Vurma, Isırma ve Tekmeleme: Çocukta Öfkeyi Durdurmanın Yolları1

“Kayra’nın oyun alanına gitmesi yasak artık.” Sinem, bunu 5 yaşındaki oğlu için söylüyordu. “En son gittiğimizde oynamak istediği kamyonla oynayan bir çocuğu ısırdı ve bundan az önce de bir kızın yüzüne vurdu. Ona hayır demeyi denedim fakat kesinlikle dinlemiyor. Onun davranışlarından dolayı özür diliyorum. Çocuğumun saldırgan davranışlarını kontrol edemediğim için kendimi dünyanın en kötü annesiymişim gibi hissediyorum.”
“Çocuğunuzun saldırgan davranışlarına, onu azarlayarak ya da öfkeyle karşılık vermek kolaydır. Fakat unutmayın ki, çocuğunuz, dürtülerini nasıl kontrol edeceğinin ve nasıl iyi davranışlar edineceğinin ipuçlarını sizin davranışlarınızda arar.”
Çocuğunuzun istediği şeyi elde etmek için ısırması, vurması endişelendirici olduğu kadar utandırıcıdır da. Bu yaştaki çocukların bu tarz davranışlar sergilemesi çok yaygın değildir. Ve saldırgan davranış artık sıkça olmaya başladıysa ve istemediği şeylere tepkisini böyle göstermeye başladıysa davranış değiştirme yardımı almanın zamanı gelmiş demektir.
İlk adım, çocuğunuzun saldırgan davranışlarının altında yatan sebepleri bulmaktır. Ne olduğunu, nelerin sebep olduğunu anladıkça, çocuğunuza olaylara saldırgan olmayan çözümler üretmesinde yardımcı olmaya başlayacaksınız.
Genellikle 18 ay ve 2 yaş arası çocuklar, annelerine ihtiyaçlarını tam olarak ifade edemezler. Olumsuz davranışlar isteklerini anlatmanın bir yoludur onlar için. 3 ve 6 yaş arasındaki çocukların olumsuz davranışları ise zor bir duruma maruz kalan çocuğun uygun olan ve saldırgan olmayan iletişim yöntemlerini öğrenmemesinin bir sonucu olabilir. Saldırgan davranışın sebepleri şunlar olabilir:
- Kendini savunma
- Stres verici bir durumda olma
- Rutinin bozulması
- Aşırı düş kırıklığı ya da öfke
- Yetersiz dil gelişimi
- Aşırı uyaran
- Yorgunluk
- Yetişkin denetimi yoksunluğu
- Etrafındaki öfkeli ve saldırgan davranışları taklit etme
Başlangıç olarak başta sayılanların çocuğun saldırganlaşmasında etken olup olmadığını gözlemleyiniz. Saldırgan davranışın sebebini bulmak, davranışın bir daha tekrarlanmasını önleyecektir. Kendinize şu soruları sormak yardımcı olacaktır:
Çocuğum kimlere vuruyor, kimleri tekmeliyor ve ısırıyor? Çocuğum bunu özellikle sadece bir arkadaşına mı yapıyor? Sadece bana mı yapıyor? Kim olursa olsun saldırgan mı? Saldırgan davranışları özellikle sadece bir arkadaşına yöneliyorsa, bunun sebebini araştır, neden böyle oluyor? Saldırganlık bir oyun tarzı mı, arkadaşıyla huyları mı uymuyor, anlaşamıyorlar mı yoksa oyundan önce kurallar iyi belirlenmediği için mi böyle oluyor?
Aynı zamanda, çocuğumun saldırganca davranmasına kim sebep oluyor gibi görünüyor? Heyecanlanınca mı, öfkelenince mi yoksa engellenince mi saldırgan davranıyor? Başka nedenlerden oluyorsa not ediniz. Oyuncakları söz konusu olunca mı saldırgan, paylaşamıyor mu? Yoksa aşırı uyaranın olduğu ortamlarda mı böyle oluyor? Durumları dikkatlice izlerseniz, gözlemlerseniz, sebebini anlayacaksınızdır.
Son olarak, öfkesini ve saldırganlığını nasıl dışa vuruyor? Öfkeli sözlerle mi, öfkeli davranışlarla mı? İlk olarak sözel saldırganlık gösterip, daha sonra fiziksel olarak mı saldırıyor? Yoksa önce vuruyor mu?
Bu sorulara cevap vererek çocuğunuzun ileriye dönük saldırgan davranışlarını da sınırlandırmış olacaksınız. Bir sonraki yazıda çocuğunuzun saldırgan davranışlarına alternatif çözümler üretmekten ve davranışları için sonuçlar belirlemekten bahsedeceğiz.

Uzm. Psikolog Nur Aydoğan

Translated from;
Dr. Munson, J. S. “Hitting, Biting and Kicking: How to Stop Aggressive Behavior in Young Children”, empowering parents blog spot.

http://www.empoweringparents.com/How-to-Stop-Aggressive-Behavior-in-Young-Children.php

Bu yazı Çocuk ve Ergen kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Vurma, Isırma ve Tekmeleme: Çocukta Öfkeyi Durdurmanın Yolları1 için 88 cevap

 1. esra şahin der ki:

  sevgili hocam oğlum 31 aylık çok saldırgan ve ben napıcağımı bilmiyorum.anaokulu öğr fakat oğlumu hala çözemedim.her denileni anlıyo ama yinede en ufak bi davranışta herkese zarar veriyo.. lütfen yardım edin.

  • gonul dursun der ki:

   kızımbana babasına ve herkeze vuruyor ve oyuncaklarını paylaşmıyor hep konuşuyorum ama bir faydasını görmüyorum ve aşırı derece sinirli bagırmahuyu cok her isteğini yapmıyorum evde mümkün oldukça zaman geçiriyorum parka götürüyorum oyunlar oynuyoruz ama yine aynı ufak cezalar veriyorum vurduğundan kimse oynamak istemiyor ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

 2. halime der ki:

  sevgili hocam yukarı da yazdıklarınızı okudum.ben kreşte öğretmenlik yapıyorum sızın yazdıgınız durumlarının çoğu benım ögrencımın tepkılerının aynısı. oyuncaklarını paylaşmıyor onun elınden bırı aldıgı zaman kötü diyip ısırıyor yada vuruyor. son olarakta aıle bıreylerıyle fazla zaman gecırmedıgı zaman sınıfa gırer gırmez tekme atmaya. oyuncakları fırlatmaya yada arkadaslarını ısırmaya calısıyor bu durumda ben ona nasıl yaklaşmalıyım. ben genelde konusmayı denıyorum fakat benı dınlememek için ya aglıyor yada kendını serbest bırakıyor vücudunu salıyor. aıleyı uzman bırıne yönlendirmelımıyım yardımcı olursanız cok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Sevgili Halime Öğretmenim, size tavsiyem çocukların yaptıklarını değerlendirirken onların yaşlarına uygun gelişimlerini göz önüne almanız. 2 ile 5 yaş arası çocuklarda eşya, oyuncak paylaşamama çok doğal bir davranıştır. Ve sizin uzun konuşmalarınızı dinleyemeyecek kadar dikkatleri kısıtlıdır. Sizin yapmanız gereken kısa ve kendinden emin bir ses tonuyla “vurmak yok”, “tükürmek yok” gibi kısa fakat anlaşılır uyarılarda bulunmak ve öfkeli çocukların uyumlu anlarını kollayıp, onların uyumlu olduğu vakitlerde onları sınıfa alkışlatmak gibi ödüller vermek. Aileyle ortaklaşa çalışma güzel sonuç veriyor. Sınıfınızda uyguladığınız tekniklerden bahsedebilir. Aynı tutumu çocuğun benzer davranışı için evde de uygulamasını tavsiye edebilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar diliyorum

