bu konuda şikayet almak cok can sıkıcı.. Yeni bir ceza oluşturduk.. Ensevdiği arabalarından birini ısırdığı arkadaşına verip özürd dilemesini söyledik. bunu yapmamıza rağmen olay devam ediyor. Okulda olmasından ötürü benim herhangi bir mudahalem olamıyor. Okuldanda bu konuda bize öneri bir kardeşi olursa düzelebilir dediler.. Ne yapmalıyım bilemiyorum. Sorunda bizim hareketlerimizde olan yanlışlarında etkisinin farkındayız, öfke konusunda özellikle bu konuda sakin davranmaya çalışıyorum. Ama kızdığım anlarda olmuyorda değil.. Olabildiğince sakin yaklaşmaya çalışıyorum.. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Yanlış davranış konusunda uygulamanızı gözden geçirmek gerek ama vurmak, bağırmak yerine mola yöntemini kullandığınız için teşekkürler. Çocuklarda davranış değiştirme 3 ila 6 ay sürüyor. Hedef davranış seçip onun üzerine değerlendirmek gerekiyor. Bir de şunu denemenizi istiyorum. Olumlu davranışa odaklanın ve arkadaşlarına zarar vermeden oynadığı zamanlarda onu takdir edin ve ödüllendirin. Bu olumlu davranışı artıracaktır. Bir de önceki yorumlara bakıp onlara anlattığım yöntemleri uygulayabilirsiniz. 4 yaşındaki çocuklar öfke kontrolünü ebeveyninden öğrenir. Ona duygularını sözelleştirmeyi öğretin. Arkadaşından oyuncağı sana vermesini istedin, vermeyince onu ısırdın. Isırmak yok! gibi.. Hoşçakalın..

 36. Özgür Köygülü der ki:

  Nur hanım merhaba,

  2,5 yaşında bir oğlum var yaklaşık 6 aydır kreşe gidiyor. Son 1-1,5 aydır değişik bir sürece girdik. mesela annesi yemek yaparken ben altını değiştirmek istiyorum, hayır anne diyor. annesinin yemek yaptığını söylememe rağmen ikna olmuyor ve ısrarcı bir şekilde anne diyor. annesi gelip umutun altını değiştirdikten sonra kıyafet değişikliğine gelince birden baba yapsın diyor. bizde bu yaptığının yanlış olduğunu söylüyoruz ve giydirmeye çalışıyoruz fakat ters tepiyor ve yoğun bir ağlama ve öfke krizine giriyor. kreşte de aynı şeyleri yapmaya başlamış öğretmeninden başka kimseye bişey yaptırmıyormuş. ayrıca öğretmeni bugün bişey anlattı. boyama saati geldiğinde herkese 2 boya kalemi verilmiş umut daha fazlasını istemiş verilmeyince tüm çocukların boya kalemlerini ellerinden almış çok agresif olduğunu söyledi. yapabileceklerimiz hakkında yardım rica ediyorum

 37. Seher Oğuz der ki:

  Nur hanım merhaba,
  Öncelikle biz anne babalara çocuk yetiştirriken karşımıza çıkan sorunlarla ilgili yardımlarınızı esirgemediğiniz size çok teşekkür ederim.Benim 5.5 yaşında oğlum var.Oğlum doğduğundan bu yana kendini sürekli ağlayarak ifade eden bir çocuk.İstediği bir şey olmayınca sürekli bağırarak ağlıyor.Ayrıca hiperaktif bir çocuk.Sürekli bir şeyle meşgul olması lazım.Tv izlemek dışında her aktiviteyide benimle yapmak istiyor.Sürekli onunla ilgilenmediğim zaman yaramazlık yapıyor.Ve 13 yaşındaki ablasıyla sürekli kavga ediyor,vuruyor veya sinirlendirecek başka bir şey yapıyor.Ablada çok anlayışlı davranmadığı için ikisini ayıramaz hale geliyorum.Ayrıca aynı hareketleri yaşıtı veya 2-3 yaş büyük olan kuzenlerine de yapıyor,vuruyor veya uğraşıyor bi şekilde.Ana sınıfına gidiyor şu anda.Öğretmeni sınıf arkadaşlarıyla çok problemi olmadığını ayrıca çok zeki bir çocuk olduğunu söylüyor.Ama beni çok çok yoruyor.Sizce ne yapmam gerkir ,aydınlatırsanız çok sevinirim,Şimdiden çokj teşekkür ederimm…

 38. ayşe der ki:

  Merhaba nur hanım, benim 4.5 yaşında bir oğlum var.Yakın bir arkadaşımın oğluna sürekli vurma halinde. Ne kadar konuştuysak olmuyo. Tamam vurmicam diyo ama bir araya gelince tekrar yapıyo.Arada başka çocuklarada yaptığı oluyo ama genelde o arkadaşına yapıyo.Çok hareketli bir çocuk.birde konuşurken R, S, Ş, l gibi harfleri söyleyemiyo bunun için birşey yapmalımıyım. yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

 39. Berrin der ki:

  Iyi gunler Nur hnm,

  yazinizi oldukca aciklayici buldum ancak kendi kizim hakkinda danismak istedgim bir sorunum var.Esim is sebebiyle 6 ay once baska bir ulkeye tasindi ve bu onlarin ilk ayrilislari oldu babasina cok duskun.Kendisini ziyarete gittik 3 hafta kaldik hersey cok guzeldi ancak dondukten sonra oldukca saldirgan tutum sergilemeye basladi. Okuldaki arkadaslari ile sorun yasiyor kimse onunla konusmuyor cunku herkese vuruyor ve kaba davranislar sergiliyor. Kaba davranislari baskilamaya calistim ancak malesef basarili olmadi kizim 7.5 yasinda herseferinde uyariyorum ancak bu muadahalelerin de onu gerdigini ve daha fazla agresif yaptigini farkettim o yuzden yardimizia ihtiyacim var ne sekilde bir yol izlemeliyim .
  yardiminiz icin simdiden tesekkurler .

 40. SEDA der ki:

  MERHABA NUR HANIM

  33 AYLIK BİR OGLUM VAR YUVAYA GİDİYOR GAYET SOSYAL DUYGULARINI ANLAŞILIR BİR ŞEKİLDE İFADE EDEBİLİYOR FAKAT SON 2 HAFTADIR OKULDAKİ ARKADAŞLARINI ISIRMA EGİLİMİ BAŞLADI 3 HAFTADA ARALIKLI OLARAK 3 ARKADAŞINI ISIRDI .KARŞIMA ALIP NET BİR ŞEKİLDE ARKADAŞLARINI ISIRMAK YOK DEDİGİMDE DE TAMAM DİYOR FAKAT GENEDE YAPIYOR BANA BU KONUDA YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ? NEDENİNİ ÇÖZEMEDİM BİR TÜRLÜ( çok sevecen ve insan ilişkileri de gayet iyi)

 41. HANDE der ki:

  Nur hanım merhaba,

  30 yaşındayım, cumartesi dahil çalışıyorum. 5 yaşında oğlum var, 2 yıldır kreşe gidiyor. Evde herhangi fiziksel yada sözsel bir şiddet yok fakat Mert okulda arkadaşlarını ısırıyor,tırnaklarını geçiriyor ve vuruyor :( Öğretmeni kıskanıyor Mert, başkasıyla ilgilensin istemiyor.Öğretmenimiz ile sürekli konusuyoruz, okulda ve evde elimizden geldiğince onu dinlemeye anlamaya çalışıyoruz. İkna ediyoruz toparlıyoruz ama davranışlar bir süre sonra tekrarlanıyor :( Önerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler …

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Hande Hanım,
   Oğlunuzun kardeşi var mı? Sanırım oğlunuz paylaşımlar konusunda sıkıntı çekiyor olabilir. Kardeşi varsa ilişkileri nasıl acaba? Kreşte çıkan anlaşmazlıklar daha çok hangi nedenden çıkıyor? oyuncak paylaşamama, oyunda kendi istediği olsun isteme? önce bunu tespit edin. Çocuğunuzun problemli davranışlarından bir hedef davranış seçin, mesela vurmak. Evimizin kuralı “vurmak yok ” deyin. bir tablo yapıp bu tabloyu evin görünen bir yerine asın. Tabloyu çocuğa anlatın, her gün öğretmenine sorucam, eğer arkadaşlarınla güzel güzel oynadıysan buraya bir gülen yüz yapıcam bu gülen yüzler buraya kadar ulaşırsa süpriz var deyip, ufak süprizler yaparak davranışı değiştirebilirsiniz.

 42. Pınar der ki:

  Merhabalar benim 2,5 yaşında bir oğlum var ve hepsinde olduğu gibi benim oğlumda çok sinirli ve asabi. Fakat sorun şu ki benim sinirlerim kaldırmadığı zaman eline ve koluna vuruyorum. Bu aralar farkettimki oğluma kızdığımda hemen irkilip sanki vuracakmışım gibi elleriyle yüzüne doğru çekip korkuyor ve gözlerini kırpıştırıyor vuracakmışım gibi:(ben çok üzülüyorum bunu görünce. Bunu nasıl değiştirebilirim nasıl bir yaklaşım göstermeliyimki oğlum benden korkmasın?

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Öncelikle size de tavsiyem çocuk gelişimi ve anne babalıkla ilgili bir kitap edinmeniz. Sizin de bildiğiniz gibi öfke kontrolüyle ilgili problemler yaşıyorsunuz. Belki de çocuğa karşı tahammülsüz olmanızın pek çok nedeni var. Yani sizi kızdıran sadece çocuğunuzun davranışları değil, başka kişilerden veya durumlardan kaynaklanan öfkenizi çocuğunuza yansıtıyor olabilirsiniz. Öfkelendiğinizde çocuğunuza şiddet uygulamanızın çocuğunuza verdiği mesaj ise; “öfkelenirsen karşındakine vur” olur. böylece çocuğunuz öfkeyi ve şiddeti sizi taklit ederek ve model alarak öğrenmiş olur. Öncelikle öfkenizin geldiğini farkedin ve o anda sakinleşene dek çocuğunuzdan uzak durun. Ardından çocuğunuzun yapmasını istediğiniz davranışı sakin bir dille ona kısaca söyleyin. İyi günler.

 43. gülşah daybulluoğlu der ki:

  merhaba nur hanım,öncelikle size çok teşekkür ediyorum.Bende her anne gibi kendimi sıkışmış yapacak hiç birşey yokmuş gibi çaresiz hissediyorum.benim oğlum 6sına girdi çok iyi çok hoş bi çocuk ama….Çok hareketli gelişiminde problemimiz yok ani hareketleri var gülerek yaklaşıyo ve vuruyo sıkıştığında ısırıyo daha çok kuzenlerine yapıyo ve öyle böyle değil koparırcasına yapıyo bunu,kıskandığını düşünmüyorum onları çok seviyo bunuda biliyorum.İnanın çok üzülüyorum çok çaresizim herşeyi denedim ama olmadı hiçbirşeyi değiştiremedim.Sizden yardım bekliyorum,sizce ne yapmalıyım teşekkür ediyorum…..

 44. sevda der ki:

  Merhaba Nur hanım. 27 aylık bir oğlum var ve geçen hafta kreşe başladı. 3 gün gitti ilk gün 1 saat 2.gün 2 saat 3.gün 4 saat kaldı kreşte. İhtiyaçlarımıza cevap verilmediğini gördüğüm için bıraktık. Kreşe bırakırken çok ağlıyordu ve ben almaya gittiğimde kucağıma gelip hemen çıkmak istiyordu. Şimdi evde ama abisine ve bizlere hatta kendi elini ısırıyor, diş izlerini bırakıyor. Bunun yanında aşırı şekilde sinirli ve mızmız bir çocuk oldu çıktı. İstediği olmazsa ağlayarak kendini yere atıyor ya da vuruyor. Çok şaşırdık böyle bir çocuk değildi. Abisi 10 yaşında ne yapmamızı ne dememizi önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler

 45. pınar der ki:

  Merhaba üç yaşında bir oğlum var.Tam cümle kuramıyor sadece anne ve baba v.b kelimeler kullanıyor ve çok ağlıyor istediği olmadığı zaman kendine vuruyor yada elinde ki herhangi bir nesneyi karşısındakine atıyor kendi yaşıtlarıyla oynamıyor NE YAPMALIYIM?

 46. MERHABA BENİM 3 YAŞINDA OGLUM VAR ÇOK HIRCIN HERKESİ DÖVÜYOR HİÇ KİMSEDEN KORKMUYOR SÜREKLİ AĞLIYOR BU KONUDA NE YAPACAGIMI BİLMİYORUM GÜN GEÇTİKÇE DAHADA KÖTÜ OLUYO PSİKİYATRİDE DESTEK ALIYORUM AMA FAYDASI YOK BU KONUDA NE ÖNERİRSİNİZ NUR HANIM SİZDEN YARDIM İSTİYORUM DİLİNDE KEKEMELİKTE BAŞLADI OGLUMUN BU DURUMU BENİ AŞIRI ÜZÜYO ÖNERİNİZ NEDİR BANA

 47. GAMZE der ki:

  Merhaba, 2009 doğumlu bir oğlum var. Ben çalışan bir anneyim 15 aydan sonra oğlum bakıcı ile kaldı. Bakıcısını seviyor onunla vakit geçirmekten de hoşlanıyor ama artık kreşe vermek istiyorum ve alışmayacağı endişesine kapıldım. oğlum zaten çok anneci bir çocuk. Genel itibari ile sinirli. Bazen kendini kontrol edemeyip ablasına (11 yaşında) ve bize vurduğu zamanlar oluyor. Son zamanlar vurma olaylarının da sıklaştığına dikkat ettim. Tayinim nedeni ile başka bir ile gideceğiz ve ortamımız, bakıcımız herşey burada kalacak. Bu dönemde de gittiğimiz yerde kreşe başlayacak. başlarken nasıl davranmamız, ona nasıl yardımcı olmamız gerektiğini bilmiyorum. “Kreşe daha kolay alışmasını ve sinirlerini kontrol etmeyi öğrenmesi adına neler yapabiliriz” hususunda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler…

 48. nergiz der ki:

  Merhabalar.Benim oğlum 5 yaşında.Benim oğlum da hem sevgisini hem öfkesini vurarak gösteriyor.Babası ve annesi dışında kimseye vurmuyor.Her seferinde uyarıyoruz,değişmiyor, mesela uzanmış dinleniyorum,yanımdan geçerken paatt diye vuruyor,seni seviyorum diyor.Babası TV seyrederken bir yumruk indiriyor.Açıklama yapmıyor.Fakat çok sert,tehlikeli ve aniden vuruyor.Bir yerimize bir şey olacak diye korkuyoruz.Neler yapmalıyız?

  • nuraydogan der ki:

   Merhaba,
   Çocuğunuz sizinle iletişim kurma şekli olarak vurma davranışını seçiyor olabilir. Bu davranışın altında yatan haklı bir sebep olabilir. Bu davranışın altında yatan mesajları bulmaya çalışın. Bu mesajlar; benimle ilgilenin, benimle vakit geçirin, hep beraber bir şeyler yapalım, oyun oynayalım olabilir. Sakince onun gözlerinin içine bakın ve vurmak yerine bizden ne istediğini söyle diyerek onu isteklerini sözelleştirmeye teşvik edin.

 49. Zehra der ki:

  Merhaba nur hanım benıim oğlumda 19 aylık arkadasların paylaştığı gibi çok sinirli tavsiye ettiğiniz bir kitap varmı?benim için çok önemli

 50. emine hordan topcuoglu der ki:

  merahaba benim 3 yasında oglum var istediklerini aglayarak yaptırmak istiyor annesini hic dinlemiyor sinirlendiginde kendini yelere atıyor benim saclarımı cekiyor ne yapacagımı bilemiyorum artık bana ne onerirsiniz nur hanım.

 51. hilal der ki:

  mrb benım 5 yasında oğlum 4 yıldır kreşe gıdıyor bu güne kadar hıc sıkıntımız yokken anasınıfı olarak başka bır okula verdık burda iki üç gundurkı arkadaşlarına vurup ısırıp saclarını cekıyor rahat vermıyomus ayrıca ders yapmak bıle ıstemıyor oysakı rakamları daha oncekı okulunda cok güzel yazıyodu sımdı ıse rakamları ters yazıyo ustunede okuldakı hırçınlığı zarar vermelerı ne yapacamı bılmıyorum yardım edersenız sevınırım teşekkür ederım

 52. Tatyana der ki:

  İyi günler benim problemim 3 yaşındaki çocuğum bir şey istemediği zaman önce bağırmaya ve istediği şey gerçekleşmediği durumda daha da bağırarak çığlık atmaya başlıyor. Kızdığımda çok ta bir şey değişmiyor, umursamaz gibi yaptığımda da. Kendisini bu durumda yalnız bıraktığımda yarın saat ile bir saat arasında bağırıp ağlamaya devam ediyor. En son bağırma durumunda kendisini o kadar sıkmış ki altına kaçırdı. Bu konuda nasıl bir tepki vermem veya uygulama gerçekleştirmem gerekiyor lütfen bana yardımcı olun. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 53. tugçe der ki:

  mrb nur hnm benim oglum otuz aylık ona yemek yediremiyırum tehtit ve caresiz kaldıgımda ona vuracagimi söyleyıp zorla yediriyorum yaptıgımın yanlis oldugu biliyorum kendimden utaniyorum ona karsi nasl davranacagımı ve nsil sevgimi onagöstere bilirim

 54. aytül kılıç der ki:

  3 yaşında ki oğlum her hangi bir şey isterken bile sürekli çığlık çığlığa bağırarak ağlıyor birine kızdığı zaman o an elinde ne varsa kırıyor fırlatıyor ya da bana babasına vuruyor .her işini ağlayarak halletmeye çalışıyor.12 yaşında ki ablasına sebebsiz vuruyor ve ısırıyor. uykusunda bile bağırıyor sağına soluna kendini çarpıyor yaşıtı arkadaşı yok sürekli dışarıya parka götüremiyorum .kendine zarar vermesinden korkuyorum ağlama krizine girince daşarıda zor durumda kalıyorum.maddi açıdan kreşide düşünemiyoruz lütfen yardımcı olurmusunuz çok sıkıntıdayım .yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

 55. elif der ki:

  merhaba nur hanım oglum taha 12 yasına bastı 2 yasındanberı odasında uyuyan sorun cıkarmayan bır cocukdu ama uyurken kolunu gerı ıterek basına vurmaya basladı ve garıp olan uyuyor olması bende bır cocuk gelısımcıyım ıkı kere pedegoga göturdum ama bısey olmadıgını söledıler malesef 10 yıldır duzelen bırsey yok nörolog lada ırtıbata gectım onu muane ettıler fılmler cekıldı ama bırsey cıkmadı ve ben cok caresızım cok uzuluorum her basına aldıgı darbenın ona zarar verıcegını bılıorum ve oglum bunu kendıne yapıor bana fıkır verırısenız cok sevırım tskler