 3. zeliş der ki:

  sevgili hocam kızım 8yaşına girecek ama hala mızmız okulda herşeyi öğretmenine şikat ediyormuş çok konuşuyor yerinde duramıyormuş evdede aynı herşeyi şikayet eder her şeye bağırıp ağlar çok ağlıyor vara yoğa , buralarda yalan ve başkalrının eşyalarını almaya başladı ne yapmam gerektiğini inanın bilmiyorum yardım almak istiyorum devlet hastanelerinde sıra yok özelse çok pahalı durumum yok lütfen bana yazın rica ediyorummm

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Zeliş Hanım,
   Size tavsiyem öğretmeni ve okulun rehber öğretmeniyle ortak bir çalışma yapmanız. Öncelikle kızınızda değiştirmek istediğiniz davranışların bir listesini yapabilirsiniz. Davranış değiştirmenin altın kuralı hedef davranış olarak sadece 1 davranış seçmeniz. Örnek verelim, en acil olan başkalarının eşyalarını alması diyelim, kızınızı sakin bir zamanında yanınıza alıyorsunuz. renkli kalemlerden ona bir ev çizdiriyorsunuz. Bak, bu bizim evimiz, evimizin kuralları var, bunlardan bir tanesi de “başkalarının eşyalarını izinsiz almak yok” (kısa, net ve hedefe odaklı olmalı bu cümle), kızınıza bunu çizdiği evin içine yazmasını söylüyorsunuz. geride kalan boş yerlere 5 meyve, 5 hayvan, 5 geometrik şekil çiziyorsunuz. her biri haftanın bir gününü temsil ediyor. Her gün evde ben sana dikkat edeceğim, okulda da öğretmeninle konuşacağım. Eğer kuralımıza uyduysan bu meyvelerden 1′ini boyayacağım. kurala uymadıysan boyamayacağım. Meyvelerin hepsi boyandığında süpriz bir hediye var sana diyorsunuz. Hafta içi hep kurala uyduysa 5 boyanmış resmi oluyor ve ödülü hak ediyor. Ödül ise, onun için evde yapacağınız bir pasta, çocuk sinemasına gitmek, birlikte parka gitmek vs. olabilir. unutmayın davranış değiştirmek çok hızlı olmaz. 3 ayınızı alacaktır. git gide ödülün süresini uzatabilirsiniz ama çok uzatmayın en fazla iki haftanın sonunda ödülünü almalı. Ama ilk ay her haftasonu uygulanmalı. eğer haftanın 5 günü değil de 4 günü kurala uyduysa ödülü alamaz. Bu çok önemli, aksi takdirde kurala uymadığı halde ödüllendirmiş olursunuz ve davranış devam eder.

 4. sevgi der ki:

  6 yaşında oğlum var okulda iyi ama benim yanımda bambaşka biri olup çıkıyor söz dinlemez birşeyi yapma dediğim halde hiçç umrunda değilim illa bağrıcam yada elindeki zarralı ne varsa alıp atıcam ne yapıcamı bilmiyorum

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Sevgi Hanım,
   Oğlunuzun okulda iyi olduğunu söylüyorsunuz. Okulda uyumlu olduğunu düşündürdü bana bu yorumunuz. Bu iyi bir şey. Yani okul düzenine uyum sağlamış. Öncelikle size tavsiyem çocuk gelişimi ve eğitimiyle ilgili bir kitap edinmeniz. Kitapçılarda anne-baba ya da çocuk bölümlerinde çok sayı da farklı kurgularda kitaplar mevcut. Hoşunuza giden, içinde pratik öneriler olan bir kitap tercih edin. Sadece 1 kitap alın ve bu kitabı gerçekten okuyun. Eminim işe yarayacaktır. Çocuğunuzdan şikayetiniz sizi dinlememesi. Unutmayın, çocuklar çok zeki. Sizi, sizin onu tanıdığınızdan daha iyi tanıyor. Sizin neye kızacağınızı, neye sevineceğinizi biliyor. Öncelikle çocuğumuz için zararlı ve tehlike bir şeyi kesinlikle elinden alıyorsunuz. Sizi kızdıran davranışından bir örnek verseydiniz onun üzerinden anlatmaya çalışırdım ama belirli bir davranıştan bahsetmemişsiniz. Ama işin özü, çocuğu uyumlu olduğu zaman ödüllendirmek, yanlış davranışı için yaşı kadar dakika (6yaş 6 dk.)mutfak sandalyesinde oturma karşılığı, tv.az izleme, yatağa 15dk erken gitme cezası gibi karşılklar verme. İyi günler diliyorum

 5. koray der ki:

  Sayin Aydogan;
  Ilk once sorularimizla sizi boguyoruz ama uzman birinden cevap almakta. kesinlikle bkz ebebeginler icin bulunmaz firsat.BEnim oglum 2.5 yasinda cok hateketli ve hicbirseyin aliskanligi ni yapamiyoru Degisken bir rih yapisina sahip kimi zaman cok uysal kimi zaman agrasif hareketler sergiliyor.Hiperaktif biryapida karsisindaki kucuk buyuk farketmeden elindekini firlatip zarar vermektedir.Tukurme huyu zarar verme huylarindan (konusmamiza,odullendirmemize ragmen )birturlu vazgeciremiyoruz .Bu konuyla ilgili uzman birisinden deatek almak aile olarak uzerimize ne duserse yapmak istiyoruz.Bilgi verirseniz seviniriz.
  Tesekkurler

 6. gulizar der ki:

  hocam benim 20 yasinda zihinsel az ozurlu bir oglum var 18 yasindan sonra davranislari tamamen degisti aksi kavgaci kendi kendine ses yapiyor sus diyince bize bagiriyor ilk kelimesi neden kendini yalnizliga verdi kimseye gitmiyor cok caresizim bazen sinir kirizleri geciriyor biz hollandada yasiyoruz bana bir yol gosterin acaba derdime care olurmusunuz sevgilerimle