 56. Serap der ki:

  Merhaba,
  Oğlum iki yaşında. Problemimiz ya da problem olduğunu düşündüğümüz durum şu: Çalışıyorum, oğluma annem bakıyor. Günün büyük bölümünü onunla geçiriyor. İşten geldikten sonra ben ilgileniyorum, babası ilgileniyor. Yani çoklukla ben, annem ve eşimden başkasıyla vakit geçirmiyor. Oyun arkadaşı yok. Eve bir misafir çocuk geldiğinde çok seviniyor; yalnız bu sevincini çoğu insanın “şımarmak” dediği; ama tam olarak da “şımarmak” kelimesiyle açıklayamadığım bir şekilde gösteriyor. Çocukları görünce gülücükler saçıyor; ancak sevgisini gösterirken karşısındaki çocuğu korkutabiliyor. Çocuğa gülümseyerek vurbiliyor ya da tam tersini yapıp sarılıyor. Tüm bunları sevindiği için yaptığını düşünüyorum; çünkü oğlumun sinir ve kızgınlık anlarını çok iyi biliyorum. Belli bir süre sonra sakinleşiyor, gelen çocuğun varlığına alışıyor, oyun oynuyorlar. (Biraz daha zaman geçince çocuğun elindekileri almaya başlıyor. Bunun anal dönem kaynaklı olduğunu biliyorum. Üzerinde durmuyorum. Paylaşması gerektiğini her defasında söylüyorum; ama ne kadar etkili oluyor, bilmiyorum – ki bu asıl danışmak istediğim konu değil. Sadece bir süre sonra normal çocuk davranışlarını sergilemeye başladığını belirtmek için yazdım.) Yukarıdaki yazınızı okudum ve sevinerek de olsa başka çocuğa vurduğunda yapmam gerekenleri anladım. Ben sadece neden böyle yaptığını, problemin kaynağını bilmek istiyorum. Oğlum, başka çocuklarla vakit geçirmediği için mi böyle davranıyor? Yetişkinlerle gereğinden fazla mı zaman geçiriyor? Kreşe vermem, oyun arkadaşları edinmesi, sorunu çözer mi? Tüm bu yazdıklarım birer sorun mu; yoksa normal mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 57. Nurten der ki:

  mrb benım oglum 2 yasını 3 ay gectı son bır aydır herseye bahane bulup cıglık atıp bana vurmaya kalkıyo ne yapsam sakınlestıremıyorum …etrafındakı cocuklarla arası ıyı ama babasıyla bana cok ters davranıyo nedensiz yere aglayıp elındekılerı fırlatıyo … cok hırcın bı cocuk oldu bu donemi nasıl atlatırız…

 58. şule der ki:

  merhaba. 19 aylık bir oğlum var. Doğduğundan beri çok sinirli, her isteğim hemen yapılsın diyen bir çocuk. Her şeyimiz problem; alt değiştirme, üst değiştime, yemek yeme. Hepsinde ayrı sıkıntı yaşıyorum. Ve bilinçli yapıyor, oyuna çeviriyor hepsinl. Ayrıca aniden vurma ve saçımı çekme alışkanlığ var. Vurulmaz dyorum, hayır diyorum,yapma vs. Bazen sanki sinir krizi geçriyorum, çok bağıryorum hatta kollarında sıkıca tutup sarsıyorum. babamız yardımcı olmuyor, hep ben baktım bir saat bile ayrı kalmadık. Aşırı ilgi sevgiden mi oluyor. Çok düşkünüm ve bütün bıktırmalarına rağmen süreki sevip öpüyorum. Yanlış mı yapıyorum bilmiyorum? Ne yapmalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim.

 59. dilek yıldız der ki:

  Merhaba ben dilek benim 2, 5 yaşında ve 11 aylık bir oglum var büyük oglum aşırı vuruyor mesela beni ,annaneyi, babaanneyi ve dedeyi daha cok bu ara biraz bana vurmaktan vazgecti yalniz digerlerine hala devam ediyor onlara küçük oglumu kiskandigini biraz daha ilgi gostermelerini soyluyorum ama tabiki beni dinlemiyorlar aksine birde gecen babaannesinin de karşılık verip ogluma vurdugunu gördüm ve cok sinirlendim ne yapmam gerekiyor hem aile hemde oglum için. Cok üzücü bi durum lütfen yardim edin

 60. mikail kulhan der ki:

  Merhaba benim oglum 2 yaşında cok sinirli hic kimseye istemiyor hersey benim olsun diyor cocuklari dovuyor dedigini yapmassak herkezi dovuyor beni de sacimi başımı yoluyor insanlar sevmek istiyo bir bosey soylediklerinde kafasini atiyor kendini yerden yere atiyo beyin kanamasi gecirecek diye korkuyorum yardimci olun lutfen

 61. Şeyma der ki:

  Merhabalar, ben bir eğitimciyim. Ancak teoride bildiği şeylerin pratikte uygulanamadığını düşünen bir eğitimci… 2.5 yaşında bir oğlum var. Oğlum bana aşırı bağlı. Bu yaş döneminin bir getirisi biliyorum ama oğlumda aşırı olduğunu düşünüyorum. Babasıyla veya bir başkasıyla hiç bir yere gitmiyor, her yerde ben olmalıyım. Tüm ihtiyaçlarını ben karşılamalıyım. Bu da beni çok bunaltıyor. Son zamanlarda biraz fazla sert çıkmış olmalıyım ki artık istediği olmadığı zaman hemen ya bağırıyor ya da vuruyor karşısındakine. Sosyalleşme sıfır. Kolay kolay kimseyle konuşmaz, kimseyle oynamaz. Aynı zamanda parmak emiyor. Bunun yanı sıra biraz da takıntılarımız var. Mesela arabayı bir kez baba kullandıysa onu hep baba kullanmalı. Beni asla oturtmuyor. Hatta kıyametleri kopartıyor. Ben çok sabırlı bir anneydim, bebkkende çok zordu ve herkes benim sabrıma hayret ederdi. ama artık eskisi gibi değilim hemen bağırabiliyorum ona. Akademik akriyerimi bile onun için bıraktım. Doktora yapıyordum fakat doğumuyla biraz ara vermiştim.O arayı hiç kapatamadım. Nette gezinerken tevafuken rastladım size. umarım bana yardımcı olabilirsiniz.

 62. ELA BELER der ki:

  merhaba, benim 3 yaşında biri kız biri erkek ikizlerim var. Oğlum inanılmaz hırçın, öfke nöbetlerimiz oldukça fazla. Sürekli evde bir çatışma bağrış çağrış var, nasıl baş edeceğimi bilmiyorum. Ne yapmalıyım? Oğlum sürekli azar işitiyor ve bu ilerde sıkıntılara sebep olabilir diye korkuyorum.

 63. Tuğçe Yetkin der ki:

  Hocam merhabalar,
  Benim 15 aylik bir oglum var ve ben calisan bir anneyim. Ogluma anneannesi bakiyor. Oglum da son zamanlarda artan surekli bir isirma egilimi var. Bunu kizdigi zamanlarda da yapiyor fakat neseli oldugu zamanlarda hic bir sorun yasanmayan zamanlar da da yapiyor. O kadar siddetli isiriyorki bazen kanatabiliyor bile. Ilk zamanlarda bu cok sık olmadigi icin gecer diye dusunmustum. Fakat bu giderek artiyor. Isirmanin dogru birsey olmadigini anlatmaya calisiyoruz. Hayir isirmak yok diye uyariyoruz ama maalesef ngelleyemedik. Ne yapmamiz gerekli. Neden bu sekilde davraniyor olabilir? Bilgilendiriseniz cok memnun olurum.

 64. tülay der ki:

  merhaba bana yardım edin çünkü çocuğumu bilinçsiz yetiştiriyorum. oğlum 34 aylık 2ay sonra yaşına girecek çok hırçın ancak sorun hırçınlığı değil sürekli ağlaması ne istedığini bılmemesi bazen okadar çok bağrıyorki el kaldırıyorum şuan çok sorunlarımız var eşimle tartışıyor bağrıyoruz bır kaç kez şahıt oldu sinirlerim çok bozuk ilaç kullanamıyorum yakın bır zamanda işe başlıyıcam oğluma babaannesi bakmak istiyor acaba arkadaş istediği için mi hirçın bu kadar ağlıyor yoksa kreşemi bırakmalıyım lütfen cevap verin

 65. Çağla Kızılay der ki:

  Merhaba Nur hanim,

  27 aylık yeğenim birisi ona güldüğünde veya kızdığında ona karşılık vermek yerine annesine vuruyor veya ısırıyor. Yani yabancı birine kızdığında sinirini annesinden çıkarmaya çalışıyor. Bunu sadece kızmak olarak değil ilgi anlamında da söyleyebiliriz. Bunun açıklaması ne olabilir ? Teşekkür ederiz

 66. oznur der ki:

  Merhaba Nur Hanım,

  Bu ortamdaki yorumları okuyunca kendi deneyimimi paylaşmak istedim. Benzer sorun yaşayan ebeveynler olması beni rahatlatmış olsa da, her çocuğun kendine özgü bir durumu var ve bunu çözmek bize düşüyor. Benim 3 yaş 3 aylık bir oğlum var. Çok konuşkan ve meraklı bir çocuk. 1,5 yaşından beri diğer çocuklara vurma huyu var ve bu huyu 3 yaşına doğru biraz hafiflemişti. Ancak şimdi de istediği birşey olmazsa toplum içinde bana vuruyor, elimi ısırıyor. Çocuk oyun odalarında kendisine yaklaşan çocukları ona zarar verecekmiş gibi kızıyor. Bir oyuncakla başka çocuk oynuyorsa hiç beklemeden, oyuncağı kendisine vermesini istiyor yoksa kızıp bağırıyor ve tekmeliyor. Tanımadığımız bir yetişkin onu sevip, sözle takılırsa ona da bağırıyor. Hemen onu sakinleştirmeye çalışıyorum. Ama çok mahcup oluyorum. Yapmamasını söylüyorum, diğer kardeşlerle sırayla oynamasını söylüyorum, kalıcı bir davranış değişikliği olmuyor. Şimdi okula başlayacak, ve çok endişeliyim…Nasıl baş edebileceğimi bilmiyorum. Bu geçici bir durum mudur? Kitap öneriniz olabilir mi?

  Çok teşekkürler

 67. duygu der ki:

  meraba benim 1.5 yasinda bir kizim var, ve aradada olsa onunla oynamak isteyen cocuklarla 10-15 dakika oynadiktan sonra vuruyor, tabi karşisindaki bir reaksiyon göstermiyor. bende vurmamasini söylüyorum “vurmicam” diyor ama gene yapiyor,bu vurma hareketini kiracimizin kiziyla oynarken ögrendigini anladim bir kac kere şait oldum kizimla oynarken vurduguna,ve uyardim ama iş işten gecmisti. sanirim ilgisizlikten ve kiskancliktan yapiyordu.. şuanda o yapmiyor ama kizim yapiyor sayesinde, ne yapabilirim ??

 68. Esra der ki:

  Nur hanim merhaba,
  Ben fen-edebiyat Fakultesi mezunu, pedagojik formasyonu olan ancak oğlum belli bir yaşa gelene kadar onunla ilgilenmeyi seçmiş bir anneyim.
  28 aylık bir oğlum var. Çok sinirli ve inatçı. Sinirini genelde benden çıkarıyor; vuruyor, saçımı çekiyor, tepiniyor. Benim ondan uzaklaşmama müsade etmiyor, önüme geçiyor.
  Bugüne kadar ağlayarak birşey elde edemedi ama bu huyundan da vazgeçmedi. İstediği sey olana kadar tekrarlıyor. Örneğin süt istediğinde, ben süt verene kadar ‘süt, süt, süt…’ diye tekrarlıyor. Vermediğimde de ağlıyor. Tekrar edeyim; bir kez hayır dediysem ağlıyor diye istediğini yapmıyorum.
  Bazen benim de sabrım tükeniyor, bağırıyorum.
  Hergün parka çıkarıyorum, yürüyüş yapıyoruz, evde oyun oynuyoruz, müzik dinlemeyi seviyor.
  Eşimin ailesinde sinir var; zaten eğer 1 yaş altı bir çocukta sinir varsa bu büyük ihtimalle kalıtsaldır diye okumuştum.
  En önemli sorum bu davranışlarından nasıl vazgeçirebilirim?

 69. ayşe der ki:

  merhaba benim oğlum 4 yaşında ve çok hırçın kendsinden küçük çocuklara sürekli vuruyor istekerini bağırarak dile getiriyor konuşarak anlatmaya çalışıyorum yaptığının yanlış olduğunu anlıyor bi daha yapmayacağını söylüyor ama yapacağını yapıyorbu durumda bizim ne yapmamız lazım

 70. gamze yapar der ki:

  merhaba nur hanim
  benim 3.5 yasinda bir kizim ve6 aylik bi oglum var kizim babasina cok hircin davraniyor oysaki babasi onunla ilgilenmek konusmak istiyor ama kizim kaciyor bu duruma acba oglumun dogumu neden olmus olabilirmi yoksa 3.5yas doneminde electra kompleksi ilemi ilgilitam anlayamiyorum yardimci olabilirseniz cok seviniri.

 71. mehtap der ki:

  Merhaba nur hanm benm kizim cok sinirli istedgi olmadmi karsisindakinin Saclarina daliyo. sikica sarlio zarar verio acaba neden bole yapior bana bi bilgi verirmsnz bide istedgnu yapamaynca karsisindakinin saclarni cekiyo…smdiden tesekkr ederm

 72. Ayse aygun der ki:

  Benım kızım da yenı ıkı yasına gırdı cok sınırlı ellınde ne varsa fırlatıyor kırıryor kendı kendını ısırıyor saclarını cekıyor eyer canıda yanmasa bızlerı ısırıyor ablasının sureklı saclarını sekıyor ablasıda 3 bucuk yasında ablasının ellınde ne gorse ıstıyor ablası verıyor gene saclarını cekıyor zaten ne alsak ıkı tane aynısından aynı renk alıyoruz kı kavga etmesın gene kavga edıyor huyuna suyuna gıdıyoruz gene sınırlenıyor ne yapacagımızı bılmıyoruz ya cocuk pskıyatrısın nede goturmek ıstemıyor… Sımdıden cevabınız ıcın tesekurler…

 73. sezen der ki:

  Arkafasimin 2,5 yasindaki kizi 1,5 yasindaki ogluma surekli saldirgan davraniyo ne yapmaliyim bebegim cok korkuyo onu sevmiyo

 74. Nilgün Akgün der ki:

  Nur Hanım merhaba,

  Benim 8 ay 10 günlük bir kızım var aktif bir şekilde emekliyor gündüz uykusu toplamda sadece 40 dakika günde iki uyku uyuyor. Inanilmaz derecede agresif ve sinirli bir bebek. Beni okuduğum kitaptan bile kıskanıyor onun dışında hiç birşeylebilgilenmemi istemiyor. Her gün bir sürü araştırma yapıyorum okuyorum ama her yeni gün çığlık çığlığa ağlayan sürekli mizmizlanan bir cocuk olarak geciyor. Kızım hala emiyor bu aylarda annelerini hep yanında ister ve sürekli oyun oynamak isterlermiş yazılan herseyi yapiyorum yanindan sadece lavabo ve beslenmesini hazirlamak icin ayrikiyorum ki ayrilmiyorum mutfaga yanima alip eline plastik kaplar veriyorum ve ona uzun uzun anlayacagi dilden ki oyle yapmam gerekiyomus anlatiyorum. Kizim sabah oldu kahvalti yapmamiz gerek anne sana mama hazirliyor bi sure oynayip ikna oluyor ama sonra sinir krizi geciriyor bacaklarima yapisiyor. Onu kucagima alirsam sorun yok ama onunla yapamayacagim seyler oluyor mutfakta mecburen yerde olmasi gereken anlar. Ama dinlemiyor. Cok sabir ediyorum sonunda cildirip ona bagiriyorum ve ona bagirdigim icin acikca anlasilir bir sekilde bana posta koyup kendini ustunu basini cekistirip aglamaya basliyor. Ne yapmam gerek. Hayiri anladigini cok iyi biliyorum ama isine gelirse . Biliyorum ben ofkelenip tepki verirsem onada ayni davranisi ogrrtiyorum ama daha bu kadar kucukken nasil bu kadar sinirli olabilir? Cok zor uzuntulu ve agresif bir hamilelik gecirdim babamizda yapisi geregi cok sinirlidir ona benzedi sanirim. Ne olur yardim edin. Cok agladiginda ve beni dinlememekte israr ettiginde onu besigine birakiyorum nedenini uuzun uzun anlatarak sakinlesincede ki sakinlesmiyor sadece yoruluyor aglamaktan kucagima aliyorum ve sefkat gosteriyorum. Tekrar haykirarak ustunu basini cekeliyor ve ona ilgi gostermemi istemiyor. Tesekkurler.

 75. emine der ki:

  benim 6yaşında bir oğlum var 1.sınıfa başladı ama ilk günden şikayet almaya başladım arkadaşlarına vuruyor ve tükürüyor öğretmenide çok şikayetçi bu konuda ne yapmam ve nasıl davranmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

 76. Nuray der ki:

  Merhaba Nur hanım yazılarınız ve tavsiyeleriniz çok güzel ben anaokulu öğretmeniyim benim kızım 2 yasında çocuğumun gelişim özelliklerini biliyorum hırçınlığı inatçılığı normal geliyor bana ama bizim sorunumuz kızımın sürekli ağlaması herseyi bahane ederek çığlık atarak ağlama nöbetleri geçiriyor ben bazen artık tahammül edemez hale geliyorum anlayışla olmaya çalışıyorum olmuyor sakinlesmesini bekliyorum sakinlesmiyor onu görmezden geldiğimde sesini daha çok yükseltiyor dikkatini dağıtıyorum ama bu kısa süreli etkili oluyor soruna çözüm olmuyor ne yapmam gerekiyor lütfen bi tavsiyede bulunun yoksa benim de sinirlerim yıprandı bebekliğinden beri zaten hep zor bi çocuktu

 77. Mürşit ÇAKMAKÇI der ki:

  Sayın Nur Hanım,
  Benim 3 yaşında bir oğlum var. Oğlum anne, baba, anneane vb. gibi basit kelimeleri ancak söyleyebilmekte, cümle kuramamakta ve kendisini ifade etmekte güçlük çekmekte, bu durumla ilgili olarak Çocuk Psikiyatri uzmanına muayene ettirdik ve dilinde gelişme geriliği bulunduğunu, bundan dolayı da kreşe verilmesi gerektiğini belirtti. Doktorun tavsiyesi doğrultusunda kreşe yazdırdık, ancak kreşte diğer çocukların oyuncakları almaları veya kendi elindeki oyuncakları diğer çocukların almaya çalışmaları halinde çocuklara oyuncakla veya eliyle vurduğu yönünde öğretmeninden şikayetler geldi, bunla ilgili olarak oğlumla konuşmaya çalıştım, kendisine arkadaşlarına vurmaması, onlarla oyuncakları paylaşmasını, arkadaşlarının canının acıdığından dolayı kendisiyle oynamayacaklarını ve birdaha vurduğu takdirde kendisini parka götürmeyeceğimi vb. gibi telkinlerde bulunmaya çalıştım ancak vurma alışkanlığını bir türlü bıraktıramıyorum, kreş öğretmeni de şayet çocuklara vurma huyu devam ederse kreşten çıkartacaklarını söyledi. Dilinin gelişmesi içinde kreşe gitmesinin zorunlu olduğunu doktorumuz söylediği için şu an ne yapacağımızı bilemez durumdayım. Lütfen bu konuda yardımcı olursanız şükranlarımı sunarım.
  Saygılarımla,
  Mürşit ÇAKMAKÇI

 78. Meryem der ki:

  Merhaba nur hanım
  Benim kızım 4 yaşında ananesi bakıyor , bazı akşamlar orda kalıyor . Kendi istediği olmadığı zaman çok sinirleniyor , kaşlarını çatıyor , öfkesini alamamzsada vuruyor genelde bunu bana ve ananesine yapıyor .İstediği olmayınca ağlıyor . konuşuyorum anlatıyorum tamam yapmayacağım diyor ama yine yapıyor nasıl bir yol izleyebilirim kendimi gerçekten sıkışmış hissediyorum bir yol gösterin. Teşekkürler

 79. Sedat der ki:

  Selamlar Nur hanım 2 yaşında ikizlerimiz var bir kız bir oğlan 6.5 aylık doğdular 3 ay küvezde kaldılar oğlan çok hırçın ve sinirli bunu daha çok kardeşine yapıyor elindeki bir oyuncağı alamadığı zaman yada kardeşi onun elindeki bir şeyi aldığında ısırmaya ve iteklemeye çalışıyor çoğu zaman da ısırıyor birde kendisini pek sevdirmiyor başka çoçuklarla karşılaştığında tepkisini ve sevgisini iterek gösteriyor eşim ve ben bu durumda ne yapacağımızı bilmiyoruz eşim bu durumdan dolayı kendisini çoçuklara karşı yetersiz olduğunu hissediyor şimdiye kadar düzenli olarak gelişimsel pediatriye gidiyoruz bu durumu orda anlattığımızda oğlumuzu nöroloji ye de bi götürmemizi istediler ama ben yinede gözlemlerime göre çoçugun hareketlerinin normal olduğunu düşünüyorum bizede bir cevap yazarsanız çok mutlu olacağız şimdiden teşekkürler iyi günler.

 80. eda der ki:

  merhaba ;
  5,5 yaşında bir oğlum var. aslında sakin bir bebeklik geçirdi. bu zamana kadar şikayet edilecek aşırı bir davranışı olmadı. ancak yaklaşık 5/6 aydır sevdiği sevmediği hatta etrafındaki tüm herşeyi vurarak kırarak mudehale ediyor. oyuncaklarını çok seviyor ama hepsi kırık kendisinden büyüklerle boğuşarak anlaşmaya çalışıyor .şimdi gittiğimiz hiç biryerde oturamıyoruz rahat duramıyoruz. konuşarak çözemedim.konu ile ilgili hata yapmaktan olumu yanlış yönlendirmekten korkuyorum. bu nedenle desteğinizi rica ediyorum.

 81. Pelin YALÇIN der ki:

  Merhaba Nur Hanım;

  Benim oğlum 2 Kasım 2013 ‘ de 2 yaşayacak, bizim sorunumuz ısırmak. Sinirlendiği zaman veya ortada birşey yokken aniden çevresindeki insanları ısırmaya çalışıyor. İstediği birşey olmayınca veya kızınca ısırıyor bunu anlıyorum fakat bunu engelleyemiyorum. Beni ısırdığında canım yanıyor diye küsüyorum, annen olmayacağım, beni ısırdın diyorum sonra sarılıp annemmm diye ağlıyor fakat yine sinirlendiği zamanlarda aynı şeyi tekrarlıyor. İki tane kız yiğenim var onlarıda oyun sırasında kızdığında veya sinirlendiğinde ısırıyor, ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz çok memnun olurum, nasıl unutturabiliriz bu ısırmayı, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

 82. NİMET der ki:

  BENİM OGLUMDA ÇOK SİNİRLİ NE YAPACAGIMI ŞAŞIRDIM KÜFÜR VURMA BANA SALDIRIP SENİ SEVMİYORUM DİYO SÜREKLİ ACABA NEDEN HEP SABREDİYOUM SADECE SANA KÜSTÜM DİYORUM OZAMAN TAMAM SEVİYORUM NE OLUR KÜSME DİYOR BANA ÖZÜR DİLERİM BİDA YAPMICAM DEYİP GENE YAPIYOR OGLUM 4 YAŞINDA
  NE OLUR Bİ YARDIM EDİN NASIL DAVRANAYIM

 83. ferhan der ki:

  merhaba benim 5 yaşında oğlum var bu sene anasınıfına başladı ve sınıftaki arkadaşlarına zarar veriyo evde ceza uyguluyorum çizgi film yasaklıyorum ama okulda aynı ne yapacağımı şaşırdım okuldan kaydı silinir diyolar ama bu bi çözüm değil bence.durduk yere vuruyomuş itiyomuş sıkıyomuş ne yapmam nasıl davranmam gerek nolur yardım edin

 84. Bahar der ki:

  Nur Hanım merhaba
  Benım 13 aylık bır oğlum var.Sinirlendiğinde kendini yere atıp kafasını yere vuruyor.Bir de sinirli olsun olmasın yolmaya, vurmaya, saç çekmeye çalışıyor.Bunun sebebi nedir ve nasıl öneyebiliriz?Teşekkürler.

 85. NİMET der ki:

  ama niye bi cevap yok bekliyoruz lütven

 86. selin der ki:

  Merhabalar 3 yasinda kizim var tek cocuk kucuklugunden beri uyku sorunu yasiyoruz ben calistigim icin annanesi babasi bakior ben yokken bu sene krese gonderiyorz sosyallesmesi icin ama ewde ve kreste vurma egilimi cok var surekli okuldan sikayet geliyor hep yanimda olmadigi icin kontrol edemiyorm kizima en disiplinli davranan benm annane ve baba biraz yuz veriyolar bu durumada cok uzuluyorum cunku heristedigini yapmak ii birsey deil okuldaki ,evdeki vurma (bazen oyuncak ve tahta bloklarla) davranislarini duzeltmemiz konusunda bana yardci olurmusunuz simdiden cok tesekkr ederm

 87. Özlem mutlu der ki:

  Merhabalar, benim 2,5 yaşında bir kızım var. Sürekli öfke krizlerine giriyo. En son sabaha karşı rüyasında saçını başını yolmaya başladı ne yaptıysak sakinleştiremiyoruz. Bebeklikliğinden beri istediği yapılmadığı zaman saatlerce ağlıyor bende öfkeme hakim olamayıp şiddet uyguluyorum sonrasında pişmanlık duyuyorum ama o an öldürmek geliyor içimden hem ben hem kızım için nasıl bir yol izleyebilirizz teşekkürler.

 88. rabia der ki:

  oglum 3 buçuk yaşında pek konuşamıyor daha son 1 aydır ıstırma vurma tekmeleme eline gecen herşeyi dökme kırma proplemi var artık dayanamıyoeum kafayı yiyicem ne ayapıcamıbilemiyorum

 89. figen der ki:

  merhabalar nuray hnm.
  Oğlum 28 aylık ben ve eşim çalışıyoruz. Mekanyumlu doğdu oğlum 8 ay luminettten kullandı bir problem olmadığı için ilacı 8 ay döneminde bıraktık. Gelişimde sükürler olsun bir sorun yok. Bu zamana kadar şükürler olsun bir sorun yaşamadık. Oğlumuza kayınvalidem bakıyor.1 ve 1.5 yaş döneminde kafa vurma hareketimiz vardı. Şimdi ise yaşıtlarıyla beraber sinirlendiği zaman vurma eğilimine geçti. Ayriyetten küfürde etmeye başladı. Acaba ilaç mı oğlumu bu kadar sinirli yaptı? Ona nasıl davranmalıyım? oğlumu 3 yaşından sonra kreşe göndermek istiyorum eğer boyle devam ederse kreşte arkadaşlarıyla problem yaşarmı?

 90. zeynep der ki:

  Merhaba bnim oglum 3 yasinda surekli birseyleri kirmak istiyo oyuncaklarini yere vurup kiriyo kiramadigi zaman yardim istiyo cekmeceli carpiyo ve kirmasini istemedigimizde ciglik atiyo sinirleniyo dislerini sikiyo cok cabuk sikiliyo nasil davranicami bilemiyorum simdiden tesekkur ederim

 91. hatice tur der ki:

  merhaba nur hanım 4 yasında gayet aktıf haraketlı bır oglum var ayrıca daha yenı kardesı oldu uc aylık bebegım var oglum uzun suredır her ıstedıgını aglıyarak ısrarla ıstıyor hayır dendındıgınde daha da ısrarcı oluyor ve hiç bir söze evet demiyor cevap hep hayır. Etraftan destek ıstıyor vede zaman zaman bu destegı bulduguda oluyor anlastıgımız zamanlarda mutlaka onu odullendırıyorum ıhmal etmıyorum yakın zamanda okula basladı okulda bır kackez ısırılıp dayak yedı bundan sonra oglumda da basladı bu okuldan kısa surede fazla yıpranınca onu okuldan alıp teyzesının okuluna verdım tabı burdada devam edıyor sakın bır sekılde uyarıyorum ama olmuyor ayrıca hosuna gıden herhangı bır sey onunla alakalı olsun veya olmasın ızınsız bazı esyaları gızlıce cantasına koyuyor evden okula okuldan eve yada baska bıryere getırıyor vede bunları arkadaslarına hedıye edıyor onu uyardıgımda cok begendım azcık bende dursun dıyor uyarmalarıma ragmen devam edıyor sımdı bazı durumlardan dolayı tezesınınde okulundan almak zorundayız ve evde kalıcak bu durum ve yukarda bahsettiğim unsurlar ogluma zarar verırmı nasıl davranacağımız konusunda sıkıntıya düştüğümüzü düşünüyoruz. Okuldan almamız onun psikolojısını daha da yıpratırmı alışmaya başlamıştı çünkü….düşünceleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 92. Filiz der ki:

  Nur Hanim Merhaba,

  Oncelikle sunu belirtmek isterim ki yazilarinizi okuyor ve cok begeniyorum .
  Benim 4.5 yasinda bir oglum var , cok zeki oldugu kadar da cok hareketli bir cocuk .
  Ben ve esim calisiyoruz ogluma da ya babaannesi ya da anneannesi bakiyor. Iki evin tek torunu .
  Son donemde hareketliligine bir de agresivligi eklendi. Cok cabuk sinirleniyor, ofkeli ofkeli sozler sarf ediyor… Ozellikle biz isten dondukten sonra mutlu oldugundan midir bilmiyorum durmadan kosmaya basliyor, simariyor, yaramazlik yapiyor, saldirganlasiyor …kisacasi sozumuzu dinlemiyor .
  Biz ne kadar sakin davranmaya ,alttan alamaya calissak da o bir o kadar simariyor. Hic soz dinletemiyorum.
  Lutfen yardimci olun…
  Iyi gunler dilerim

 93. Serpil der ki:

  Nuray hanım sevgiler….benim 4 yaşında bir oğlum var poko,kaşif dora,diyego gibi çizgi flim karekterlerini kendi dünyasına örnekleyip onlar gibi giyiniyor! Zaman içerisinde hayali arkadaşlarımı oldu diye pür dikkat oğlumu anlamaya çalıştım fakat sonrasında gördümki karekterler ne yaparsa oğlumda aynılarını yapıyor bu durumdan nasıl kurtulabiliriz???? Sosyal ortama girdiğimizde yaşıtlarıyla uyumu yakalayamıyoruz gözle Kaş arası saç çekip vuruyor bu durum beni fazlasıyla yıprattı nasıl baş edebilirim ne yapmalıyım artık dışarı çıkma düşüncesi bile beni korkutuyor konumla ilgilenir ve cevap verirseniz size minnettar kalırım şimdiden çok teşekkür ediyorum….

 94. türkan der ki:

  Nur hocam acil yardıma ihtiyacım var.5,5 yasında oğlum var. son zamanlarda çok hırçın devamlı bana saldırıyor boğazımı sıkıyor yapma annecim diye uyarıyorum vazgeçmiyor şu an anaokuluna gidiyor boğaz sıkma olayını okulda öğrenmiş anladığım kadarıyla arkadaşı boğazını sıkmış öğretmenine şikayet etmiş.iki senedir anaokuluna gidiyor yinede zor gönderiyorum içeri girerken benden ayrılmak istemiyor haftasonu sosyalleşsin diye foklore götürüyorum sınıfa girerken beni çekiştiriyor servise veremiyorum binmiyor babası sabah okula arabayla bırakayım diyor ben de gitmezsem arabaya binip babasıyla gitmiyor arkadaş ortamına girmek istemiyor bişey yaparken ya yapamazsam bana gülerlerse diye başlamak istemiyor arkadaş ortamında girgin olan çocuğun yanında yer alıp ona uyuyor netten biraz araştırdım sosyal fobisi olabilrmi bursada oturuyorum kimden yardım alabilirim bana yol gösterirmisiniz

 95. Tülay der ki:

  Merhaba Nur hanim benim iki cocugum var kizim 17 oglum 8 hic anlasamiyorlar oglum ablasina sürekli vuruyor ne yapmam gerekiyor kizim sürekli yüksek sesle bagriyor kardesine uyariyorum konusuyorum ama orta noktayi bulamadim.

 96. nesrın kalaycı der ki:

  merhaba nuray hanm yazılarınızı okudum ve cok beğendım sıze bır sorum olacak eger cvplarsanız cok ama cok sevınırım 27 aylık bır kızm var herkesın pesınden aağlıyor gıtmesıne ızın vermedığım zaman da cok öfkelenıp ağlamaya baslıyor ole ağlıyorkı sankı hıc bı se gormuyor ne yaparsam yapıyım susmuyor aksıne daha da sınırlenerek devam edıyor ofksı saatlerce ağlıyor ne yapcamı bılmıyorm bu arada kızım krese gıdıyor okulda ayrı evde ayrı oğretmenıyle konustuğumda cok uymlu herseye katılan hatta arkadaslarına yardımcı olan bı cocuk ben öğretmenıne anlattımda cok sasırıyor ıkı ayrı kısılk gıbı napcamı sasırdım yardımınıza ıhtıyacım var cvplarınızı beklıyorum

 97. aynur der ki:

  merhabalar nur hanım anaokulu öğretmeniyim sınıfımda 3,5 yaşında bir öğrencim var.öğrencim sınıf içinde hırçın davranışlar gösteriyor diger arkadaslarına vuruyor ısırıyor canını yakıyor hemen her gün diger velilerden şikayet geliyor.ben müdahale ediyorum onu ikaz ediyorum yaptıklarının yanlış oldugunu böyle yaparsa sevdiği etkinlikleri yaptıramayacagını arkadaslarının canını acıttıgını onların üzüldüklerini söylüyorum.ailesiyle de görüştüm fakat bir ilerleme saglanmıyor okulumuzda rehber öğretmen vb. de yok artık diger öğrencilerimde onu sevmediklerini söyleyip aralarına almak istememeye başladılar bu durumun davranışları daha da alevlendireceğini tahmin ediyorum ve önüne geçiyorum fakat başka neler yapabilirim?

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Hedef davranışı resimleyin. “Vurmak yok” deyin ve güzel oynayan çocuk resmi, altına kutucuklar. Her gün güzel bitirdiğinde bir etiket yapıştırın, kötü geçerse üzgün yüz. 10 etikete 1 süpriz deyin anlatın. Ve çocuğun uyumlu olduğu anları ödüllerin hocam. Çocuğun sadece bir davranışına odaklanılması onu motive edebiliyor.

 98. Berrak der ki:

  Merhaba, biz yurtdisinda 3ncu nesil gurbetci anne-babayiz. 2 yasinda bir tane oglumuz var. Turkceyi evde, yabanci dili ise yuvada ögreniyo. Herzaman aktif bir cocuktu fakat son zamanlarda cok sikayet aliyoruz. Surekli arkadaslarini dövuyo, bizlere vuruyo bagiriyo. Istemedigi bisey oldugunda elinde ne varsa firlatiyo. Bizim cocuk yetistirme anlaysimiz burdaki yasayan vatandaslara göre “fazla simartiliyolar” olarak algilaniyo. Ustune bu tur hareketlerde yapinca sanki onlari dogruluyo gibi oluyoruz. Disarida yemek yerken durduk yerde elindeki bardagi atabiliyo oglum.
  Ne yapacagimi bilemiyorum, bagirmaya basladim korkutabilmek icin fakat ayni yukseklikte bana cevap veriyo… Piskologa gotursem bu ulkedeki piskologlar bizim ne yasam tarzimizi nede aliskanliklarimizi anliyo/anlamak istiyo. Anneanne/babanne olayini tamamen göz ardi ediyolar. Buyukler karisamaz kanaatindeler fakat bizim onlara bunu anlatmamiz cok zor. Ustelik oglum buradaki yabanci dili tamamen bilmiyo yardimci olacagindan suphe ediyorum. Ne yapmaliyim?

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Çok erken bir yaş yuva için. Biz psikologlar 3,5 yaştan önce pek önermiyoruz yuvayı. 2 yaşındaki bir çocuk için bu anlattıklarınız çok normal. Fakat önemli nokta şu ki son zamanlarda derken tam olarak ne kadar zamandır böyle hırçın? Diyelim ki son bir aydır, o zaman diyeceğim ki, bir aydır bu çocuğun yaşadığı bir farklılık ya da bir olay var mı? Bir de 2 yaşındaki çocuk cezadan bile anlamaz. Ama hayır annecim, öyle değil böyle yap denilip, uygun davranışları ise alkışlanabilir. Çocuğa neyi nasıl yapması gerektiği gösterilerek öğretilmesi gereken bir zaman. Bir de 2-3yaş kişilik gelişimi için çok ama çok önemli lütfen çocuklarla ilgili bir kitap edinin ve bilgilenin.

 99. SERAP der ki:

  Merhaba Nur Hanım,
  benim 3 yaşında oğlum var ve ben 4 aylığından bu yana çalışan bir anneyim.günde 12 saat çalışıp haftanın 1 günü izin kullanıyorum.çocuğuma fazla ilgi gösteremediğimi düşünüyorum.3 yaşına kadar babaannesi baktı arada kendi annem.fakat kayınvaldem sağolsun çocuğum bağırınca oda çocuğuma bağırıyo benim çocuğum ananesine fazla düşkün değil seni ananene göndercem istemiyorum seni gibi sözlerde bulunup çocuğum daha çok çıldırtıyo.çocuğum aşırı sinirli eline ne gelirse atıyo ellerini sıkıyo titriyo sinirden koşuyo bağırıyo vs.ne yapsak ne desek sakinleşmiyo.çok üzülüyoruz.temel kelimeleri konuşabiliyo fakat 3 kelimeyi birleştirip fazla konuşamıyo kendini anlatamıyo bazen oda onu sinirli yapıyo biliyorum.ne yapıcağımızı şaşırdık sizce doktora götürmekte fayda varmı.birde kreşe versek faydasını görürmüyüz.şimdiden teşekkür ederiz.saygılar.