 7. nurgül kürekçi der ki:

  merhaba sevgili hocam benim 6 yaşında ki kızım anasınıfına gidiyor çok hırçınlaştı aslında çokiyi bir çoçuk bana çok yardım ediyor 5aylık erkek kardeşi var gerektiyinde bakıyor okulda arkadaşlarına vuruyormuş öğretmenide çenesinisıkmış birde aynı şekilde arkadaşınavurdurmuş ve kızım çok üzüldü ağladı birdaha okula gitmeğeçeğim diyor ne yapmam gerek lütfe yardımcı olun ve bunubana öğretmeni söyledi .öğretmeni baş edemediğini söylüyor kızım anlatığında kendimi savundum .hep onlar vuruyor ben yapıyınca şikayet ediyorlar bendesende öğretmenine söyle diyorum .ozamanda bana sen yapmazsan onlarda yapmaz diyormuş.pazartesi günü öğretmenle konuşaçam.bakalım dogrumu .bana yol gösterin teşekkürler

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Nurgül Hanım,
   6 yaşında bir çocuğun artık duygularını vurarak değil, sözleriyle ifade etmesi gerekir. Tabi çocuklara bu duyguları sözelleştirme dediğimiz şeyi bizim öğretmemiz gerek anne babalar olarak. Çocuklarda vurma davranışını bizim öğretmememiz gerekir. Bunu farkında olmadan bizler yapabiliyoruz. Ayağını çarptığı sandalyeyi döverek, canını acıtan şeyi döverek öğretiriz. Canını yakanı döv, sen de ona zarar ver mesajı veririz çocuğa. Sonra eşimizle yaptığımız tartışmaya şiddetle devam ediyorsak çocuk bunu sadece izler ve arkadaşında dener ve sonunda edinir o davranışı. Eşimizle kesinlikle şiddet yoksa bu sefer şiddet içerikli bir tv programında, haberler dahil çocuk sadece izler ve arkadaşında uygular ve öğrenir. Yani her şekilde öğrenirler. Bize düşen çocuğa mesajlar vermek “vurmak yok”, “küfretmek yok”, “ısırmak yok” gibi. Sonra bunu aile kuralımız haline getirmek. Ve çocuğun uyumlu davranışlarını ödüllendirmek. Kesinlikle öğretmene suçlayıcı davranmayın. Çocuğunuza da. Yani hangisi doğru söylüyor gibi bir kısır döngüye girmeyin.

 8. burcu der ki:

  merhaba benim oğlum 5yaşında durup dururken vuruyo arkadaşlarına kendimde 6aylık hamileyim buna çok üzülüyorum neden yaptın dediğimde işte diyo anlatıyorum yapma osenin arkadaşın die tamam diyo 5dakika sonra yine yapıo bunu için neyapmalıyım çokkötü bir durum beni çok etkiliyor..

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Burcu Hanım,
   neden yaptın sorusuna büyükler bile cevap veremezken çocukların cevap vermesi ne mümkün.. Bunun yerine “vurmak yok!” eğer vurursan bunun sonucuna katlanırsın. Sonucu ne mi olur, parka çıkmama, tv. izlememe, erken uyuma, günlük şeker çikolata hakkını kullanamama, bilgisayar oynamama, odanda 5 dakika düşünme molası alma. Karar senin.. VEEE en önemli nokta, bunu anlattıktan sonra vurursa, seni uyarıyorum, sonucunun ne olacağını biliyorsun deyin. Vurursa da bu sonuçlardan sadece BİRİNİ, O GÜN, HEMEN, UYGULAYIN

 9. Duru der ki:

  Kardeşim yakında 3 yaşına giricek ve konuşmayı bilsede bazen durduk yerde eline aldığı herşeyi bana fırlatıyor…ben karşılık vermiyorum sadece ağlamış gibi yapıyorum yada tam atacakken kaçıyorum… Bazende tam attıcakken farklı şeylere yönlendiriyorum.Bazen vuruyor ısırıyor, ama ben kardeşimi o kadar çok seiyorum ki karşılık veremiyorum. yakında kreşe gidicek ve orda kötü davranışlar sergilemesinden korkuyorum

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Sevgili Duru,
   Öncelikle çok duyarlı ve ilgili bir abla olduğun için seni tebrik ediyorum. Ve başka ablaların da senin kadar duyarlı olmasını diliyorum. Kardeşinin henüz duygu kontrolü çok gelişmemiş. Duygularını, istek ve ihtiyaçlarını tam olarak anlatamadığı için, ya da seninle bu tarz bir iletişim hoşuna gittiği için tüm bunları yapıyor olabilir. Senin yapman gereken ise onun bu davranışlarının hepsini değil ama bazılarını sanki görmemiş, farketmemiş gibi yapman. Onun sakin olduğu zamanları ve seninle iyi geçirdiği zamanları ise “aferin tatlım, ne güzel oynuyorsun böyle. Hep böyle oyna. Anne! kardeşimi gördün mü oyuncaklarıyla ne güzel oynuyor” şeklinde takdir ederek onun bu hallerini arttırma yolunda adım at. Sonra birlikte bir ev çizin ve bunun sizin eviniz olduğunu, bu evin bir kuralı olduğunu söyle. Birbirine vuran iki çocuk resmi üzerine çarpı atılmış bir çizgi resim bul ve “vurmak yok” deyin. Vurma huyu değişince başka problemli davranışı da bu şekilde yok edebilirsiniz.

 10. sibel der ki:

  hocam yazdıklarınızı okudum benimde 1 buçuk yaşında bir oğlum var oda ısırıyor vuruyor 10 yaşında bir ablası var kızım ısırdıkça oda ısırıyor kızımla konuştum sen ısırdıkça oda ısırıyor vuruyorda kızım açaba kızım yaptığı içinmi böyle yapıyor hocam oğlum konuşuyorda hocam nasıl bırakabilirim ne olur cevap bekliyorum sizden

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Sibel Hanım,
   Öncelikle yanlış nerede diye çocuğumuza bakmadan önce anne-baba olarak kendimize bakalım lütfen. Çocuğunuzun gelişimiyle ilgili hemen bir kitap almanızı öneriyorum. Kitapçıya gidin, bana anne-babalıkla ilgili bir kitap verin deyin, vereceklerdir. Maalesef başka şeylere ayırdığımız vakit kadar çocuklarımıza ayırmıyoruz vakti. Öncelikle 1,5 yaşındaki çocuğunuz bunu oyun haline getirmiş olabilir. Yalnız 10 yaşındaki kızınızın onu ısırması bir davranış problemi. Öncelikle kızınızın bu davranışı bırakmasını, eğer bir daha kardeşini ısırdığını görürseniz karşılığında akşam yarım saat erken yatmak zorunda kalacağını söyleyin. ve yaparsa bunu uygulayın lütfen. Gelelim 1,5 yaşındaki çocuğunuza, onun ne zamanlar ısırdığını not edin. oyuncağı alınınca mı, ablasıyla oynarken mi? ve bunları yapmamaya gayret edin. onu kızdırmayın. ısırırken, ısırmasını sakin bir şekilde engelleyin ve “ısırmak yok” deyip dikkatini bir oyuncakla ya da ortamı değiştirerek dağıtın.