 100. ümit der ki:

  Mrh nur hanım 32 aylık bir çoçuğum var ben ve eşim ikimizde sağlık personeliyiz nöbetci olduğumuzda çoçugumuza babanne bakıyor ama şu son dönemde ısırma vurma ve küçük yasta olmasına rağmen herşey yasak diye bağırıyor ve bazen 1 saati bulan ağlamaları oluyor ve bize benim dediğim olcak diyor devamlı ne isterse o diyor hangi yolu denediysem başarılı olmadık artık eşimle bu konuda tıkandık ama akla gelecek her yoluda denedim dr konuşarak ama çözüm üretepen bide sizin fikirlerinizi almak isterim şimdiden teşekkürler…

 101. sibel der ki:

  Mrb nur hanim lutfen yardim edin 2yasina yeni girmis bir oglum var.ikimiz evdeyken hic bir problemimiz yok inatlasma vs.babasi isten gelincede normal ama baba tuvalete gitsin , disari markete gitsin, birde yemek yemek iicin masaya otursun aglamak isirmak basliyor kolayda sakinlesmiyor tam o sinir aninda oglumun gozlerine bakiyorum sanki kendini kaybetmis duymak gormek istemiyor ve bu hali bizi cok uzuyor cocuk psikologuna gtrdum ama sakinlestirici yazabilirim dedi kabul etmedim cok kotu durumdayiz lutfen cvp yazin.

 102. ayse der ki:

  merhaba Nur Hanım
  Ben çalışan bir anneyim ve kızıma anneannesi bakıyor
  Benim kızım 4 yaşında kızım ilk yürümeye başladı 2-7 yaş arası çocukları durduk yere vurmaya ısırmaya başladı 2,5-3 yaş gibi bu huyunu bıraktı ama şuanda yaklaşık iki yıldırda istediği birşey olmayınca sinirleniyor bize vurmaya çalışıyor sizi artık sevmeyeceğim ölün siz gibi cümleler kullanıyor.siniri geçsin diye sakin iyi davranıyoruz ama biz sakin oldukça biraz daha sinirleniyor diğer odaya gidip ağlamaya devam ediyor sakince konuşmak için yanına gittiğimizde bağırıyor ve bizi istemiyor ama eğer o sinirlenme anında kızılırsa ağlıyor ama saldırması olmuyor özür diliyor birdaha yapmayacağım diyor ama kızıp azarlayan ebeveynlerde olmak istemiyoruz ve çok sık yaşıyoruz bu durumu ne yapmamız gerekir şimdiden teşekkür ederim

 103. betül der ki:

  merhaba nur hanım benim 4 yaşında bi oğlum 8 aylık bi kızım var oğlum cok hırcın ve sürekli vurması tukurmesi yapma dediğim şeyleri yapıyo ve kıskanclıgı var ve kendi sol elini ısırmaya ve bişey dediği olmasa kendine zararı oluyo yardım ederseniz seviniriim şimdiden teşekkürler.:)

 104. fatos karatas der ki:

  merhaba nur hanım benım de 8 yasında bır oglum var cok duygusal ama cokda sınırlı agresıflestımı tekme atıyo yumruk atıyo kafasını duvara vuruyo neyapcagımı bılemıyorum sakınlestırıcı bıtkı cayları onerırmısınız tesekkur edrım

 105. ebru der ki:

  mrb nur hanım 2 yasında oğlum var ve kızları ısırıyor erkek cocukların ıse elını gozune batırıyor cok utanıyorum bu yapmıs oldugu hareketlerden cunku arkadas cevrem bu cocuga hıcbırseymı katamadın dıye assaglıyolar benı lutfen napabılırım

 106. derya der ki:

  merhaba nur hanım,

  oğlum 5 yaşında ve ben çalışıyorum ona babaanne bakıyor bu yıl anaokuluna başladı okula gitmek onun için çok zor hergün problem . 15 gündür gitmiyor hasta olduğu için ve evde okadar hırçınki anlatamam. vurma,ısırma çok fazla. her akşam hep stres yaşıyoruz evde asla kural yok her istediği ağlayarak aşırı kuralsız ayrıca kötü kelimelerde kullanıyor çok üzülüyorum hep konuşmaya çalışıyorum.okulda hiçbir problemi yok lider gücü kuvvetli arkadaşlarını seviyor ama evde çok farkli.ne yapmalıyım sizce bir pedegog yardımı almalımıyım.

 107. Gülşen der ki:

  Merhabalar nur hanim sizin takipcinizim 2bucuk yasinda oglum var surekli agliyor bagriyor sinirlenince kendine ve etrafında kilere zarar veriyor eline ne gecerse gecsin kirmak ve fırlatmak istiyor ona müdahale edemiyorum ne yapcami bilmiyorum sözümü geciremiyorum lutfen bana yardım edin lütfen

 108. şeyma tezel der ki:

  merhaba nur hanım benim 3 yasında bir oğlum var . babaannemizin rahatsızlığı nedeniyle 1 aydır onlarda yasıyoruz. bu süre içerisinde oğlum sürekli babaannesine bana çevresindekilere seni döviyimmi deyip vuruyor ne yapmalıyım

 109. sevdalinda der ki:

  Merhaba Nuray Hanım,
  26 aylık bir kızım var. Bazen sinirlenince veya durduk yerde babasına vuruyor veya kafasına bir şey atıyor. Eşimse aşırı tepki verip ya karşılık verip vuruyor yada canını acıtıyor. Kızımı ısırdığında, bacağında daha sonra kolunda morluklar oluşturduğunda eşimle çok tartıştım. Çocuğa şiddet uygulamasından vazgeçmesini söyledim. Onu iktirdiğinde veya vurduğunda kafasını bir yere vurabileceğini, sakatlanabileceğini anlatmaya çalıştım. Ama bu durumda kendini savunmaya geçiyor, bir şekilde çocuğun bunu yapmaması gerektiğini öğrenmesi gerektiğini söylüyor. Hatta kafasını kendiside düşüp vurabileceğinden bahsediyor. Zaten şiddet sorunu olan bir kişi. Onunla bu şekilde tartışmam da çocuğu kötü etkiliyor, ne yapacağımı bilemiyorum. Psikoloğa da gitmiştik şiddet içerikli kitaplar okumuştu oda işe yaramıyor, gerçi gelişme var, bana karşı şiddet olayı azalyor, ama çocuk büyüdükçe ona karşı şiddet uyguluyor. Çocuğumun kalıcı bir zarar görmesinden korkuyorum, ne yapmalıyım.

 110. Serap Arslan der ki:

  Nur hanım merhaba,

  Ocak ayında 5 yaşını dolduran bir oğlum var. 4 ay önce bir doğup büyüdü bir şehirden farklı bir şehire taşındık. Yaklaşık 1 aydır da oğlumda müthiş bir öfke söz konusu. İstediği bir şey olmadığında vuruyor, tırmalıyor, can acıtıyor. Ben diliyle konuşup ona bunu bizi ne kadar üzdüğünü anlatıyoruz. Bir daha yapmayacağını söylüyor ama yine aynısı oluyor. Özellikle ondan 2,5 yaş büyük olan kız kuzenine karşı sürekli bir hakimiyet kurma çabasında. Benim dediğim olsun, benim yanımda şarkı söyleme, onu yapma, benim istediğim olsun gibi. İstedikleri olmayıncada vuruyor ve yüzünü yoluyor. Böyle bir durumda onu başka bir odaya alıp sakinleştirmek için çabalıyorum ama çoğu zaman başarısız oluyorum.İtiraf etmeliyim ki bende son zamanlarda sinirlerime sakin olamıyorum. Ona öfke kontrolünü nasıl öğretebilirim. Yol gösterirseniz sevinirim.
  Bu arada anaokuluna gidiyor ve oradan bir şikayet gelmedi hiç bu konuyla ilgili. Ama evde kuralları tanımıyor ve ben bağırana dek benim söylediğim hiçbir kurala uymuyor. Bu konu beni çok üzüyor ve onun ilerde şiddete başvuran bir çocuk olmasını istemiyorum. Şiddet içeren hiç bir oyuncak, program ve bilgisayar oyununa izin vermiyoruz.

 111. burcu der ki:

  merhaba 7 yaşındaki oğluma dikkat eksikliği tanısı kondu ve öğrenmedeki sıkıntısı sebebiyle ritalin adlı ilacı kullanıyor doktor tavsiyesi ve reçetesi ile sabah öğlen ve aksamüstü bu ilacı veriyorum 2 ay oldu fakat bu ara öğretmeni okulda bazı arkadaşlarını ittiğini ya da kötü davranışlar gösterdiğini anlattı. Bize bu durumlarla ilgili terapi önerdi
  ancak terapi için gerekli maddi durumumuz yok ben evde oğluma bu davranışlarının doğru olmadığını kimseye kötü davranmamamız gerektiğini söylüyorum . Bu davranışları benim otoritemin olmadığı zamanlarda gerçekleştiği için evde oğluma arkadaşlarına nasıl davranması gerektiği konusunda nasıl yardımcı olabilirim.

 112. dilek der ki:

  merhaba nur hanım oğlum 6 yaşında okula başladık bu sene çok agresif çok sinirli kızdığı zaman sürekli arkadaşlarını dövüyor sorduğum zaman benimle alay ettiler diyor bide biriyle küstüğü zaman başka arkadaşınıda onunla küstürüyor evde de 5 yaşındaki kardeşini sürekli kızınca dövüyor ne yapmam gerekiyor bilmiyorum derslerinde başarılı ama davranış notları çok kötü .şimdiden teşekkürler.

 113. fulya der ki:

  Merhaba nur hanım benim 41 aylık bir kızım var arkadaşlarıyla uyum problemi yaşıyoruz onlara karşı sevgisini gösterirken çok öpmek istiyor sonra bazen vurmak istiyor aslında çok sosyal değil kreşe ve anaokuluna göndermedim ne yapmalıyım çok acil cevabınızı bekliyorum şimdiden tsk.

 114. Alper yasar der ki:

  Merhaba Nuray hanım yazılarınızı takip ediyorum insanları son derece aydınlatıyorsunuz cocuk gelisimiyle ilgili.benim de bi sorum olacak benim bir oğlum 4.5 yasında 2defa kalp ameliyatı geçirdi ve bu yüzden gelişimi biraz geri ve gün boyunca bizi dövüyor ne yapsak engelleyemiyoruz hep agresif ve bu durumda bizi tedirgin ediyor acaba beyninde bi sıkıntı mı var Yada böylemi kalacak gibi.bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

 115. sümeyye der ki:

  İyi günler benim 1,5yaşında oğlum var yaşı küçük ama çok fazla sinirli ne istediğini anlamıyorum bu yüzden bende çok çabuk sinirleniyorum çoğu zaman bağırdığım oluyor kendime çok kızıyorum anşamadığını biliyorum sakin davranıyorum yine durduramıyorum kendinden 2 yaş büyük kuzeni var çok sık görüşüyoruz kuzeniyle geçinemiyor o benim oğlumu kıskanıyor kavga ediyorlar oğlum sinir krizi ne giriyor ısırıyor kendini yere atıyor vuruyor nasıl davranmam gerekiyor lütfen yardımcı olun oplum küçük yaşta sinir küpü oldu yardım edin

 116. kübra eker der ki:

  benim kızım 12 yaşında sinirlenince herşeyi atıp kırıyor yardımcı olurmusunuz

 117. damla der ki:

  Mrblar 31 aylık bir oglum var herseye aglıyor herseye inat edıyor her dedıgı olsun i istiyor herhangi biri ay tatlı çoçuk veya herhangi bir sozle kendini dovuyor karsı tarafa zarar veriyor evlerdeki eşyaları fırlatıyor acayip bir çoçuk lutfen yardımcı olun nasıl davranacagımı bilmiyorum

 118. sinem der ki:

  Merhaba,oğlum 34aylık evdeyken öfke kontrolü saglayabiliyorumsöylediğiniz sekilde fakat dışardayken bu mümkün olmuyor çünkü bir türlü sakinlesmiyor nedir tavsiyeniz:(? Ayrıca çoook inatçı evet 2 yaş sendromu nedeniyle inatciligi var kişilik özelliği olarak da inatçı ne yapacagim nasıl basedecegim ben de de sabır kalmadı artık…yardım edin nolur!

 119. yasemin der ki:

  Merhaba nur hanım,
  2, 5 yasinda oğlum çok hircin ısırıyor vuruyor ve aynı zamanda eline ne gecerse bize atıyor. Oyuncak aliyorum anında kırıyor en fazla 1saat oynuyor yapma oglum acir uff olur diyorum yok.ceza veriyorum odadan dışarı çık ben cagirmadan gelme yine yok . Nasıl bu hırçın ve agresif tavirlari birakiriz yardım edin lütfen. ?

 120. Evin karaaslan der ki:

  benim kızım 4.5 yaşında herşeye ağlıyor ne yapmalıyım 3 senedir öyle bıktım onun bu hareketnden yarrrrrrrrdım

 121. yasemin der ki:

  merhaba nur hanım
  benim 2 yasında oğlum var.vuruyor,tükürüyor ne bulsa döküyor fırlatıyor eline vermediğim bir şeyi bile görse döküyor masada tezgahta ne görse döküyor.uykudan uyandığı zaman saçımı çekiyor kafama vuruyor tırmalıyor kafama ayaklarıyla basıyor.bunu herkese yapıyor.sanki zevk alıyor gülümsüyor.otururken durduk yere bu davranışları sergiliyor. ne yapmalıyım lütfen bir cevap yazın ne olur.

 122. mükerrem der ki:

  mrb nur hanım benim 3yaşında bir kızım var bir 8aylık bir erkek bebegim var kızıma olabildigince kuralları ögretmeye çalışıyorum bir kere uyarıyorum sonra aynı hareketi yaparsa mola köşesine görütürüuorum 3 dk oturuyo tabi oturmakistemiyor hıçınlaşıyor sürekli uyarıyorum göz seviyesine egiliyorum amabakmamak için gözlerini kapatıyor sürekli yok kelimesi var ama yinede bir işe yaramıyor her geçen gün dahada hırçınlaşıyor cvp yazarsanız çok sevirim

 123. Zülfikar AKTEKELİ der ki:

  MERHABALAR,
  BENİM 20 AYLIK ERKEK BEBEK SAHİBİYİM. OĞLUM KİM OLURSA OLSUN TIRMALAMA CİMCİKLEME VURMA VE SAÇ ÇEKME EĞİLİMLERİ SERGİLİYOR. KESİNLİKLE AİLE İÇERİSİNDE BÖYLE DAVRANIŞLARI ANNESİ VE BEN SERGİLEMİYORUZ. OĞLUMUZA KARŞI DA BİR ŞİDDET EĞİLİMİMİZ BU ZAMANA KADAR OLMADI. BÖYLE BİR DAVRANIŞ SERGİLEDİĞİNDE OĞLUM YAPMA ANNE CİCİ GİBİ KISA AMA CİDDİ İFADELER KULLANIYORUZ. O DA TAMAM DİYOR. AMA YİNE DAVRANIŞLARINI SERGİLİYOR. NE YAPMAMIZ GEREKİR BU KONUDA.

 124. sebis der ki:

  Merhaba,26 aylik ikiz kizlarim var. Çok hircin ve saldırganlar, ayni oyuncaktan 2 ser tane almama rağmen oyuncak kavgasi ediyorlar birbirlerinin yüzünü tirmaliyorlar, isiriyorlar. Etraftaki esyalari saldirir gibi hircinca karistriyorlar.Hic yalniz birakamiyorum napcagmi bilmiyorum. Yardimci olursaniz çok mutlu olurum

 125. zelda der ki:

  mrb, benim size bir sorum olacak benim 11 ve 9 yasinda iki oglum var ve 9 yaindaki oglum abisi sarki soylese yada ufak birsey yapsa sinir oluyor ve sinir krizi gecirip abisine sardiriyor ona guzellikle anlatmaya calisiyom o senin buugun diye ama umursamiyor dedigim dedik diyor ne yapacagimi ne diyecegimi inanin bilemiyorum artik sanki bir cikmazin icine girmisim gibi hissediyom bana yardimci olursaniniz cok sevinirim simdiden tsk ederim .

 126. funda der ki:

  Mrb nur hanım benim 2 5 yasında kızım var iki aydır cok huy deyiştirdi cok huysuz hiçbişrye odaklanmıyor biyere gittimizde etrafınna saldırıyor baska bi çocukla oynamıyo esyalarını paylasmıyor çocukları dövüyo büyüklerine karsı cok saldırgan ve herseye bagırarak tepki veriyo napıcamı nasıl davranacagımı bilmiyorum bana yardımcı olursanız cok mutlu olurum tesekkürler

 127. derya der ki:

  Merhaba Nur Hanım, benim kızım 3,5 yaşında…Genel olarak sakin sessiz uyumlu bir çocuk…Biz de, kreşte de öğretmenleri tarafından izinsiz oyuncak almaması, arkadaşlarına vurmanın yanlış olduğu gibi davranışlar söyleniyor…Gerek benim bulunduğum ortamda gerekse kreş ortamında kızımın bu konuda en küçük bir vurma davranışı izinsiz alma davranışı olmuyor…Ancak diğer arkadaşları kendisine vurduğunda veya oyuncağını izinsiz aldığında ağlıyor…Yada en küçük birşeye ağlayarak tepki gösteriyor…Ben kızıma genelde kendisine vuran çocuklardan uzak durmasını onunla bir süre oynamamasını böyle bir durumda öğretmenine söylemesi gerektiğini söylüyorum…O da uyguluyor….Yalnız öğretmeni kendisine vuran çocuğa, git sende vur deyip problemi çözüyor sanıyorum… Çünkü zaman zaman kendisi evde drama yapıyoruz kendisi öğretmeni oluyor baba ve ben öğrenci oluyoruz canlandırmada bu şekilde yapıyor yada işaret parmağını yaramazlık yapan çocuğu canlandıran benim alnıma koyarak “bir daha yaramazlık yapmayacaksın anladın mı” gibi haraketler le tepki gösteriyor bizim evde hiç yapmadığımız bir davranış…Kreşte oluşan problemler acaba bu şekilde mi çözülüyor diye kafama soru işaretleri takıldı…Kreşle konuşsam kızıma karşı bir tepki oluşup oluşmayacağından emin olamıyorum ne yapmam gerekiyor…Kızım genel olarak kurallara uyan, konuşunca anlayan, beni üzmeyen zaman zaman inatçılıkları oluyor fakat konuşunca bir şekilde çözüyoruz…Uysal bir kız… Tek sıkıntımız genelde ağlayarak tepki veriyor…Ama konuşunca çabuk susuyor…Kızımın çok ezildiğini düşüyorum…

 128. öznur der ki:

  merhaba nur hanım 20 aylık kızım var ve cok hırcın davranısları var bizi severken bile dişlerini sıkıp bize zarar veriyo.istedigi bişey olmadıgı zaman kafasını yere vuruyo bu durum bizi cok üzüyo evden giden herkezin arkasından cok aglıyo yardımınızı bekliyoruz.

 129. Sevinç der ki:

  Merhaba
  28 aylık oğlum var. konuşarak sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz. Tabii bunları yaparken doğru mu yapıyorum bilmiyorum. Mesela benim saçımı çektiğinde bende onun saçını çektim. bir daha saçımı çekmeye kalktığında “bak saçımı çekerken ben de senin saçını çekerim” diyorum ve bırakıyor.
  Bir nokta da takıldım ve hata yapıyor muyum bilmiyorum içim huzursuz çünkü. Bazan yapması gereken şeyler olduğunda ve yapmadığında ” o zaman seninle küserim” diyorum ve küsüyorum. ilerleyen zamanlarda baktım ki ona küsmem onu üzüyor :( bu durum onda yanlış etki bırakır mı bilmiyorum.
  Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum
  Saygılarımla,

 130. Nurten ak der ki:

  Merhaba oglum henuz 16 aylik ve surekli tokat atiyor tepkileri hep tokatla karsisinda ciddi durmaya calisiyorum bu sefer daha cok.ofkeleniyor ve ust uste tokat atiyor kacirirsam.yuzumu bu seferde tirnaklariyla.tirmaliyor… Goz gizr gelip annem sinirlendin biliyorum ama vurmamalisin.diyorum gozumu oyucak en.sonunda sabah tokatla uyaniyoruz gece tokatla uyuyoruz

 131. Tuğba der ki:

  Merhabalar nur hanım benim 2.5 yaşını 2 ay geçen bir oğlum var bana ve başkalarına vurma huyu var silahlı oyun oynamak istiyor tv izletmemeye çalışıyorum ama birkere beynine yerleşti neyapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanz sevinrm teşekkür ederim

 132. özlem köse der ki:

  meraba benim kızım 21 aylık 1 yaşına girdikten sonra yaşıtllarına zarar vermeye başladı öncee güzel güzel oynuyor gidiyor öpüyor sonra birden yüzünü cırmalıyor ıstırıyor ne yapcağı hiç belli olmuyor bu durum beni çok üzüyoor nasıl unutturabilirim

 133. emine der ki:

  3yaşında bir oğlum var sinirlendiği zmn sürekli çığlık atıyor ne yaptıysam olmuyor susturamıyorum yardıınıza ihtiyacım var

 134. nevra der ki:

  Merhabalar; acil onerinize ihtiyacim var.oglum 18 aylik bakacak kimsem olmadigi ve zorunlu calismam gerektigi icin 11 ayliken krese verdim. 4ay sonra ogretmeni kresten ayrildi ve yas grubu sinif kapatildi. Fakat kres oglumu ve aile olarak bizi cok sevdiklerinden ve bende o sartlarda cocuguma sevgi ve egitim verecek bir kres bulamadigim icin ( oglum zeki ve hirsli yasindan once gelisim gisteriyor) 20 -24 aylik cocuklaarin sinifindaydi.tum etkinlikleri siniftaki diger cococuklardan daha basarili ve uyum icinde yapiyor fakat 10 gundur oglum sinif arkadaslarini isirmaya basladi. Ve veliler sikayet ettiler cocuklarini kresten almayla olgili tehditte bulundulaar…kreste oglumu bir yardimci ogretmenle siniftan soyutladi sadece disari etkinliklerde sinifiyla beraber olabilecek onun disinda yardimci ogretmenle beraber sizce bu oglumu nasil bir psikoloji içerisine girmesine sebep olur ve isirmamasi ivin bu soyutlanma dogrumu..ne olur yarfim edin .psikolojim dunden beri cok bozuk.

 135. turkan der ki:

  Benim 4yasinda bir kizim var soz dinlemiyor cok hircin agladigi zaman kesinlikle susmuyor ya kendine yada cevresindekilere zarar veriyor ve istedigi yapilmadikca agliyor sizce nasil davranmaliyim bir yardim almalimiyim lutfenyardimci olun cunku basa cikamiyorum

 136. Melek der ki:

  Merhaba Nur hanim,
  Lutfen bana yardimci olun. Ne yapacagimi bilemiyorum artik. 4,5 yasinda bir kizim ve 3,5 yasinda bir oglum var. Kizim cok uysal, onunla ilgili hicbir sorunum yok. Ama oglumla ilgili sorun yasiyorum. Sorun oglumun her gun kaprisler yapmasi. Her gun en az 2-3, en fazla da 6-7 kez kapris yapiyor. Bende 6 aylik hamileyim ve bu durum beni daha cok yoruyor. Bana babasindan daha cok kapris yapiyor, kapris yaptigi an babasi gelip konusursa daha cabuk sakinlesiyor,ama benimle digil. Suyuna gitmeye calisiyorum olmuyor,kiziyorum olmuyor. Ve canimi SIKAN en onemli seylerden biri de, mesela kizdigi an bana ve ya babasina vuruyor, odaya goturuyorum, ve 3 dakika sakinles,sonra ozur dile ve barisalim diyorum. 3 dakikani bir sekilde (ya aglayarak,yada sakin) bekliyor,sonra kapiyi aciyorum,su sebepten dolayi burdasin,simdi bir ozur dilemeni bekliyorum diyorum,inanin bana su 3 dakika 30 dakika oluyor,ama ozur dilemiyor.En cokta babasi evde oldugu zaman direniyor,cunki babasi biraz simartiyor onu. Ozur dilemedigi icin bir daha disari cikip 3 dakika bekliyorum, yine ozur dilemiyor.Sakin olmaya calisiyorum,ama farketmiyor. Bu arada 3 yasindaki cocugu odada tekbasina bekletmemeli, siz de yaninda olmalisiniz diyebilirsiniz belki,biliyorum,ama oglum sinirlendigi zaman onu zaptedemiyorum,surekli bana vuruyor,ben neyse de,karnima vuruyor,bebegime zarar verir diye korkuyorum.Lutfen bu iki konuda bana yardimci olun.Birincisi oglum neden her gun bu kadar cok kapris yapiyor,yeri geldiginde ben babasindan daha cok ilgileniyor,seviyorum onu,asla ablasi ile arasinda ayri seckilik yapmiyorum kiskanmasin diye. Ikincisi de, ozur dilemesi icin ne yapmaliyim,neden bu kadar direniyor.Oysa, mesela super dadi tv programini izliyorum,benim oglumdan kat-kat hircin cocuklar bile, sakinlesme suresini zor gecirseler bile kolaylikla ozur diliyorlar. Lutfen, yardimci olun.

 137. elif der ki:

  merhaba NUR hanım benim kızım 21 aylık ve hala anne sütü alıyo yanlızken kuçaktan inmıyo ve sürekli anne sütü istiyo çok hırçın vuruyo ısırıyo babasına hiç yaklaşmıyo ama bunların yanısıra erkek kuzeni var unu gördümü beni unutuyor sadece orda rahat olabiliyorum ben napıcam bilmiyorum açıkçası yardımcı olursanız çok sevinirim

 138. duygu der ki:

  Merhaba Nur Hanım , oğlum 15 aylık ve sinirlendiğinde elini hızlı şekilde ağzına vuruyor ya da yere yatıp yere vuruyor. Çalışıyorum ve anneannesi ile babaannesi bakıyor. Acaba onların davranışlarından dolayı mı bu davranışı sergiliyor diye aklıma gelmedi değil. Biraz araştırdım bu durumda olan çok anne var ve gelişimsel bir davranış olarak söylüyorlar.Bunun nedeni ne olabilir ve bu davranışı nasıl unutturabilirim? Bir uzman olarak sizin cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

 139. sultan der ki:

  Merhaba nur hanim iki oglum var sorunumuz buyuk oglumuzla ilk okula yeni basliycak bazi davranis bozukluklari var en belirgini elinde surekli tesbih, bag, kurdela gibi sallanabilen cisimlerle oynamayi cok seviyor bu oynadiklari yuzunden derslerine dikkatini veremiyor diger arkadaslariyla biraz oynuyor sonra tekrara elindekilerle oynamaya daliyor elindekilerle oynarken sorduklarima cevap veriyor arkadaslariyla veya kardesiyle oynarken sürekli itip vurarak oynuyor)

 140. Çiğdem Ciniviz der ki:

  Nur Hanım merhaba,
  Kızım 26 aylık ve 11 aylık bir kız kardeşi var. 2-3 haftadır kızkardeşi oyuncağını aldığında veya onun özel alanına girdiğinde ona vuruyor. Bazen de görünürde hiçbir sebep yokken gidiyor ve kardeşine vuruyor. Böyle birşey olduğunda kardeşini alıyor ve uzaklaşıyorum. Birkaç sefer de bunu bir daha yaparsa sevdiği çizgi filmi izleyemeyeceğini söyledim. Ancak doğru davranıp davranmadığımdan emin değilim ve iki kardeş arasında nasıl bir denge kuracağımı bilemiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygı ve sevgilerimle…

 141. ebru ece bulut der ki:

  Merhaba nur hanım. Butun yorumlsfı okudum. Benımde 3yas ve 3 aylık olmak uzere ıkı kızım var. Buyuk kızım kuçuge surekli Zarar vermekte. Kafasına bacsklarına vuruyor ısırıyor. Bende cok öfkeleniyorum ve bikac defa vurdum kendisine. Ama biturlu hırcınlıgı gitmiyor. Ne yapmalıyım. Babasınada cok düşkün. Benden cok uzaklaştı

 142. NURGÜL ÇAKIR der ki:

  Merhaba Nur Hanım benim sorunum 8 yaşında bir oğlum var.Üçüncü sınıfa geçti.Oğlumu 42 yaşında doğum yaptım.Tek çocuk .Biraz geç olduğu için onu şımarttım.Benden birşey isterken mızıklanarak yaptırmak istiyor yapmazsam ağlıyor.Şu anda 3. sınıfa geçmesine rağmen benim yemek yedirmemi istiyor. Ben olmadığım zaman gayet güzel yiyor yemeğini karnı açıksada ben yemek yermisin diyene kadar yemek yemiyor.Arada çıntıpıntı gibi şeyler yiyor.Çok sosyal bir çocuktu fakat 6 yaşında anaokuluna verdim orda içine kapanık oldu.Niye böyle yapıyorsun deyince orda öğretmenler kızıyorlar diyor.Sanki çocuğun bazı duyguları kızılarak bastırılmış gibi geliyor.Çocuğum özgüvenini kaybetti.Birinden bir şey isterken kendi çekiniyor benim söylememi istiyor.Şu anda en büyük sebebimde oğlum öfkelendiği zaman öfkesine hakim olamıyor.Bana vuruyor ben yapma veya vurma desen bana kızıyor hırsını benden alıyor .Birıyle kavga ederken vurmasın diye onu tutunca hırsını alamıyor ayaklarını duvara veya bana vuruyor.Beni çok kızdırdığı zaman arasıra vuruyordum yanlış olduğunu biliyorum üzülüyordum ama onu durdurmak için çok sinirlenince vuruyordum. şu anda sürekli böyleyiz .Aslında dışarıda görende onun sakinliğini efendiliğini söylüyor.Ama evde farklı biri.Okuldada sürekli herkes birbirine vurarak oynuyor bir sürü küfür öğrendi.Ne yapmak lazım lütfen bir yol gösterin Psikoloktan yardım almam gerekiyormu lütfen yazarmısınız.

 143. leman der ki:

  Merhaba benim 25 aylik bi oglum var oglum cok sinrli ve surekli issiriyo ve biz bunun onune gecemiyoruz biz babaanne ve dedeyle beraber oturuyorz dedemiz taksici ewe her geldiginde cocugu arabanin on koltuguna bindirerek anahtari vererek arabaya heveslendiriyo ve ben arka koltuga otutturamiyorum sonra aglama bagirma issirma nobetleri basliyo bunun icin ne yapabilirim simdiden tesekkurler

 144. Nevşin der ki:

  Merhabalar nur hanım benım oglum 3yasında ve arkdaslarıyla hiç oynayamıyor onların oyuncaklarını bısıkletını elınden alıyor ve bu benım dıyor vermek istemeyen çocuklara vuruyor ıssıryor kafasına birşeyler fırlatıyor ya hiç durmak bilmiyo kendı oyuncaklarını kımseye vermıyor fakat arkadaslarının otuncaklarıyla oynuyor vursugu kısılerın aılelerı şikayetcı oluyoo bızde esımle vurdugu zamn bırdaha yapma sakın bak vurdugun cocugun annesı senı dover dıyoruz yada onlara kızın dıyoruz bıraz sabrımıDa kalmadı sanırım bır kactr ellerıne vurmaya basladık ama daha kotu oldu bizlere bıle evın içinde bir seyler fırlatıyor bir tavsiyede bulunurmuaunuz anne baba olarak nasıl davranalımm ıyı günler

 145. sebahat der ki:

  Merhaba benim 1 yasinda oglum var ve cok sinirli en ufak seyleee sinirleniyo kendini yerlere atiyo aglama nöbetleri geciriyo en basit örnek biberonun kapagini kapatamadigi icin onu istirmaya calisip kendini yere atti esimle bazen cocugumuzun yaninda tartistik bunu farkettikten sonra dikkat ettik ama oglumuz hala cok sinorli ne yapmam gerekiyo yardim edin lütfen

 146. ayşe der ki:

  ne olur yardım edin! yedi yaşında bir oğlum, 20 aylık bir kızım var. Oğlumu artık tanıyamıyorum sinirleniyor, kendine ve çevresine zarar veriyor. Kardeşine vuruyor. cinsel organıyla oynamaya başladı. Yalan hikayeler anlatıyor. Özellikle kendisi ile ilgili çevredekiler gerçek zannediyorlar. Öncesinde kıskançlık yaptığını dikkat çekmek istediğini düşündüm ama kıskandıracak hiç bir şey yapmıyorum çok dikkat ediyorum. Kızdım ceza verdim konuştum hiç bir şeyin faydası olmadı.

 147. elvan der ki:

  merhaba nuray hanım

  benım kızım 26 aylık çok hırcınlık yapıyo kımseye kendını sevdırmek ıstemıyo yemek yemek ıistemiyo ıstedıgı olmayınca sürekli vurmaya çalışıyo yada kendını sıkıyoo sonra oturup ağlıyoo ortalıgı yıokacak derecede ben bazen kendıme hakım olamıyorum sesımı yukseltırum ama susmak bılmıyo odaya bırakıyorum burda agla ve sus dıyorum ama o hıc susmamakcasına ben yanaına gıdene kadar aglıyo alıyorum kucagıma sakınleştirmeye çalışıyorum ama bu sayede guzelde dayak yıyorum sonra bısekılde ılgısını baska seye vererek susturuyorum aama bende cok yoruluyorum.
  bana önerebılecegınız bir şey varmı?

 148. Birgul Yildirim der ki:

  Merhaba,
  Oğlum 4,5 yaşında arkadaşlarıyla oynarken bazı zamanlar vuruyor. Uyardıktan sonra uzun süre arkadaş ortamında vurma olmuyor ama aradan 1 ay geçtikten sonra nadir de olsa olabiliyor ne yapmam lazım?

 149. derya der ki:

  Merhabalar Nur Hanım;
  Ben öğretmenim ve 4 yaşında bir kızım 2 yaşında da bir oğlum var. Kızım geçen yıldan beri benimle birlikte okula geliyor. Fakat okula giderken hep ağlıyor karnı ağrıyor sınıfa bırakırken ağlıyor gitmek istemiyor, sonra alisiyor sıkıntı çıkarmıyor. Bu sene de aynı durum devam ediyor birde üzerine davranışlarında şiddet gelişti. İstediği olmadığında elindekileri atıyor bağırıyor ve bana vuruyor sonra da sizi sevmiyorum diyor. Sakinleşince konuşuyorum bu duruma çok üzüldüğümü, davranışının doğru olmadığını anlattığımda Özür diliyor söz veriyor fakat bu durum sürekli tekrar ediyor. Kardeşi de 2yasinda olduğu için benzer tepkiler veriyor. Ondan da etkileniyor olabilir diyorum. Ama ne yapabilirim gerçekten bilemiyorum çok çaresizim yardimci olursanız sevinirim.