 11. sibel der ki:

  hocam tek bize deyil herkese karşı öyle ne olur cevap bekliyorum ne yapabilirim acaba kendi kendime diyorumki delimi diye cevremde diyorki deli olursaq konuşmaz kendine zarar verir derler cvp bekliyorum sizden hocam

 12. handan der ki:

  Merhaba Hocam,
  2,5 yaşında ikiz kızlarım var. İkiside birbirinden farklı kişisel özelliklere sahip.1 yıldır kreşe gidiyorlar son 1 aydır ikizlerden biri arkadaşalrına,kardeşine tırmıklayarak yada ısırarak tepki veriyor.Çoğunlukla oyuncağı alındığında yada birşey ile oynarken önüne geçildiğinde yapıyormuş.Okul öğretmenleri yaptığının hata olduğunu bir sandalyeye oturtup düşün yaptığın hatayı diyorlarmış.
  Bu doğru bir yaklaşımmı bilmiyorum. Diğerinde böyle bir problem yok okul yetkilileride kıyaslamaya gidiyor. Diri söz dinlioyr diğeri dinlemiyor hayırdan anlamıyor diye sınıf ayıracaklarını belirtiyorlar. Evde böyle problemler çok nadir oluyor. Ne yapmalıyım bilemedim sizden yardım alabilirmiyim.
  Teşekkürler

 13. ozlem der ki:

  merhabalar benim oglum 3 ,5 yasinda simdi krese gidicek ama cok endiseliyim benim oglumun vurma huyu var aslinda ustune gidildiginde vurmaya geciyor ama ustune fazla gidilmedigi zamanlar vurmuyor inatlasmiyor ben ve babasida kesinlikle ceza vermiyoruz kesinlikle vurmuyoruz ve sabirla anlaaya calisiyoruz ama meden vuruyor anlamiyoruz asli cok akilli bi cocuk bana yardici olun lutfen saygilar

 14. DERYA der ki:

  oğlum 2 yaşında ve sürekli saldırgan davranışları var bana babasına etrafındaki çocuklara etrafındaki herkese aslında, istediği olmadığında elinde ne varsa atıyor, vuruyor, itiyor ve saç çekiyor kızdım olmadı, tepki göstermemeye çalıştım olmadı, benim oğlum yapmaz vurmaz diyorum yine olmuyor, bazı günler işten eve geldiğimde elimden tutup evin içinde ağlıyarak geziyoruz sebebsiz ben çalıştığım için işten arta klan tüm zamanımı oğlumla geçiriyorum babamızda ilgili anlıyamıyorum bu davranışları , doğduğundan beri sadece uyurken durur ne oturduğunu bilirim nede durduğunu, çocuklara vurmaya çook karşıyım ama bazen çileden çıkıyorm ve çok korkuyorum birgün olurda vurursam diye hiç bir arkadaşıma akrabama gitmek istemiyorum davranışları yüzünden etrafındaki çocuklarıda çok hırpalıyor ne yapmalıyım nasıl davranmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 15. gül der ki:

  merhaba hocam,benim 28 aylık bir oğlum var.24 aylık olana kadar çok akıllı uslu vurma huyu yoktu.Ama şimdi herkese vuruyor özellikle beni ısırıyor.güzellikle yaptığının yanlış olduğunu söylüyorum sakin ses tonuyla söylüyorum.tamam diyor özür diliyor ama 5 dakika sonra tekrar yapıyor.çalışan bir anneyim çok ayrı kalmıyorum hafta da 2 gün gidiyorum sadece.ben oğlumu tanıyamıyorum lütfen yardım edinteşekkürler

 16. hocam mrb benim ikizlerim var bir kız bir oğlan 25 aylıklar ve oğlum kızımı her fırsatta sebepli sebepsiz ısırıyor (en fazla) , vuruyor elinde ne varsa alıyor
  onunla %90 ben dahil hiçbir şeyi paylaşmıyor aşırı kıskanç herşeyi denedim sayılır ama aynı huyu sürüyor ne yapmalıyım
  deniz=beray özdeniz

 17. AYSEN der ki:

  Hocam merhaba
  benim problemim oğlum henüz 3,5yaşında. bu sene kreşe verdik. okulun ilk haftasından itibaren bize şikayetler gelmeye başladı. çocuğum başka çocukları ısırıyormuş ve oyuncakları paylaşmak istemiyormuş. biz bunu duyunca çok üzüldük kendimizi suçladık. okul bizi ilk etapta ikili çalışma yapıp bu sorunu çözücez dedi ama yine aynı tarz bir sorun olunca bizi okuldan uzaklaştırdılar. çocuğum çok hayal kırıklığına uğradı bizde öyle. okulun bu tutumu doğru mu ne yapabiliriz.
  sağolun şimdiden.

 18. Selin der ki:

  Hocam oglum 1,5 yasinda..ben calisan bi anneyim.o henuz dogmadan okuyabilecegim her turlu kitabi ve yayini okudum,genel olarak mutlu bi cocuk..bi kac aydir bakicisina ve babannesine vurmaya baskanisti ve son bi kac gunfur bana vuruyor..cok sik degil ama aksamlari hep gergin,biz esimle bosanmak uzereyiz ama asla oglumun onunde tartismadik..ben o uyuyana kadar bekleyip daha sonra cikiyorum evden,buna tepki olabilir mi? Asla bagirmiyorum anne cici diyerek kendimi sevdirip sonra onu opup hemen baska biseyle oynatiyorum ve hic tekrarlamiyo..ama bi bucuk yasinda bi cocugun bi swkilde davranmasinin tek sorumlusu biziz,ne yapmam gerektigini bilmiyorum..simdiden vaktiniz icin cok tesekkurler

 19. sümeyye der ki:

  sevgili hocam oğlum 26 aylık 8 aydır ısırma vurma aşırı kıskançlık durumları mevcut artık dayanılmaz hale geldi. Annannesiyle ben sarıldığımda hemen eline geçirdiğini fırlatıyor yada vuruyor, ısırıyor. onula ilgilenilmesini sürekli istiyor. artık gücümüz kalmadı psikolog yardımı almak istiyorum maddi olarak karşılayabilirmiyim bilmiyorum lütfen yol gösterin

 20. lütfiye der ki:

  Hocam,oğlum 9 yaşında,okul müdürü beni okula çağırdı ve oğlumun öğretmenine ve kendine karşı geldiğini arkadaşlarına vurup küfür ettiğini söyledi.3.sınıfta ve 3 yıldır okulla ve arkadaşlarıyla sorunu var.Bende öğretmenim ama ne yapacağımı şaşırdım.Konuşuyorum ,söz veriyor ama yinede aynı.Kardeşiylede sürekli kavga ediyor.Öfkesini kontrol edemiyor.Benim de sözümü dinlemiyor özellikle de başkalarının yanında.Tırnaklarını yiyor oyuncaklarını kemiriyor.Ne yapmam gerekiyor?

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Lütfen bir psikologla yüzyüze görüşün, Bunun dışında çocuğunuzla karşılıklı oturup bir karar alın. Bir cetvel hazırlayın, her hafta uyumlu davranışlarından puan kazansın. 2 hafta sonunda birlikte belirlediğiniz ufak ödüllerden puanının yettiğini alabilsin.

 21. YASİN YILDIZ der ki:

  Merhabalar benim de 3,5 yaşında bir oğlum var. fakat çok hareketli ,oyuncaklarıyla çok sert oynar, evde yalnızdır sürekli üzerime atlar ve beni ısırmaya kalkar. Bilmiyorum bu davranışı sürekli dışarıda köpek ve kedi görmesinden mi bilemiyorum fakat ev dede onların taklidini yapmaya başladı. Yeterince konuşamıyor. Ezberlediği cümleleri konuşabiliyor( anne bana bak , babam nereye gitti vb. gibi ) ama doğaçlama yani karşılıklı konuşma yapamıyoruz.Bu sıralar heyecanlanınca yüzüne vurmaya başlıyor. işin ilğinç yanı genelde kızınca kafasına vuruyordu şimdi de bu çıktı. Bulunduğum yer küçük bir ilçe merkezi olduğu için pedagog yok. Ama tahminen oğlum hiperaktif , beni veya annesini dinlemiyor. Yaramazlık diz boyu. gözüme baka baka yapma dediğim şeyi yapıyor. Ayrıca çok inatcı . beni seviyormusun diyorum sevmiyorum diyor. Annesine resmen çektiriyor. kadının tek cocukla dünyası şaştı . Bursa da oturuyoruz. Ne yapmam gerekir. Teşekkürler.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Acilen psikologa ve psikiyatriste başvurun lütfen. 3,5 yaşında ama tam konuşamaması düşündürdü beni. Öfke kontrolü zayıf olabilir. Siz sakin ve sabırlı olarak çocuğunuzun öfkesini sözelleştirmesine yardım ederek ona öğreteceksiniz. Tuvalet eğitimi ne durumda?

 22. Banu Tosuner der ki:

  Hocam;

  Merhabalar. Benimde 3 yaşını bir ay geçen bir oğlum var. Oğluma annem bakıyor ama evde benim anneannem ve birde yardıma gelen kadın var. Annem ve anneannem arasında fikir çatışmaları gün içinde çok yaşanıyor ve bazen bende anneannem bana karıştığı zaman ona kızıyorum. Benim de oğlum son birkaç aydır anneannem ve babama vurmaya başlamıştı. Son zamanlarda bana da ona kızdığım ya da istemediği bir şey söylediğim zaman vurup git anne diyor. Birde sabahları babam ve kardeşim ile işe gidiyorum. Özellikle kardeşimi çok sevmesine, başka zaman çok güzel oynamasına rağmen sabahları onunla konuşmaya çalıştığında ona dil çıkarıyor. Babam ve kardeşimi beni ondan alıp işe götüren insanlar olarak gördüğü için kötü davrandığını tahmin ediyorum. Sabrım olduğu zaman ona vurmanın kötü bir şey olduğunu anlatıyorum ama sabrım olmadığında kızıyorum. Geçen gün anneannesine karda üşüyen kuşları kafalarına vurarak öldüreceğini söylemiş. Sonra birlikte konuştuk ve kuşların karda çok üşüdüğünü onların çok tatlı olduğunu ve onlara yemek vermemiş gerektiğini anlattım. şimdi onlara yemek verelim anne diyor. Ama saldırgan tavırları ile nasıl baş edeceğimi bilemiyorum. Okuduğum kitaplardaki yada çevremdeki arkadaşlarımın anlattığı birçok yöntemi denedim. Sizden de profesyonel bir akıl rica ediyorum.

  Saygılarımla,

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Öncelikle size ilk tavsiyem, anne-babalık ve çocuk gelişimiyle ilgili kitapları inceleyip, içinde pratik çözümler olan bir kitap alın ve çocuk gelişimiyle ilgili olarak çocuğunuzun yaşına uygun davranıp davranmadığına bakın. Çocuklarda öfke kontrolü ebeveyninde gördükleri üzre gelişir. Ona duygularını sözelleştirmeyi öğretin. Küfretmek yok! Isırmak yok! gibi kısa ibareler kullanın ve olumlu güzel davranışlarını ödüllendirin. Yanlış davranışlarının hepsine bir uyarı yapmayın. Bazen görmezden gelin. Sabırlı olmak durumundayız. Biz öfkeli olup bağırırsak çocuğumuzdan sakin olmasını bekleyemeyiz. Çocuk öfke, şiddeti bizlerden öğreniyor. Sadece anlatmak değil, oyunla, resimle, bir petshopa giderek, farklı aktivitelerle çocuğumuza faydalı olabiliriz. İyi günler.

 23. Ayşegül der ki:

  Değerli hocam, ben çalışan bir bayanım, 2,5 yaşında bir kızım var. Kızımla bu aralar epey sorun yaşıyoruz çok saldırgan tavırlar sergiliyor, tükürüyor, hatta duyduğu bir küfrü de diline dolamış önüne gelene küfür ediyor. bazen durduk yere bazen istediği şey olmayınca ona karşılık olarak ama hem kendine hem çevresine zarar vermeye başladı. Uykuları çok düzensiz, çok aşırı hareketli artık ne yapacağımı şaşırdım. Çocuğum dikkat çekmek için mi böyle davranıyor yoksa bir davranış problemi mi gelişiyor ayırt edemiyorum. Bu konudaki değerli yorumlarınızı ve yönlendirmenizi bekliyorum. Bunun için uzman yardımı almamı önerir misiniz? Teşekkür ederim..

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Öncelikle size ilk tavsiyem, anne-babalık ve çocuk gelişimiyle ilgili kitapları inceleyip, içinde pratik çözümler olan bir kitap alın ve çocuk gelişimiyle ilgili olarak çocuğunuzun yaşına uygun davranıp davranmadığına bakın. Çocuklarda öfke kontrolü ebeveyninde gördükleri üzre gelişir. Ona duygularını sözelleştirmeyi öğretin. Küfretmek yok! Isırmak yok! gibi kısa ibareler kullanın ve olumlu güzel davranışlarını ödüllendirin. sağlıklı günler.