 150. husna der ki:

  merhaba nur hanim benim cok acil sizden tavsiye almam gerekiyor oglu bes yasinda. babaannesiyle altli ustlu oturuyiruz bu sene anaokula basladi okula gitmek istemiyor evde durmak istiyor yada ben babaneme gidecem diye eOyet ediyor tam okula idecegi sira okulda ogretmenin sozunu pek dinlemiyormus berjay sunu yap desiginde hayir diniyormu sinafa girelim hadi yada siraya giriyoruz dedidinde yapmiyormus hayir doyormus ogreymenine vurup tekme atip hircinlasiyormus bunlari genelde yapmak istemwdigi seylerde yapiyor yapmak istedigi swylerde bu tip hirxinliklar yapmiyor ben ne yapacagimi sasirdim birde biz sinif degistirdik orda sevdigi bir arkadasi var oraya gecirdik belki okula daha iyi alisir diye ama simdi o arkadasiyla bir olup sinifta hic durmada hareket edip yerinde duuyorlarmis ayni sinifta olmalari iyi olmadimi acaba bana LUTFEN BIR TAVSIYEDE BULUNUN

 151. kezban der ki:

  Merhaba nur hanim açıklamalarınızi okadar beğeniyorum ki öncelikle vereceğiniz cevabınız için teşekkür ederim benim sorunum 4.5 yaşında bir kızım var ama çok hırçın ve Hayır bilmiyor öğretmeye çalışıyorum ama anlamak istemiyor bide babadan ayrı bide onun vermiş olduğu bir hırçın var ne yapacağımı bilmiyorum oda cezası veriyorum sakinlerine kadar çıktıktan sonra Özür diliyor ama yine aynısını yapıyor nasıl davranmak gerekiyor nur hanim

 152. Evzel der ki:

  Slm nur hanim ben almanyadan yaziyorum 3 yaşında bır kızım vat ve cok sinirli inatçı huysuz sinirlendıgınde hıc birşey yapamıyorum aglıyor nefes alamıyor elı ayagı ateş gibi yanıyor sinirden ben konuştugumda dahada kötüye gıdıyor kızım yenı yuvaya başladı orda cok iyi cok akıllı dıyorlar hiç sizin anlattıgınız şeylerı burda yapmıyo tam tersı cok iyi dıyorlar lütfen bana yardımcı olun nasıl davranabılırım cok çaresizim teşekkürler

 153. duygu der ki:

  merhaba benimde size bir sorum olcak 16 aylik bi kizim var tek cocuk babasina bana karsi vurma isirma can yakma egilimi icersinde biz yapma kizim etme kizim canimiz yandi desekte aglama takliti yapsakta ise yaramaz oldu artik canimi yaktiginda bende hafifce ona vurarak benim canimi yakarsan bende seninkini yakarim diyorum hala bi degisiklik bi etki yok benim sorum ben bu davranisindan nasil vaz gecirebilirim nasil davranmaliyim ?cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

 154. canan der ki:

  Merhaba Nur Hanim…
  benim 5.5 yasinda bir oglum
  var anaokuluna gidiyor evde
  onu asmayacak kurallar var dis fircalamak,
  oyuncak toplamak ,giyinmek ,yemeklerini
  sorunsuz yemesi gibi inanin cok rahat bir
  cocuk eve gelen arkadaslariyla paylasimci AMA okulda
  stresli kucuk seylerde arkadaslarina vurabilen
  bagiran ve kurallarada zaman zaman uymak
  istemeyen bir cocuk oluyor birde oglumun istegi uzerine
  3 aylik hamileyim kardesiyle yatip kalkiyor
  Ogretmeni cok zeki el becerileri guzel
  duygusal kendini savunan kelime haznesi
  genus kendini ifade eden fakat idle kontrolu
  yapamayan bir cocuk yasitlarina gore uzun ve
  bilegi saglam bir cocuk kendine veya karsisindakine
  zarar vermesinden korkuyorum arkadadina Lego atip
  gozunu morartmisti.seneye 1.Sinifa baslayacak.
  Yardimci olursaniz cok sevinirim

 155. eylül songur der ki:

  merhaba hocam
  benim 19 aylık oğlum var aynen serap hanımın söylediği gibi eline ne geçerse yatıyor vuruyor ısırıyor kendi başını yerlere vuruyor ve kesinlikle kaşıkla yemek yemeyi istemiyor sadece biberonla besleniyor ve fazla konuşmuyor el hareketleriyle anlatıyor oğlum için işi bıraktım kendim bakıyorum ne yaptımsa düzelmedi bu konuda bana yardım ederseniz size minnettar olurum sayğılarımlar eylül

 156. yasemin der ki:

  Nur hnm iyi günler benim kızım 2 yaşını iki ay geçti ben kaynana ve kayın babayla oturuyorum oturmakda mecburuz ilk kızım 8 bucuk yaşinda cok uysal sakin bir kız ikincim cok sinirli mesela buyuk kizima su ver desem illa kucugum ben vericem der ablasi o sirada getirdiyse sinirden aglar kendini yere atar yuzunu yoluyor tum tırnak izi onu yerine birakip o getirirse sakinlesiyor ve dedesini hic istemiyor Dedesi seviyor sevme beni git evden diye agliyor dedesi sevsede istemiyor dedesi baksin bakiyor diye agliyor hatta basini duvara vuruyor illa dedigini yaltircak ben artik sastim kaldim oyuncak istedi alamadim o an almadin diye yikti ortaligi kafasini yere yatti yere vurdu morardi sisti kafasi aglama kirizlerine giriyor asla konusulmuyor sakinlesmiyor dikkatini baska yerlere ceviriyorum asla ya bunuda biliyorum tek olsam dinliyor beni sinirliyken ellemiyorum sarıliyorum opuyorum tamam tamam alicam ama sonra dersem bak biz boyle yapalim cok guzel oluyor annem cok komik diye guluyorum sakinlesiyor ama babamiz tahammul edemiyor kiziyor ozmn asla sakinlesmiyor hatta yere yatiyor nefes dahil 3 dkka filan almiyor ozmn fenalasiyor iki arada kaldim ve kucugum cok bagiriyor konusurkende artik buyugumde bizlere cvp vermeye terslemeye basladi onun agresifligi yuzunden buyuk kucugunu bilen kizim arti karsi geliyor birazda esimden de kaynaklaniyor ben nasil bir terapi alsak esimle katılmak istiyorum onuda degistirmek istiyor ve diger buyukleride yardimci olun 2 yasinda daha cok uzuluyorum agliyorum hep kafasi mor yuzu tirnak izleriyle dolu kanatiyor yolarken yardim ne olurr

 157. seo der ki:

  Hello Web Admin, I noticed that your On-Page SEO is is missing a few factors, for one you do not use all three H tags in your post, also I notice that you are not using bold or italics properly in your SEO optimization. On-Page SEO means more now than ever since the new Google update: Panda. No longer are backlinks and simply pinging or sending out a RSS feed the key to getting Google PageRank or Alexa Rankings, You now NEED On-Page SEO. So what is good On-Page SEO?First your keyword must appear in the title.Then it must appear in the URL.You have to optimize your keyword and make sure that it has a nice keyword density of 3-5% in your article with relevant LSI (Latent Semantic Indexing). Then you should spread all H1,H2,H3 tags in your article.Your Keyword should appear in your first paragraph and in the last sentence of the page. You should have relevant usage of Bold and italics of your keyword.There should be one internal link to a page on your blog and you should have one image with an alt tag that has your keyword….wait there’s even more Now what if i told you there was a simple WordPress plugin that does all the On-Page SEO, and automatically for you? That’s right AUTOMATICALLY, just watch this 4minute video for more information at. Seo Plugin

 158. EMEL der ki:

  Merhaba Nur Hanım;
  Benim 3,5 yaşında bi oğlum var eşim ve ben çalışıyoruz ama ben saat 5 te evde oluyorum hafta sonlarımda tatil oğluma anneannesi bakıyor,geçen yaz ben bakamıycam deyince yarım günlük kreşe verdim öğlen annem onu alıyor biraz gezdirip sokakta arkadaşlarıyla oynatıyor eve almak istediğinde ağlamalar vurmalar ama mahalleyi ayağa kaldıracak şekilde bi hırçınlık genelde eline bi sopa alır nerden alıştı bilmiyorum onunla vuruyo sürekli bişeyler aldırmak oyuncak aldırmak istiyo hiç istekleri bitmiyor dur desekte kızsakda anlamıyo biz ona yapma dedikçe daha çok çıldırıyo bazen sakin davranmayı deniyorum ama bağırmalarının hiç sonu gelmiyo bazen kızıyorum yine aynı şekilde işten eve geliyorum şu on gündür bi ağlama krizi herşeyi bahane ediyo bana vuruyo ısırıyo sakince oğlum ne istiyosun diye soruyorum hiç cevap vermiyo defalarca neden ağladığını soruyorum tek kelime etmeden bağırmaya devam ediyo odaya kapatıyorum daha çok korkup ağlıyo annem pes etmek üzere benim zaten psikolojim altüst oldu nasıl davranmam gerektiğini artık bilmiyorum yardımlarınızı rica ediyoru.

 159. melek der ki:

  Merhaba benim problemimde çoğunlukla aynı 3 yaşında bir oğlum var ve çok agresif artık hayır kelimesini duymaya tahammülü yok ona olumsuz birşey söylemek mümkün değil nasıl davranacağımı şaşırdım ınan her yolu denedim ama banabile siddet uygulamaya kalkmasina artık dayanamiyorum sanki oylesine kızgın ve öfkeli ki bazen nefret eder gibi ve bu haliyle beni inanılmaz üzüyor sonra bende ona şiddet uyguluyorum oturup ikimizde ağlıyoruz ona unutturmak istiyorum istemeden ogrettigim şiddeti ne yapmalıyım?

 160. Habibe der ki:

  Merhabalar Nur hanım,3.5 yaşında erkek torunum var.3 ay önce bir meslek lisesi anaokuluna gönderdik. okula öğleci olarak gidiyor. annesi çalışıyor .Sabahları babaannesi ve dedesi bakıyor.Okula başladığının 1. ayından itibaren şikayetler almaya başladık.okulda yerde hepsinin oturduğu ve masal dinlediği bir ortamda bir arkadaşının üzerine atlamış ve çocuğun yanağı halıya sürtülüp yaralanmış.Bu olaydan sonra öğretmen annesine bazı davranışları kazandırması konusunda yol gösterdi. bu davranışları bir aylık bir sürede kazandırdık. Daha sonra bir kız arkadaşının altından sandalyeyi çekmiş ve ağlayarak defalarca özür dilemiş,kız arkadaşı özürünü kabul etmemiş.Öğretmen bunları anneye babaanneye ve dedeye anlatarak paylaştı. Birde çocuğumuz heyecenlandığı ,sevindiği zaman ellerini sıkıp karşısındaki insanın kolunu tutup sıkıyor.dudaklarını yalıyor.3 gün önce okulda çişi geldiği halde söylememiş ve bu gerilimde okuldaki oyuncakları dağıtmış sonra diğer arkadaşları toplamış.öğretmenin en son söylediği şeyler bunlar.Çocuk evde bu hareketlerin hiçbirini yapmıyor,okulda öğretilen bütün şarkıları Türkçe ve öğretilirse İngilizcesini söylüyor.Çok zeki bir çocuk.kolay kolay ağlamıyor ,isteklernde direniyor ama ilgisi başka yöne çekildiğinde unutuyor.hepimiz onunla çok konuşuyoruz davranışları hatalı olduğunda.Öğretmeni bu davranışları sürdürürse ilerde problem yaşayacağımızı söylüyor. çok üzülüyoruz bize yol gösterirmisiniz.Ne yapmalıyız bir psikogdan yardım almamız gerekirmi. Nur hanım cevap yazarmısınız bize.TEŞEKKÜRLER.

 161. PELİN KAYA der ki:

  Merhaba Nur Hanım,benim 9 ve 3,5 yaşlarında iki kızım var.Ben çalışan bir anneyim kızlarıma anneannesi kendi evimizde bakıyor.Küçük kızım sakin sevecen mutlu bir çocuktu fakat 1 aydır emziği bıraktık bir asabiyet içine girdi.Üzerine ne giydirsem canı darlanıyor önceden giydiği pantolon ile yere dizliyor hayır bu sıkı çıkart diyor ayakkabı giydiriyoruz sıkı diyor büyük ayakkabı giymek istiyor,saçlarını hep süslü düzgün isteyen çocuk kafasında toka tutamıyor çocuğun içi darlanıyor.Ablasına karşı sürekli saldırgan bir tutum içinde odasını dağıtıyor ablası haydi birlikte toplayalım dediğinde karşı çıkıyor o zamanda büyük kızımla kavgaları başlıyor ablasına vuruyor veya ısırıyor büyük kızımında psikolojisi bozulmaya başladı lütfen bize yardım edin küçük kızım 360 derece değiştiş ne yapmalıyız.

 162. Ramazan der ki:

  Meraba benim oglum 34 aylik suan kayinvalidemlerle birlikteyiz oglum hoc bir sekilde bizi dinlemiyor hala ayaklarimda sallayarak uyutuyorum yanlis birsey yaptiginda uyariyoruz bu sefer kiziyo oyuncaklari firlatiyor kapilari carpiyo bizim hayir dedigimize kayinvalidemler onay veriyor cocuk bizi dinlemiyor onlarada her istedigini yaptiriyor ne yapmam gerekiyor

 163. Mine der ki:

  Merhabalar banada yardımcı olursanız cok sevınırım.ben ogretmenım oglum ıcın ara verdım.benım oglum 21aylık cok uykusuz bır bebrktı ve cok hareketlıydı dogdugu andan ıtıbaren cok hareketlıydı.cok sosyal bır cocuk ınsanları cok sevıyor.aynı zamanda yasına gore cok akışlı bor cocul cok duzgun konusabılıyor.konusurken cumle kuraraken cunku soyle olmustu dıye cumleler kurıyor 10 kadar sayabılıyor aynı zamanda eZberı cok kuvvetlı sarkıları bır kere soyleyonce hemen ezberlıyor makamında soyluyor.cok guZel resım yapıyor.oturdugumuz sıtede cocukşara genelde baakıcılar bakıyor ve cocuklar cok hırcın.cocuklardan dovemeyı ısırmayı bagırmayı ogrendı.bu ara ısırıp bagrıypr cıglık atıyor bende cok uzuluyprum ve ne yapıcam bılemıyprum.havalarda kotulesto hep evdeyIz bırazda onunda etkısı olabılır bende bu ara bıraz gergınızm bırkac kere cok sabrımı zorladı kızdım cok bıraZda onun etkısıde olabılır ne yapmam lazım bılenıyprum lutfen yardım edermısınoz

 164. murat der ki:

  Merhabalar nur ha
  nlm 17 aylik oglumuz var cok siynirli ke endini yere ati yor kafasiniyere vury or kendini yere atiyor ne tavsiye edersiniz

 165. Sibel der ki:

  Merhaba Nur Hanim
  Benim 4 yasinda oğlum var.Cok hareketli yerinde duramayan bi cocuk.Hersey olacak ona gore olmazsa aglayip yaptiriyo bende sinirliyim tutamiyorum kendimi bagiriyorum ama yinede pes etmiyo .Komsunun cocuklarindan kufur ogrenmis bi turlu biraktiramiyorum en çokta bu kufurden bunaldim lutfen yardim edin ne yapmaliyim

 166. kübra der ki:

  merhabalar nuray hanım ben özel bir kreşte öğretmenliğe başladım öğrencilerim 2 3 yaş grubu ahmet adında bir öğrencimiz var aslında güler yüzlü ve çok tatlı bir çocuk fakat aşırı derecede hareketli. daha önceden geldiği kreşten vurma davranışları kaptığını söylüyor ailesi ben sürekli konuşuyorum uyarıyorum neredeyse tüm arkadaşlarına vurup ısırıyor ayrıca bağırma huyu var kendi kendine.arkadaşlarının oyuncağını alıp onları üzmeyi seviyor eğlence haline getirmiş durumda diğerleride küçük haliyle avutamıyorum yardımcı olursanız fikirlerinizle çok müteşekkir olurum efendim…

 167. nuran der ki:

  Merhaba Nur Hanım.
  Ebeveynlere verdiğiniz yanıtlar çok ilgimi çekti. Benim yaşadığım soruna da öneriniz olursa çok teşekkür ederim.
  Çocuğum 3 yaşını doldurdu. Ben geç evlendiğim için geç yaşta anne oldum. Ev hayatımızda çocuğumla pek sorunumuz yok. Ancak, eşimin ilk evliliğinden 2 çocuğu var, onlar yetişkin. Eşim diğer çocuklarının annesiyle görüşüyor. Zorunluluktan ben de görüşüyorum.Kardeşler ufak çocuğumu seviyorlar. Şımartma derecesine varıyor bazen. Çocuğum onların annesine anne bile demeye başladı, alıştırdılar. Anneleri çocuğum üzerinde çok ve bazen haddini aşarak etkili oluyor. Onların yanındayken beni istemiyor, ‘sen git gelme’diyor. Hatta vurduğu da oldu.Eşim beni bu konuda anlamıyor, dinlemiyor. Lütfen yardımınıza ihtiyacım var. Nasıl hareket etmeli, çocuğumla nasıl iletişim kurmalıyım? Saygılarımı sunarım.

 168. vildan der ki:

  Merhaba Nuray hanım,
  Benim 3 yaşında bir kızım var. Bizim de öfke problemimiz var. Şöyle ki:
  Kızım evde başbaşayken çok rahat bir çocuk. Benimle iletişimi çok iyi. Oynuyoruz, konuşuyoruz,beraber çizgifilm izliyoruz. Ne yemek yedirirken ne uyuturken ne de başka bir konuda beni üzmüyor,zorlamıyor.
  Ancak ne zaman ki eve biri gelse veya biz dedesine gitsek kızım bir anda değişiyor. Beni asla dinlemiyor. Herşeye bağırıyor,bana vurmaya başlıyor,kendini yerlere atıyor,ağlamalar,öfkeler… ve eve geri dönme zamanı geldiğinde geri gelmek isyemiyor asla! Dedesine çok düşkün ve dedesi de ona aşırı düşkün. Dedesinin aşırı ilgisi ve hiçbirşeye hayır dememesi olumsuz bir durum farkındayım. Kendine destek alıyor. Ancak ben evde kızımla çok konuşuyorum. Bir birey gibi… ona herkesin akşam olunca evine gelmesi gerektiğini, gelmediğinde babasının ve benim onu çok özlediğimizi,orda çok kaldığında üzüldüğümden bahsediyorum. Akşam gelelim evimize sen özlediğinde ben seni zaten götürürüm diyorum. Evdeyken ” tamam annecim,özür dilerim annecim,gelicem annecim,seni üzmiycem bir daha yapmıycam” diyor. Ama daha kapıdan girer girmez değişiyor. Ödül de denedim mahrum bırakma şeklinde ceza da… dedene götürmem böyle yapatirsan dedim 1 hafta 10 gün gitmediği oldu ama görür görmez yine aynı şeyler. Çok yıprandım ne yapmalıyım?

 169. MAKBULE GÖK der ki:

  merhabalar..
  benim 20 aylık bir oğlum var , ben oğlum bir yaşına girinceye kadar ücretsiz izin aldım, ve 1 yaşından sonra çalışmaya başladım, devlet memuruyum, oğluma babanne ve anane birer hafta olarak bakıyorlar, oğlum daha önce çok sakindi, ama yaklaşık 2 aydır evimize gelen misafir yada bizim misafirliğe gittiğimizde diğer çocukları vuruyo, hatta sinirinden dişlerini sıkıyo, ısırıyo, aynısını bana da yapıyor, belli aralıklarla değill hiç bir şey yokken bana birden vurmaya başlıyor, bununla nasıl başa çıkabilirim, birde uyuma problemimiz var, ya emerek uyuyor, ya da ( köy beşiği ) kurduk onunla sallayarak uyutuyoruz, ilk 7 ay gaz sorunumuz vardı ve mecbur kaldık köy beşiği kurduk, bunu nasıl değiştirebilirim yardımcı olabilirmisiniz ,.. şimdiden teşekkürler

 170. yasemin karabulut der ki:

  Nur hanım merhaba
  benim 7 yaşında 1.sınıfa giden bir oğlum var ve ben küçüklüğünden bu yana çalışıyorum oğluma teyzesi bakıyor teyzesinin oğlumdan 2,5 ay kadar büyük bir oğlu var bazen çok iyi anlaşıyorlar bazende çok inatlaşıyorlar oğlum çok hırslı bir çocuk olmaya başladı
  sinirlenince sakinleştirmek çok güç oluyor hırsı geçene kadar vurmak istiyor ve bağırıyor onunla konuşmayı denedim olmadı ufak cezalar verdim olmadı kendisi ile konuştuk sinirlenince ayrı odalara gitmemiz gerektiğini konuştuk fakat uygulamıyor ne yapabilirim çok üzülüyorum oğlumu çok seviyorum ve bu sevgimi çok gösteren bir anneyim her an değerli olduğunu ifade ederim çok sevdiğimi söylerim ayaklarına sırtına masajlar yaparım çok sık öperim lütfen yardım edin

 171. aslı der ki:

  Mrb bnm oğlum iki yaşında uce yeni girdi babasına ve bana vuruyor babası akşamları dovus oyunu oynamak istiyor ve çok ciddi şekilde tokat atıyor boguşmak istiyor kuzenleriyle bir araya grlfigindede onlara vuruyor ona vuruldugunde hemen oda vuruyor onla oyun oynamaya çalıştıgımda bile vurarak pynuuor tokat atıyot bu huyundan nası vazgeçire bilirim bnim canım yandı diorum opuyor bni ama yine vuruyor ilk çocugum oldu için napcamı bilmiyorum dışarda ise bi bakıyorum tamamen bna sokuluyo seszsiz bi bakıyorum kendini yerlere atıyo isrefi bişey olmayınca bna yardım edin

 172. nayime turhan der ki:

  nur hanım merhabalar sızı ve yazılarınızı yenı kesfedıldım artık ogluma dur dıyemıyorum 3 bucuk yasındakı oglum kımseye oyuncagını vermıyo ama herkezın oyuncagı ıle oynuyo ve sahıplenıyo ıstedıgı anında olucak baskasının elındekı bılı yoksa hem aglamaya hem saldırmaya baslıyo ınanın her ıstedıgını yapan herseyı elıne veren bır annede degılım yerı geldıgınde bagırırımda ve bagırmadan hıc bısey yaptıramıyorum bısey ogretemıyorum en fazla bır dakıka yemek yedıremıyorum tuvalete gıtmek ıstemıyo kendını sıkıyo kasıyo mılletın bacagına asılıyo cekıyo sasırdım yardım edersenız nasıl davranmam gerekıyo napmalıyım yardımmm lutfenn

 173. kamer der ki:

  Nur Hanım merhaba,
  Yazınızı çok beğendim ve yorumculara verdiğiniz cevaplardan dolayı yazmak istedim. 5 yaşındaki oğlum kalçasında perthes hastalığı var. 1 yıldır tedavi sürecindeyiz. Yürüyebiliyor fakat kemik gelişimi için dışarıda tekerlekli sandalye kullanıyoruz. Hareketi sürekli kısıtlıyoruz okula ya da kreşe bu sebeple vermedik. Son kontrolümüzde doktorumuz çok şükür iyileşme olduğunu söyledi fakat bu sefer de oğlum çok daha hırçın, inatçı olmaya başladı ve hareketlerine dikkat etmiyor. Küçük yaşta sorunlarla uğraşmak zorunda kaldı fakat benimde evliliğim sürecinde eşimin aile tarafındaki sorunlar yüzünden tamamen tahammülsüz bir insan oldum ve oğluma sert tepki vermeye başladım çok bağırıyorum sonra üzülüp özür diliyorum. Sizce böyle bir durumu olan bir çocuğa nasıl davranmalıyız. bu arada herşeye fazlaca karışan bir kayınpederim var ve oğlumun hiç bir durumda ağlamasını istemiyor aşırı şımartıyor, her ama her istediğini gerçekleştiriyor.

 174. Nil Özkan der ki:

  Merhaba Nur hanım
  Benim 5 yasında bir oğlum var
  Eşimle boşanmak üzereyiz oğluma bu durumu nasıl anlatmam
  Gerektiği ve sonrasında nasıl davranmamız gerektiği konusunda bilginizi rica edicem
  Ilginiz için teşekkürler

 175. fatma der ki:

  Merhaba nur hanim benim oglum 4.5 yasinda kardesi olduktan sonra cok degisti tum ilgiyi ona gostermemize ragmen cok hircin bizi hic dinlemiyor vurarak yada bagirarak tepki gosteriyor olur olmaz agliyor kreste arkadaslarinin oyununu bozuyor surekli bir uyumsuzluk ocinde artik ne yapacagimi nasil davranacagimi bilemiyorum lutfen ama lutfen yardim ediN buarada bi karin agrisi tutturdu onceki gibi yemekte yemiyor dr goturdum tahlilleri temiz pisikolojik dior buara zayifladida neolur bana yardim edin saygilarimla

 176. fatma der ki:

  Merhaba nur hanim benim 4.5 yasinda oglum var kardesi oldukdan sinra hal ve hareketleri cok degisti anne baba olarak tum ilgiyi ona gostermemize ragmen vurma ozwllikle kafasini bagirma bagirarak aglama kreste uyumsuzluk arkadaslarinin oyununu bozma masa altina girme ozellikle misafir gelince yada misafirlige gittigimizde cok degisio sofra duzenine bile uymuo artik oglumu taniyamiyorum lutfen bana yardim edin simdiden tesekkur ederim…

 177. ayla der ki:

  Merhaba Nur hanim 2 yaşını yeni bitirmiş bir oğlum var. Anne sütü alamadan mamayla büyüdü.Ek gıdalara gecmemizle çok sik olmamakla birlikte kusmaya başladı.Defalarca doktora goturduk ama tam bir teşhis konması.En sonunda bir doktor ruflu olduğunu ama reflu hastalığı olmadığını söyledi.SAnki kusarken balgam çıkarmaya çalışıyormuş gibi oguruyor. Yemek sırasında defalarca doğurduğu bazen sırf doğurduğu için kustugu oluyor. Çok caresizim o ogurdugunde bizim panikledigimizi keşfetti ve bunu istediğini yaptırmak için de kullandığı oluyor.Eğer açsa görmezlikten geliyoruz ama yoksa yedikleri çıkmasın diye telaşla hemen dikkat dağıtmaya çalışıyoruz.En kötüsü de yeni tatları yeni yiyecekleri asla yemek istememesi. Ağzına bile götürmüyor.sanki bu zamana kadar nelere alistiysa hayat boyu onlarla büyüyecek gibi.Hala onun corbalarini ayrı yapıyorum.Bizle yediği tek şey pilav ve yoğurt.Isırma davranışı yok denecek kadar az. Köfteyi bile sadece sulu köfte olarak öncesinde ezerek veriyorum. AC bırakmayı çok denedim.ama yine sevdiği şeylerin gelmesini sabırla bekledi.Kendim öğretmenim sınıfındaki çocukların nasıl yediklerini gordukce ben anne olmayı beceremedim diye çok üzülüyorum. Lütfen bana yardim edin

 178. anar-esma özel der ki:

  Merhaba,
  2 çocuğumuz var 1.çocugumuz 2,5 yaşında (elif) diğeri 2,5 aylık (ayşe) elif son 6 aydır şiddeti dahada artan reaksiyonlar göstermekte babanın ayşe’yi sevmesine izin vermiyor evde babaanne’de yaşıyor haliyle ayşe’ye bakıyor babaanneye vurup tepki gösteriyor ayşe bebeğe vurmaktan çekinmiyor dişlerini sıkıp ara ara vurup geri dönüyor ve ben kardeşimi çok seviyorum diyerek olayı kapatmaya çalışıyor sanırım 2,5 yaşında elif erken kıskançlık sendorumuna girdi nasıl davranmalıyız bu durum devam ederse bebeğe zarar vermeye devamedecektir yardımalrınızı bekliyoruz saygılar

 179. fatma der ki:

  Benim bir tane 1 bucuk yasinda oglum var ve 1 yasinda yegnim var oglum sadece yegnimin saçını cekiyo. ve bunun icin neler yapabiliriz

 180. Yılmaz SAYAN der ki:

  Merhabalar Sayın Nur AYDOĞAN

  Henüz 15 aylık bir oğlumuz var ve istediği bir şey olmayınca aşırı tepki veriyor. Yerlere yatmalar kafasını en yakın objelere vurmalar gibi. Kendisine zarar vericek diye çok korkuyoruz. Gayet yumuşak sıcak ve kısa öz kelime ve tavırlarla anlatıyoruz herşeyi ancak gene istediği bir şey olmayınca aynı durum tekerrür ediyor. Canımız çok acıyor onu öyle görünce. Ne yapmamaız gerekir lütfen bilgi verirmisiniz. Saygılarımla…

  • Meral der ki:

   Merhaba nur hanim, benim 7,5 yaşında oğlun var beni ve ogretmenide hiç dinlemiyor, okulda arkadaslarinida rahatsız ediyor oyunlarını bozuyor, sürekli ogretmeninden şikayet var sınıfta öğretmeni konuştuğu zaman dinlemiyor başka bişeyle uğraşıyor arkadaşlarını rahatsız ediyor, evdede odevini yapdemekten yoruluyorum artık en sonunda pesediyorum,4 yaşındaki kiz kardesiyle anlasamiyor oynadıkları zaman sonu kavgayla bitiyor, hep oylamakistiyor ne yapabilirim onunla hep tatlı dille konuşuyorum bu haraketleri yapmasın diye ograsiyorum,babasi devamli iste oldugu icin benden korkmuyor ama babasi oldugu zaman nedesem yapiyor odevini yapiyor kardesiyle anlasiyor, bu sorunu nasil cozeriz yardimci olursaniz sevirimim ve yurtdışında yaşı yorum,şimdiden teşekkürler.

 181. gul _gul der ki:

  merhabanur hanim benim ikizlerim var biri kiz biri oglan oglan otizimli ve cok agrasif suan 5 yasindalar oglan surekli kizla ugrasiyor onu hic rahat birakmiyorr.her istedigi olacak.herseyi once o yapacak orn.eve ilk o girecek veya cikacak asansoru o cagiracak kardesine oncelik vermiyor hic.cok bencil,hep bagirarak konusur normal bir konusmasi yok.ben birsy soylerken o dinlemiyor yada baska bisey konusuyor istedigim cevabi hic alamam.kiz olan hep eziliyor.kendini korumuyor ne yapmaliyim lutfen cevap yazin cok bunaldim.

 182. mine der ki:

  merhaba ben mine 3,5 yasında bir oglum ve 1,5 yasında bi kızım var kardeşi doğduktan sonra oğlum ağlama krizlrini tutuldu sebepsiz yere saatlerce ağlıyordu bunun ustesınden ortam değiştirerek sarılarak dilediği kadar ağlamasına ızın vererek ustsinden geldik sükür o halleri cok seyreklestı arada tutuo onuda ıdare ediyoruz lakın simdi bir optimus musallat oldu basımıza transformers diye bi film iyi karakter optimus kötü karakter ottobotlarla savasıyo bunu babası ızlrken bı aksam izlemiş ve şimdi sürekli optimus oluyo kollarına bişiler takıp onu bunu vuruyo bu aksam yapbozlardan yaptığı robotu kardesının kafasına fırlattı ama kendi bile farkında değil okadar cok sasırdıki kızımda bende sasırdık. gündüzde dısarda gördüğü yanına yaklaşan çocuğa gıt gelme bn senle kusum annene git deyip durdu ama cok kaba bi sekilde kayınvalidem görmüş ben görmedim çocuğa parmak sallayıp sakın gelme sana gödterırım falan diye tehdit ediyomus oncelri basit bi karakter hayranlığı dedim ama yok değil
  araba sürüyoruz arabalar kaza yapıcak kule yapıyoruz o kule vurulup yıkılcak ılla o bisiklete biniyo kardeşi ata carpıscaklar ılla kardesı korkuo aglıyo umrunda değil carpişcaklar babasının ustune cıkıyo hopluyor zıplıyor canın yanması umrunda değil birde hic bir sekilde memnun edemiyorum yuzunu güldüremiyorum sikayet ededecek birsey muhakkak buluyo ve eğlencemiz rezil oluyo:( resim yapıyruz mesela balık cızermısın dıyo cızıyorum o balık oyle olmaz diye aglıyo nasıl olacağını anlat falan de ne dersen de ıkna olmuyo ben sınırlenip azarlayana kadar aglıyo ıkı çocuk zor geliyor banada artık kafayı yiycem llütfen bi care bi akıl verin nasıl davranmalıyım?bide gecen gun ılk defa ban vurdu sacımı cekti telefumdaki hayanı bslemesıne ızın vermedim diye bende ertesı gun ekran hakkını yıtırdıgını ızleyemeyecegini soyledım ve izletmedim nasıl davranmalıyım aynı seyın tekrarlanmaması ıcın? cevabınızı merakla bekliyorum

 183. ışıl der ki:

  merhaba
  19 aylık kızım çok yaramaz az bir kelime kendisine zarar veriyor ve eve hangi çocuk gelirse bildiginiz dövüyor evde şidet yok bagırmak yok yüksek ses yok ama anlamadıgım konu bu ne inanın ben napıcagımı şaşırdım 5 dk oturmuyor sürekli hareket halinde ve çok bunaldım yani dr götürmem gerekiyormu bana yardımcı olursanız sevinir

 184. üzgün anne:((( der ki:

  merhabalar Nur Hanım,yazılarınızla yeni tanıştım ve dikkatimi çekti ayrıca görüşlerinizi beğeniyorum,banada yardımcı olursanız çok sevinirim 4 yaşında bir oğlum var ,bana süreklivurma eğilimi içinde ,arkadaşına sinirlense benden çıkarıyor.babasına sinirlense yine benden çıkarıyor sinirini sebep ne olursa olsun sonuç hep bana vurmakla bitiyor.biz başbaşa oluğumuzda çok iiii oluyoz ,birileri olduğunda hemen kafama çöküyor,anlam veremiyorum,anne baba olarak kendine saygı gösteriyoz bir birey olarak davranıyozz,bütün herşeyi davranış şekli,çevreyle uyumu iyi ,herşeyimiz iyi ,ama bana karşı vurma eğilimine bir çözüm bulamadık,bu vurma hissi bebekliğinden beri var sonradan oluşan bişey değil ,hep tepkimizi gösteriyoz ama vazgeçiremedik,özür diliyo arkasından tekrarlıyor ,ne yapabilirim çok yoruldum tahammülüm kalmıyorr :( ( çocuğumu şiddete meyilli bir birey olarak yetiştirmek istemiyorum ,en önemlisi itinayla büyüttüğüm çocuğumun ilerki yaşlarda daha büyük şiddette bulunmaması,kaygılıyım korkuyorm çocuğumu kaybetmek istemiyorum.lütfen yardım edin banada .Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum. SAYGILARIMLA

 185. BURCU der ki:

  benim oğlum 21 aylık ve hep ayakta hiç oturmuyo onunla ilgilenmeyince bagrıyo bide dün yanakları çizmeyi öğrenmiş napa bilirim hiç bişeyini paylaşmıyoo

 186. Melda der ki:

  Merhaba nur hanım ben 20 yaşındayım. Çok sinirleniyorum bu aralar ve başıma feci şekilde vuruyorum susmuyor diye sinirlendiğim şeyi düşünüp duruyorum olumlu düşünmeye çalışıyorum beynim susmadığı için öfkeleniyorum ve vuruyorum bu normal birşey değil ama kendime bazen sahip çıkamıyorum içimden vurda sussun diyorum sakinleşemiyorum bazen. Napmam gerek

 187. aynur der ki:

  3.5 yasında bir oğlum var doktor tavsiyesi ile konuşma geriliği ve hiperaktif vardı kreş önerdiler bizde yarim gün veriyoruz ilk baslarda sorun yoktu şuan ikinci aydayiz öğretmeni arkadaşlarını ısırıyor artik bize özel rehabilitasyon eğitimi alsın diyor bu ne kadar dogru

 188. asli der ki:

  Merhaba nur hanim
  3 yaşında bir kızım var.1 yaşından beri sürekli yaşadığı öfke halleri ile baş etmede güçlük çekiyoruz. İstediğini yaptırana kadarbagiriyor ağlıyor çığlık atıyor. İstediği olmadan sakinlestiremiyorum.sinirlerimiz yıpranmış durumda.KıyamiYorum. ama nasıl davranarak onu sakinlestirecgimi bilemiyorum.1 yaşında bir kardeşi var.onada zarar veriyor.ikisinde eşit sevgi veriyorum.ihtiyaçlarını aynı karşılıyorum. Ne yapsam olmuyor.lütfen bana bir fikir verin.gerçekden ne yapacağımı bilemiyorum artık.

 189. yeşim der ki:

  merhabalar çalışan bir anneyim ve oğlum 16 aylık ben işteyken babaannesi bakıyor. Ben eve geldikten sonra sürekli onunla ilgilenmemi ilgilenmediğim zaman ısırıyor ve vuruyor. başka bir sorunda ben ve babası evde olduğunda babaannesi geldiğinde git git diyor ve bizi bırakmıyor neden böyle bir korku yaşıyor olabilir. bilgi verebilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler saygılarımla….

 190. Aslı bolak der ki:

  Merhaba.benim kızım 3.5yaşında özellikle bana vuruyor neyaptıysam sonuç alamadım.neyapabilirim birde çocuklarla oynamıyor mesela bir tarafta çocuk diğer tarafta anneler yani biz oturuyorsak bizim yanımızda benim kucağımda oturmayı tercih ediyor.bizde olan bir yanlış babası her gördüğünü her istediğini alıyor ama yinede en küçük biseye bile “daha önce benim böyle bişeyim olmamıştı yada daha önce bundan hiç yememiştim”diyor istediği olunca da zaten yüzüne bile bakmıyor çok zor durumdayım.evliliğimizin 8.yılında çocuğumuz oldu ve yanlış birşey yapmaktan çok korkuyorum.şimdiden teşekkürler.

 191. gamze uzunal der ki:

  Merhabalar
  benim oğlum 3.5 yaşında. Ancak bizim sorunumuz sadece öfkelendiği zaman olmuyor. bi arkadaşını ısırması itmesi çimciklemesi durduk yere de olabiliyor. arkadaşı yanından geçerken itiyo. vs.. ve biz bu durumla başa çıkamıyoruz. aynı davranışı bize karşıda gösteriyor. benimle bi konuda konuşurken eli otomatik olarak koluma gidiyor ve ufak ufak çimciklemeye başlıyor. bu konuda ne yapabiliriz nasıl bi tutum sergilemeliyiz. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 192. melis der ki:

  Merhaba benim 2.5 yaşında bir kızım var kızım damak yarığı doğdu bir yaşında ameliyat oldu şimdi aylık konuşma terapilerine gidiyoruz inşallah konuşacak ama çok hırçın ve etrafındaki kişileri cimcikliyor veya vuruyor çokta can acıtıyor ve ben bu durumdan dolayı çok rahatsızim ne yapacağımı bilmiyorum ne olur bana yardimci olun

 193. Ayşe S der ki:

  Yazılarınızı okudum.Hepsi çok değerli bilgiler.Benim 27 aylık bir kızım var.7.ayından itibaren 2 hafta öncesine kadar tüm bakımını annanesi üstlendi.Bu dönem içinde 2 ay kadar bizden uzakta başka şehirde kalmak zorunda kaldı.Orada yaşadığı dayı yenge ve aile büyüklerine vurma ağlama gibi agrasif hareketlerde bulunmuş.Dönünce bunların hepsi bitti.Fakat 2 hafta önce annanesi kesin dönüş yaptı yaşadığı evine ve kızım kreşe başladı.İlk günden beri her sabah karnım ağrıyo diye ağladı.Okula gitmek istemiyor.Okulda da arkadaşlarına ve kendine sürekli zarar veriyormuş.Evde 11 yaşındaki ablasına da çok asabi davrenıyor.Okul bizi çocuk psikoloğuna yönlendirdi.Aniden oluşan öfk nbetleri va saldırganlığı evde de oluyor.Öyle sinirleniyorki canının acıyağını bilmeden ne varsa yere atıyor.Bu durumu nasıl çözeceğimizi bilemiyoruz.Bu arada konuşamıyor acaba o da mı simirlendiriyor.Ayın 22 de randevu aldık psikologdan.Ama gitmeden bana yapmam yada yapmamam gereken durumları söylerseniz çok sevinirim.Saygılarımla.Teşekkür ederim.