 24. ayfer der ki:

  bu sayfayı görünce dünyalar benim oldu ne olur bana yardım edin.. 6 yaşında bir oğlum var inanın büyümüşte küçülmüş cinsinden çok akıllı zeki… Bu yıl ana sınıfına gidiyor ama gittiğine gideceğine pişman etti beni 2. dönemdeyiz hala öğretmeninden şikayet alıyorum. Arkadaşlarına vuruyormuş. Okadar çok konuşuyorum onu okadar çok ikaz ediyorumki size anlatamam. Cezalar veriyorum tv seyrettirmiyorum b.sayarı yasaklıyorum o gün çikolata yada şeker vermiyorum tamam diyor ypmıyor 2-3 gün sonra yine aynısını duyuyorum inanın hem yaıyor hem ağlıyorum bana hyardım edin bulunduğum erde bi pedogog yok bana yol gösterin n son dün bi arkadaşının yüzünü tırmıklamış .. ne yapacağımı şaşırdım

 25. dilek der ki:

  merhaba nur hanım 16 aylık kızım var. önceden olmayan bir huyumuz oluştu bu dönemde BAĞIRMAK.. sürekliliği yok ama inatlaştığında, birde kendisinden daha sessiz bir arkadaşı geldiğinde sanki ben senden üstünüm der gibi bağırıyor. etrafa karşı çok meraklı, konuşmaya çalışıyor anlatamadığında sinirleniyor anlıyorum ^^^kızım bağırma lütfen ^^ diye her seferinde küçük harflerle uyarıyorum acaba uyarmam mı ters tepiyor ? duymamaya çalıştım bir süre daha çok bağırıyor.. gün içinde 7-8 kere yaşanan bir olay bu … evimizde sevgi konusunda eksik yok babası onun için herşeyi yapıyor. sadece biraz sesli oyunlar oynayabiliyoruz bu olabilir mi? anneanne,dayı ve ben 3′lü döngü arasında bakıyoruz (işim olduğunda) fazla geliyor olabilir mi? birde çok HAYIR dememiz hırçınlaştırıyor olabilir mi? belkide geçici bir dönem evet ama bu huy kişiliğine, karakterine yapışacak diye çok korkuyorum ne yapabilirim ? tavsiyenizi önemle bekliyorum şimdiden teşekkürler….

 26. nur der ki:

  merhabalar; benimde henüz 6 yaşına yeni girmiş bir oğlum var. Bu yıl anasınıfına gidiyor. Okula başlamadan öncede bazı agresif davranışları olabiliyordu. Bu nedenle anasınıfına göndermek istememin esas nedeni sosyalleşmeyi öğrensin ve arkadaş ortamında paylaşmayı öğrensindi. açıkçası benim için el becerisi veya kabiliyet ikinci plandaydı. İlk bi kaç gün okula gitmek istemedi ama daha sonra öğretmenine ve arkadaşlarına alıştı. Şu andaki esas problemimiz yazınızda da bahsettiğiniz oğlumun hareketlerini kontrol edememesi ve birlikte oynadığı arkadaşlarını kendisine ters gelen bir durumda ya da davranışta ısırması. Bazen bunu sinirlendiğinde, kendisine zarar verildiğinde, arkadaşı vurduğunda veya sevdiği kişinin onun dediğini yapmaması durumunda ısırıyor. Çalışan bir anne olarak kendimide suçluyorum. Her iki günde bir okulda böyle bir vukuatın arkasında oğlumun ismini duyunca çok üzülüyorum. Son üç gün önce yine aynı oyun esnasında arkadaşı kendisine vurdu diye ısırmış.Ve ondan iki gün öncede bir başka arkadaşını ısırdığı için öğretmeni ve ben ayrı ayrı konuşmuştuk. Hatta eğer bu davranışına devam edersen okula gidemeyeceksin dedim. Ve şu an üçüncü gün okula göndermedim. Çok gitmek istiyor. Okula gitmezsem öğretmenimi özlerim diyor. Açıkçası gönderip göndermemekte kararsızım. Okuldan uzak kalması beni gerçekten çok üzüyor Okuldan uzaklaştırmanın tabiki hiç bir mantığı yok, fakat söz verdiği halde davranışını iki gün sonra tekrarlıyor. Aşırı hareketli olmasının çözümü olarak bir spor okuluna göndermek oldu. Fakat arkadaşlarına ve başka insanlara zarar vermesi ısırması sorununa çözüm bir pedegok desteği olabilir mi?

 27. Nesrin AkınCoşkun der ki:

  Merhaba

  Benim 6 Yaşında oğlum ve 4 yaşinda kizim. oğlum anasınıfına gittmekte. Sesiz sakin bir çocuk soru sevmeye bilim ile ilgili araştırmacı bir çocuk ama ben çaliştim için dede babanne bakmakta ve bazen onlara karşı sinirli oluyor. Öğretmen ile konuştuk sinıfta çok dalgin olduğunu anlati evde de bunu yapmakta sanki bazen hiç duymuyor soylediklerimi. Okuldan sonra gunumuzu nasil geçti paylaşalim derken çok anlatmiyor veya çok soru sordumdan şikayetçi
  Misafir geldinde veya yabancilari gorunce yanlarina çıkmaz hemen kafa çevirir bu konuda ne yapmam gerekli nasil oğluma yardimci olmaliyim
  Saygılarımla

 28. Pelin der ki:

  Merhaba benim 4yasini bitirmis bir kizim var abimin kiziyla hic anlasamiyo elindeki oyuncagi istemeden direk vuruyo cok sinirli cok huysuz beni kesinlikle dinlemiyor ben bu duruma cok uzuluyorum kendimi dunyanin en kotu annesi olarak goruyorum her seyi denedim aldim karsima konustum anlattim cezalar verdim oyun oynamama cizgi film izlememe cezasi verdim annecim ozur dilerim birdaha yapmicam diyo yine yapiyo disari cikmak icin hazirlaniyoruz abimin esiyle yengem geliyo asagiya iniyo bebegini arabasina bindirmek icin kizimda iniyo onlarla ve daha ben asagiya inmeden gengemin kizina vurmaya bagirmaya basliyo sokakta elimi tutmuyo kendi basina buyruk gidiyo markete gitsek gozumun onunden kayboluyo ve ben ciglik cigliga onu ariyorum kardesi oldu 5,5aylik onuda kiskaniyo ben kardesini sevdigimde yada onunla ilgilendigimde sen beni sevmiyosun diyo cok huysuz napicagimi sasirdim pazara gidiyoruz almis basini gitmis pazarda onu ariyorum lutfen bana yardimci olun simdiden tesekkur ederim.

 29. selma der ki:

  Merhaba Hocam .Benim oğlum 15 aylık ve aşırı sinirli sinirlendiğinde kendine zarar veriyor kafasını yere vuruyor , yüzünü çimçikliyor, saçlarını çekip kafasına vuruyor.
  İlgisiz bir anne değilim ama niçin bu şekilde davrandığını anlıyamıyorum.Onunla oyun oynuyorum isteklerini hepsini olmasada yapılabilecekleri yerine getiriyorum
  Oğlumu sağlıklı ,mutlu birey yetiştirmem için ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 30. esra der ki:

  merhaba
  banada bi yardımcı olursanız çok seviniriim. 2 buçuk yaşında bir kızım var ama hiç yaşıtları gibi değil kendim çalışıyorum ananesi ve babaannesi bakıyor kızıma bu durum biraz zor geliyor galiba bana ama kızım için çalışmak da istiyorum ayrıca kendimede kızıyorum ben başında değilim diyemi böyle die. kızımda diğer çocukları ısırma gibi bir huy çıktı uzun zamandır yapma etme dediysem de iyi de yaklaştım kızarak da yaklaştım fakat bi sonuç alamadım ayrıca kimseyle oyuncak paylaşmıo diğer çocukları çok seviyo öpmek istiyo öperken hemen o arada ısırıyor onları bu neden olabilir artık çok yoruldum her gün bir şeyini duyuyorum birine birşey yapıo kreşe göndermeyi düşünüyorum ama daha erken mi yada iyi mi olur kötü mu olur ordayken bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 31. Ayse der ki:

  Merhaba Hocam benim 3 yasinda oglum var ( cok sukur) bizim sorunumuz arkadaslarini itekliyor , vuruyor her defasinda anlatiyorum iyi birsey olmadigini zararli oldugunu yapmamasi gerektigini soyluyorum dinliyor sonra ozur diliyor fakat yine yapiyor ;( uzun zaman oldu 5 aydir ayni sorunumuz devam ediyor. ilk cocuk oldugu icin sikiliyor diye dusunerekten Kres e verdim haftada iki gun cunku nereye gitsek kiminle oynasa cok sert oynuyor kizsamda çare olmuyor isin kotusu Kres ogretmeni de ayni seyleri soyluyor ve bana cocuk doktoru tavsiye ettiler Ben ne yapacagimi bilmiyorum cok uzuluyorum lutfen siz den tavsiyelerinizi bekliyorum cok tesekkur ederim …

 32. Melek der ki:

  Değerli hocam merhaba,Lütfen benim mesajımı okuyup banada bir cevap yazın,bunu tüm kalbimle rica ediyorum.Benim kızım 3 yaşını yılbaşında doldurdu. 18-03-2013 te ana okuluna başlattım onu.Ben çalışan bir anneyim.Babasıda çalışıyor.Kızım 3 aylığı doldurunca işime geri döndüm.Anne annesi baktı büyüttü.Benim evime gelip baktı hergün.Çocuğum 2,5 yaşından beri çok sinirli.Kızdığında kendine vuruyor,bize vuruyor.Benimde hep saçlarımı çekerdi.Çok hareketli.Israrcı ve inatçı.Arkadaşlarına da vuruyor bazen.Hiçbir şeyini paylaşmaz.Ana okulunun ilk günü yarım gün kaldı.2.gün serviste akşam uyumuştu.Kıyamadık 3.gün sabah evde kahvaltı yaptırıp 10 da ana okuluna bırakıp akşam 17 de alıyorduk.4.gün ağlamaya başladı.Ama dedesi bırakıp çıkmış.5.gün yani bu sabah okula gelince ağladı.Kapıdan girince öğürüp kustu.Deli gibi ağlıyordu beni bırakma diye.Sonra ana okulunun sahibi benimle konuşta kızınız çok sinirli.Bir kaç kez böyle ağlama krizleri olmuş.Kendine vurmuş öğretmeni tutmuş zarar vermesin kendine diye,öğretmenine vurmuş.Arkadaşlarına bir iki kez böyle davranışları olmuş.Bunu olduğunda niye anlatmadınız bana dedim.Bana hergün Melisa iyi ağlamıyor diyorlardı.Davranışlarını gözlemledik dediler.
  Bana psikoloğa götürmeyi düşünürmüsünüz dediler.Tabi çok üzüldüm.Çocuk ilk kez ana okulan başladı.Tam gün vermekle hata mı ettik?Neden böyle sinirli kendine vuruyor?Annem babam çalışıyor diye bize öfkemi duyuyor?Anne annesi çok iyi bakıyordu.O da çok üzüldü bugün.Ne yapalım ne olur yol gösterin?
  Ana okulundan alsam mı?Yarım gün mü versem?Bu davranışlar kesilirmi?Yol gösterin,ayrıca önereceğiniz kitap varsada yazın lütfen sevgiler.
  Cevap yazarsanız dünyalar benim olacak.Hoşçakalın sevgili hocam.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Öncelikle Adem Güneş’in çocuk eğitimiyle ilgili tüm kitaplarını tavsiye ederim. Youtubedan da radyo programlarının tekrarını dinleyebilirsiniz. Psikologa götürmenizde fayda var. Giderken anneanneyi de götürün. Çocukla ilgili kendisinin de uzmanın söyleyeceklerini duyması iyi olur. Sağlıklı günler dilerim..

 33. zeliha der ki:

  merhabalar benim 6,5 yaşında kızım 5 yaşında oğlum ve 5 aylıkta kızım var.sorunum 5 yaşındaki oğlumla ilgili hocam bariz bir şekilde kardeşini kıskandığını belli etmiyor fakat tırnak yemeye başladı ve çok akıllı söz dinleyen bir çocuktu fakat huyu tamamen değişti artık söz dinlemiyor yapma dediğim şeyleri yapıyor kızdığım zaman gülüyor birde biz amcaları ile aynı binada oturuyoruz kalabalık aileyiz onların çocukları ile görüştüğü zaman daha çok huyu değişiyor ne yapacağımı bilmiyorum acaba görüştürmesemmi onlar çok yaramaz çünkü.benimde bazı sağlık sorunlarım var ve 3 çocukta olunca sinirlerim çok yıprandı çok fazla bağırıyorum ve üzülüyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum çaresizim acil yardımınızı bekliyorum lütfen

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Çocuklarınıza sağlık diliyorum. Öncelikle ilk iki çocuğunuzun yaş farkı az. 3 yaştan az arayla doğan kardeşlerde kıskançlık daha çok görülür. Tırnak yeme ise 5-6 yaşlarında etrafından görerek öğrenebileceği bir davranış. Huyu ne zamandan beri değişti? Değişmeden önce nasıldı? Şimdi nasıl davransın istersiniz?

 34. gamze der ki:

  Hocam benim kizim 4 yasinda sinirlenince bize serefsz diyor sizi sevmiyorum ben mutlu olmuyosunuz diyor kendinden buyuklrine vurup dil cikariyor sözumuzu dinlemiyor engel olamiyorrum kendimi suclu buluyorumu ben annesiz buyudm kizimi uzmemeye clisiyorum bilgilendirrseniz sevinirm tskrler

 35. DİLEK der ki:

  merhabalar.benim 22 aylık oğlum var .22 aydır annelik iznindeydim.tekrar işe döndüm(farklı şehir ,farklı ev,bakıcı) 1 haftadır çalışıyorum ve 1 haftadır oğlum çok agrasif çok saldırgan.bana karşı bazen soğuk.özellikle uyurken geceleri ağlamaları var belli saatlerde ve gözü kapalı bebeğim diyorum yanağımı yanağına koyuyorum o ise bana sürekli vuruyor.ne yapmam gerekiyor acaba?teşekkürler..