 194. Tugbakoyuncu der ki:

  Merhaba nur hanim 25 aylık bir oglum var 5 gündür inanılmaz bir değişim gösteriyor lütfen yardımcı olun çok üzülüyorum sürekli ağlıyorum 1 haftadır vurma,bağırma ve mutsuz mizmiz bir çocuk oldü. Tam anlamıyla konuşamıyor cümle kurarak konuşuyor bazı harfleri çıkaramıyor.Benim sormak istediğim çok samimi 2 arkadaşımın çocuklarıyla oynuyor biri 6 yaşında biri 8 yasinda.8 yaşında olan çocuk problemli bir çocuk ve diger ikisi için resmen rolmodel.bu iki çocuk birbirleriyle sürekli vurarak hatta dövüşmek oynuyor ve çocuğumu git ona ah yap git onu isır gibi birbirlerine karşı kullanıyorlardi. Son bir haftadır çocuğum evrim geçirdi bu arkadaşlarım hayatımdan cikarabilecegim arkadaşlar değil ama herseyden önce önemli olan çocuğum çocuğum resmen elimden kaymış hissediyorum çok üzülüyorum lütfen yardım edin nasıl davranmaliyim

 195. zeynep der ki:

  Merhaba çok değerli hocam, kızım 21 aylık ama 2 yaş sendromunu erken yaşamaya başladık bunların geçici oldugunu bilsemde çocuğumun böyle davranması yine üzüyor beni.kızım çok sevecen çok anlayışlı bi çocuktu hala öyle ama baskasına tırnak geçirmeye vurmaya başladı.mola yöntemi için erken mi kaç yaşında molaya başlanmalı.şuanda sizin söyledıgınz ortamdan uzaklastrma vurmak yok gıbı uyglmları uyguluyrum zaten.kızım karsısındakinin canı yandı ve üzüldü deyınce gıdıp özür bile diliyor öpüyor .ama 5 dk sonra yine aynı olay yasanıyor çaresizim konuşmak çokta fayda saglamıyor yaşı küçük gecer dıye mi beklicem neyaıcam bilmiyorum yardımcı olun lütfen..

 196. elif der ki:

  Merhaba nur hanim benim 2.5 yasinda bir oglum var oglum surekli bize ve arkadaslarina vuruyo uyariyorum ama aynisini yapiyo dayanamiyorum ve bende ona vuruyorum cokda kiskanc her istedigini aglayarak istiyo ben ne yapmaliyim

 197. ayşenur der ki:

  merhabalar hocam
  3 yaşında ve 11 aylık iki erkek çocuğum var büyük çocuğum 3 hazirandan beri kreşe gitmekte ilk başta çok mutlu gidiyordu şimdi ağlıyor ve etrafına çok zarar veriyor kardeşine bana babaannesine vurma ısırma bağırma gibi kötü huyları olmaya başladı ben de çalışan anneyim durumu anlatıyoruz tamam diyor tekrar aynı şekilde devam ediyor ben işten geldiğimde pis anne diyor vuruyor şaşırdık yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler …

 198. duygu der ki:

  Merhaba
  13 aylık oğlum var. Aşırı sınırlı sinirlendiğinde
  Kollarımi ellerimi ısiriyo. Sadece isirsa iyi isirip koparmak istercesine cekiyor.canim acidigi icin bagiriyorum.ben bagirdikca dahada isiriyor.Çığlık atar gibi ağlıyor istediği olana kadarda aglamaya devam ediyor.yemek yemiyor devamli emmek istiyor.onu bu huyundan nasıl vazgecirebilirim.cok yiprandim artık…

 199. figen der ki:

  Merhabalar benim 7yasinda oğlum var hafif derecede mr mız var hiperaktif ve epilepsi hastasi bir çocuk ben çalıştığım için babaanne bakıyor ama bu zamana kadar babaanneye çok düşkün olan çocuk 20 25 gün belki daha fazla zamandır kimseyi istemiyor sürekli gidin ben kalacam diyor özellikle babaanneye sürekli ve her sabah dövmeler kovmalar aralıksız her sabah çok sınırlı çok yapmamış lazim yardımcı olur musunuz rica etsem tesekkurler

 200. hilal der ki:

  Merhaba benim oglum 7 yasinda ve asiri ofkeli vuruyo baguriyo isiriyo ve dislerini sikip titremeye basliyo ne yapacagimi sasirdim

 201. hilal der ki:

  Lutfen bana bi cozum onerin bi tane cocugum var onu oyle gorunce kotu oluyorum bana gore en kotusude dislaniyo

 202. Seyyide K der ki:

  Merhaba Nur Hanım
  7 yaşında bir oğlum var ve hala yemek düzenini oturtamadik yani bir türlü yemek yemek istemiyor ve genelde ya sofranin başında ya da ortasında tuvalete gidiyor vakit geçirmek için
  çalışan anneyim ve zamana yetismem gerekiyor çoğu zaman ofkeleniyorum ve ne yazık ki vurarak oturtuyorum sofraya bu defada ağlıyor yemeğin ya da kahvaltinin tadı tuzu kalmıyor
  Çok vicdan azabı çekiyorum ama her defasında iş işten geçmiş ve ben vurmuş oluyorum çocuğuma böyle davranmak istemiyorum ama ne yapayım bilemiyorum
  Belli bir süre veriyorum o sürede yemeğin bitecek diyorum ama yine umursamiyor bu defa da ben çileden çıkıyorum lütfen yardımcı olun

 203. Zümrüt der ki:

  Nuray hanım merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim 7 ve 3 Yaşında iki oğlum var küçük oğlum hala konuşmuş değil sadece bir kaç kelime konuşmadığı için tuvalet eğitimide tam olarak veremedim yaşıtlarıyla beraber olsun belki konuşması açılır diye kreşe verdim ama bu onu çok Hırçın yaptı sürekli kendini yere atıyo Çevresindeki çocuklara vuruyor ve bu durum beni çok endişelendiriyor sizce ne yapmalıyım teşekkür ederim

 204. I’m curious to find out what blog system you
  happen to be using? I’m having some minor security problems with my latest site and I would like to find something more safeguarded.
  Do you have any suggestions?

  Feel free to surf to my web blog – kim kardashian hollywood hack

 205. Fatma gül der ki:

  Slm… yazılarınız önerileriniz takdire şayan. Benim de çocuğumla küçük bor problemim var. Oğlum 4 yaşında ve bu aralar sürekli ağlıyor. Bu ağlamalar çevredekileri rahatsız edecek boyutta apartmanda oturuyorum ve bu beni daha da strese sokuyor. Bu ağlamalardan nasıl kurtulabilirim. Bu konuda bilgi ve önerilerinize ihtiyacım var. Teşekkürler

 206. gaye der ki:

  merhaba ben 17 yaşındayım ve sizden yardım istiyorum .aileme söyleyemiyorum deli oldugumu düşünürler diye.ben sinirlendiğimde kendimi neredeyse kanatana kadar bir bölgeyi kaşıyorum.kafama vuruyorum .bildiğiniz kafama yumrukla vuruyorum defalarca hemde.saçlarımı çekiyorum.bazen bogazımı sıkıyorum.dizlerime vuruyorum.yuzumu kaşıyorum.ama en çok kaşıma ellerimin üstünü tırnaklarım neredeyse geçene kadar kaşıyorum ve kafama çok vuruyorum.evde kımse yokken sinirlendiğimde aglıyorum bagırarak .biyerlere vuruyorum duvara yumruk atıyorum .canım yanıyor ama eger yapmassam içimdeki sınır gecmiyor .aileme sinirlendiğimder onlara yapamadıgım için kendime zarar veriyorum.bizimkilere söyleyemiyorum .ve napıcamı bilmiyorum ilerlemesini istemiyorum sizce nedeni ne yani hastalık ne ne yapmalıyım gecirmek için .kımseye söylemediğim için buraya yazıyorum

 207. Ali Bekir pelit der ki:

  Nur hanım merhaba,oğlum 6 yaşını yeni bitirdi bu sene okula başlayacak ama biz kararsızız oğlum çok ağrasif istediği olmadığı zaman vurmak istiyor çok hareketli bir yerde uzun süre oturamıyor oğlum geç konuştu şuan daha iyi okula gitmek istemiyor bize yardımcı olursanız çok seviniriz teşekkürler.

 208. rabia Atabey der ki:

  merhabalar nur hanım verdiğiniz bilgiler çok güzel teşekkür ederiz herşey için ben 2 yaşında oğlum var normalde sakin bir çocuk öyle yaramaz değil ama bana çok düşüyor ve babasına ve bana vuruyor özellikle bana daha fazla yapıyor ben anlatıyorum beni çok güzel dinliyor ama dinlediği halde aynı şeyi tekrar yapıyor vuruyor,ısırıyor ve herşeye ağlıyor ben ne yapabilirim bana yardımcı olabilir misiniz. teşekkürler

 209. naz der ki:

  merhaba iyi gunler benim oglum 30 aylik ogl
  m hircin degil oyle surekli agliyab bi cocuk degil ama surekli vuruyor uyariyorum sakin denedim olmadi kizdim olmadi bi toplumda hemen vuruyo aslinda cocu cocuga gore sakin miz miz gegil ama vuruyor surekli bunu ne yapa bilirim.

 210. Kemal Yılmaz der ki:

  Merhabalar Nur hanım. Benim 19 aylık ikiz erkek bebeklerini var. Son bir aydır bir tanesi hırçınlaşmaya başladı. Diğerini sıkıştırıyor, vuruyor, ısırıyor. Bazen bunu oyun olarak yaparken bazen kasıtlı şiddet olarak yapıyor. Kendisiyle yetişkin birey gibi anlatmaya çalışıyorum. Diğer oğlum ondan korkmaya ve kaçmaya başladı. Ayrıca sebepsiz ağlamalar, tepinmeler var. Bu davranışları nasıl kontrol altına alacağımız ve ne şekilde davranılması gerektiği konusunda yorumlarızı bekliyoruz. Şimdiden teşekkürler

 211. oğlum 4 yaşını 3 ay geçtı .bu sene anaokuluna verdım çok yaramaz asla söz dinlemıyor delırmek üzereyım ok konusyor her dedığınde cevap verıyorum .çok akıllı ama söz dinlemıyor ve kural tanımıyorr. kötü kelımeler söyluyor bız anne ve baba asla bu kelımelerı konuşmayız hatta evede salak bıle denmez.delırıcem .kurallar koydum en fazla bır gun sonra dedığı eık
  konuştuk aynı
  okulda sataıyormuş herkese. bugun çok süşür ıyıydı dedı öğretmen bıraz sevındım .ama çokkkkk inat tahammul öteşi .pedagoga götürdüm normal dedı nasıl yapmalıyım bılemıyorum

 212. Nevin Karaağaç der ki:

  Merhaba kızım 3 yaşında ara sıra saç çekme -çok değil ama genelde yaşıtlar arasında oyuncak paylaşımı sırasında ki yaşıtı yok 1 yada 2 tane- sorunu var.okula başladık.öğretmeni sınıf içinde çok fazla-paylaşımda- saç çektiğini vurduğunu ve sınıftan çıkmak istediğini söylüyor.bunun için özel eğitim alması gerektiğini kendisinin bu konuda yeterli olmadığını söylüyor.götürdük ama hiç bir sorun çıkmadı zaten IQ yüksek diyordu doktorları çocuk okula başladığından beri korkmaya başladı bize ilk gün sana ihtiyacım yok diyordu şimdi okula gitmek istemiyor okula gitmek için can atan çocuk sınıfa girerken tedirgin gözlerle bakıyor bana yanında maalesef çok olumsuzluklar konuşuldu sınıfta lütfen bize evde ve okulda ne yapabileceğimizi söyler misiniz.şimdiden teşekkürler

 213. zehra yorulmaz der ki:

  Merhaba nur hanim… Benim 2 yasında bir oğlum var çok sinirli bir çocuk kafasını yerlere vuruyor benden başka kimseye kendini sevdirmiyor bu na babasi da dahil sevmeye kalktıklarında ağlamaya başlıyor benden başka kimseyi istemiyor ve daha konuşmaya başlamadı ne yapmam lazim yardımcı olur musunuz

 214. esra der ki:

  merhabalar tam kırk aylık bir oğlum var.kreşe başladı ,akşam iş çıkışı ben alıyorum okuldan.kreşe başladığı ilk hafta sorun çıkardı ama ikinci hafta gayet iyi ve rahat bir şekilde okula gidiyor.konuşması,iletişimi gayet iyi,okulda da sosyal olarak iyi bir çocuk .asıl sorun akşam eve geldikten sonra başlıyor ve uyuyana kadar devam ediyor.her isteğini ağlayarak yaptırmak istiyor,yapılmayacak bir şey ise baba ve ben ortak bir tavırla hayır diyoruz ama çığlıklar daha da artıyor ve bize vurmaya çalışıyor hatta vuruyor bile. onunla oyunlar oynayıp sohbet ediyoruz.fakat oyun bitince nere tehlikeli bir şey varsa ona yöneliyor.ocakta kaynayan yemeğe müdahale etmek gibi.bu durum beni ve babayı çok üzüyor lütfen yol gösterin

 215. gül der ki:

  Merhaba benim beş yaşında bir oğlum var çok sinirli ve hiç söz dinlemiyor.üstelik yaşıtlarından geri kalmış durumda resim bile çekdiremiyorum kreşe gidemiyo malesef yabancı ülkedeyiz ve kreşe almıyolar. Ne yapa bilirim. Evde eyitimini nasıl yapa bilirim. Yardımcı olun lütfen.

 216. Oya der ki:

  Merhabalar nuray hanım benim benim 37 aylık bir oğlum 25 aylık bir kızım var oğlum kreşe başladı iyiydi fakat 1 aydır hırçın ben merkezli kardeşine paylaşmak istemiyor zarar vermeye başladı kardeşine ama onsuzda yapamıyor konuşmayı deniyorum inkar ediyor zaman zaman yaptıklarını babamızın sabırsız kardeside onun yolunda beni cildirtiyorlar bende çalışıyorum elimden gelini yapıyorum ama yetmiyor ne yapabilirim

 217. fatma özge apaydin der ki:

  Iyi günler benim 5 yasinda bir oglum var almanyada yasiyoruz. oglum asiri sinirlendiginde ve istekleri yerine getirilmediginde( örnegin bu arkdaslariyla oynarken kimin kazandigida olabiliyor)hemen agresiflesip vurma tirmalama gibi davranislarda bulunuyor. bu ilk etapta almacayi gec ögrenmesine bagli duygularini fiziksel ifadeediyor diye düsünmüstük. simdi dil ögrenmeye basladi ama sinirlilik kendini kontrol edememe vurma kirma devam ediyor.beni kaygilandiran acaba bu davranislari tedavi ya da deneyim ve gözlemlerle herhangi bir sekilde olumlu yönde degisebilir mi?beni aydinlatirsaniz sevinirim.

 218. SİBEL der ki:

  merhaba benım 5,5 yaşında ve 3 yaşında iki tane oğlum var büyük oğlum çok saldrgan paylaşmayı bilmiyor kardeşini çok kıskanıyor sürekli ona vuruyor konuşuyorum kızıyorum hiç birşey fayda etmiyor ne yapmam gerek lütfen yardım edin çalışıyorum gündüz kreşteler eve gitmek canım istemiyor yemeklerini düzgün yemiyorlar yemekleri ya tükürüyorlar ya döküyorlar her yemeği yemiyorlar onun şekli böyle bunun şekli şöyle rengi böyle büyük oğlum da bu huy vardı şimdi küçüğkte başladı kötü laflar kullanıyorlar lütfen yardm

 219. hacer ç der ki:

  Merhabalar Nur Hanım;
  Oğlumuz 4 yaş 4 aylık,bu sene kreşe başladı.Tam gün eğitim alıyor.Kreşe başlama sürecinde saldırgan tavırlar sergilemeye başladı.Fakat bir hafta sonunda alıştı hasta olsa bile kreşe gitmek istiyor.Ama istediği birsey olmadığında bana, babasına ablasına ve öğretmenine tekmeleme,tükürme,zarar verme gibi alışkanlıkları var.Biraz önce öğretmeni aradı masanın altından çıkmadığını söyledi.Kızımda hiç bu şekil tavırlar görmemiştik.Ne yapacağımızı bilemiyoruz.Babamız çok yoğun çalışıyor ve sağlık problemleri var.Onunla fazla vakit geçiremiyorlar.Bende devlet memuruyum.Elimden geldiği kadar onlarla vakit geçirmeye çalışıyorum.

 220. Nuray yilmaz der ki:

  Merhaba nur hanim benm oglum yedi yasinda cok hrcin ve kavgaci okula basladik basladi ama dutmadi gitmicem okuldan nefret ediuorum diyo cantasini beslenmesini cope atmis okulda gitim okula bana saldifdi ogretmenin arkadaslarinin onunde bans vuruho oglum dur diyorum beni duhmuyo sanki cildirmis basta guzel giti bir ay sonra okul istemedi cok takintili birsey kafasina koydumu olcak onu unutmuyo disarda pazards tolum icinde vuruyo tas atiyo bisey bulamasa evde kendimi camdan atcam diyo camdan sarkiyo kucuklugunden beri bole normalde cok zeki bilgili bir yetiskin gibi ama sinir ^ enfimi bizidr mafediyo kenf I nide napmalo

 221. Halime der ki:

  Merhabalar

  2.5 yasinda bir kizim var cok küçük olmasina ragmen basa cikamiyorum. 8 aylik kardesine surekli tekmeler itmeler oyincak atmalar ve bencillik de var herseyi kendisi sahiplenip hersey onun olsun istiyor nerde oldugunun onemi yok hersey ona ait gibi davranip ortami terk ederken beyendigi oyuncaklari toparlayip gidiyor. Topluma karismamayi tercih ediyorum kimseyle gorusmuyorum. Herkese vuruyor hic kimseyle oynamak istemiyor ne yapabilirim ne onerirsiniz. Sizinle nasil iletisime gecebilirim

 222. hülya koca der ki:

  Hocam nerhaba, benim 4 yasinda bir oglum var bu sene krese basladi.ben calisan bir anneyim ve ben isteyken ogluma babannesi bakiyor eve geldigimde tam bir fiyasko oglumla beraber oyunlar oynuyorum boyamalar yapiyorum ama herhangi biseyi onun istedigi gibi yapmayinca sinirleniyo agliyo küstüm diyo 3 gündürde vurmaya basladi artik ben de agresifim bagiriyorum önceleri konusuyoduk simdi ise o bana vuruyo ben bagiriyorum sonrada datanamayip özür dileyip barisiyoruz ama ben srtik böyle olmasini istemiyorum vurmalar sadece bana degil babasina babannesinede vuruyor acil yardim ederseniz sevinirim

 223. aysun der ki:

  Lutfen yardım edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>