 36. gülcan der ki:

  merhabalar benim 3 yaşında kızım var herşeye ağlıyor .mesela birinin elinde bişeymi gördü onu alana kadar ağlıyor.gerçekten artık çok sıkıldım ne yaptım ne denedimse olmadı .birde 2 3 aydır tırnak yemeye başladı üstüne düşmüyorum bu konuda .sizce nasıl bir yol izlemeliyim şimdiden teşekkürler

  • hilal der ki:

   merhaba benim 17 aylık bir oğlum var bu 2 aydır hiç yapmadığı olmadığı gibi davranıyor aşırı saldırgan bir istediği olmadığı zaman veya bir şeyi yapamadığı zaman oyuncaklarınla oynarken dahi bir şeyi istediği gibi yapamıyorsa bağırıp ağlıyor etrafa saldırıyor ve kendini yere atıyor bu beni çok üzüyor ayrıca geceleri bizim yatağımızda uyuyor kendi yatağında uyumak kesinlikle istemiyor ağlıyo ayrıca artık zorla yemek yiğiyor iştahlı bi bebekti fakat artık hep ağzında dakikalarca tutuyor yemek istemiyor lütfen bana cevap verin

 37. Gulten der ki:

  Merhabalar nur hanim benim kızım 15 aylık sinirlendinde elleriyle kafasına wuruyo olmadı yere wuruyo napcami sasirdm yardımci olursaniz sewinirm tesekkur ederim simdiden size iyi gunler

 38. ümmühan der ki:

  merhabalar hocam benim 17 aylık bir kızım var zaman ilerledikçe kızıma hayırı aşılayamıyorum özelliklede ısırma huyu var eğer yakalarsa çok şiddetli ısırıyor bu kısı farketmeden herkesi kapsıyor babasıyla boğusarak benimlede oynuyordu normal sevme olmadığınan şöyle hırpalayarak sevme tarzında ondan oldu diye düşünüyorum bu şekilde davranmasını yırtma ısırma istediği olmayınca kafasını yerlere vurma yada eline ne geçerse fırlatıyor ne yaptıysam bi türlü vazgeçiremedim yapma dedim ah ederim dedim hatta arada vurdum eline ama dahada agresifleşiyor bana bir yol gösterin nasıl bir yol izlemeliyim lafımı nasıl dınletebilirim vurmadan bağırmadan nasıl anlaşabilirim
  dr. gitmelimiyim nasıl yapacağımı bilemiyorum ne olur bir çıkış yolu şimdiden çok tşk ediyorum sevgiler

 39. gülşen der ki:

  hcam benim 11 aylık bir oğlum var önceleri sadece beni ısırıyordu ama şimdi sinirlenince kendinide ısırmaya başladı korkuyorum ne yapmam gerekir

 40. naz der ki:

  Merhaba benim 15 aylik bir oglum var surekli isiriyor vuruyor uyurken bile hic durmuyor surekli hareket ediyor sadece anne baba nene gibi kelimeleri soyluyor oda dogru kisiye hitap ederken degil rastgele bunlar belirti mi doktora goturmek gerekir mi

 41. inci bayram der ki:

  merhaba
  32 aylık bi oğlum var.çok yaramaz bi çocuk değil fakat işten geldikten sonra istediği bir şeyi yapmadığım zaman hemen bana vurmak istiyor .gün için annanesi yada babannesi bakıyor onlarada yapmadıkları zaman tekme atıyor . başka arkadaşlarına falan vurması yok hırçınlığı bize ben de nasıl bir ceza vereceğimi bilemiyorum bazen çok canım acıdı çok üzüldüğümü söylüyorum veya kusuyorum özürdileyince barışıyorum ama bu yaptıklarım sadece o anlık bir çözüm oluyor .yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 42. nafiye der ki:

  Mrhblar benim 2yasinda bir oglum var daha cumle kuramiyor.sitemixin parkinda cogu cocuga zarar weriyor artik utaniyorum surekli pesindeyim yapma cici cici surekli gosteriyorum eline vuruyorum yapma die hicbirseyini paylasmaz tek buyuyor belki ondan.. napmam gerekiyor cok yoruldum psikolojim bozuldu artik bu dawranislarinda

 43. selcuk der ki:

  merhaba,hocam benim kizimda da butur davranislar var.kizdiginda herhangi bir
  seye kendine vuruyo yuzune kafasani neyapabilir bunun icn,daaha 18 aylik

 44. Nergis der ki:

  Merhabalar Nur hanım.27 aylık oğlum.doğduğu günden bu zamana dek (bana göre )zor denilebilecek yada fazla zaman harcanması gereken bir çocuk oldu.az yiyen az uyuyan harekette sınırı olmayan çok sinirli, Asi hırçın davranışları devam eden bir kuzu.kafasını morartana dek vuruyor.yada istediğinin o an olması gerek kriz yaşıyor yere atıp bana saldırıyor vuruyor elindekileri fırlatıyor ısırıyor.en son istediğim benimle oynamasıydı, sanırım onun dediği oluyor.bunun için psikiyatr gittim .ilaç kullanılmasını uygun gördü.korktum içirmedim.sadece ilerisi için kontrol altına alınması gerektiğini söyledi.hiperaktivitenin önüne geçilmesi ile ilgili uyarıda bulundu.araştırdım okudum önemliydi.tekrar iletişime girdik ve ilaça tekrar başladım.hergün ağlıyorum çünkü ilgili olmak için çırpınıyorum ona iyi bir ortam sunuyoruz .dr enerji fazlası var dedi biz hep dışardayız .aktifliğine eşlik ediyorum.durmuyor.çocuklarla dışarda mutlu ama ufak bir karşı taraf birşey yapsın anında tepki gösteriyor.babasıyla zaman geçirsin dedi babasıyla işe bile kalkıp gidiyor sabahları sonra geri getiriyorlar .hep dışarda olmak istiyor.erkeklerle iyi anlaşıyor .ama geçmiyor geçmiyor bu huy çok sinirli bilmiyorum fikir istiyorum davranışlarımı kontrol ediyorum bakıyorum eksik yada fazla aynı xşekilde babasınıda .onun huzurlu olması ve mutlu luğu için daha fazla ne yapmalıyım .teşekkür ederim.

 45. guler der ki:

  Merhaba.benum oniki aylik bi kizim var.ilk cocugum ve ben ise basladigimdan bir haftadir babaneaiyle bugun yemek yerken sinirlnip ellerini isiediguni soyledi annem .amvasida oynarken sinirlenip krndi yiznr virsugunu
  Duydugumdan beri cok rndiseliyim ne yapmam gerk lutfen bi fikir verin

 46. mehmet çağ der ki:

  hocam benim yirmi iki aylık ikizlerim var oyun oynarken diğeri oyununu bozarsa hemen ısırıyor ve arada birde dişlerini sıkıyor ne yapmamız gerekiyor

 47. ebrar der ki:

  mrb.hocam benim oğlum 6 yaşında bu sene anaokuluna başladı..ve ben çalışan bir anneyim çok hırçın ve dediğim hiç şeyi yapmıyor.nasıl davranmam gerek anlayamadım.yemek ğini ben yediriyorum üstünü ben çıkartıyorum herşey bana yapıtıryor uyumlu bir çocuk değil nasıl bi yöntem çizmem ğerekiyor bana yardımcı olunn..lütfen

 48. ceyda kan der ki:

  Nur Aydogan lutfen bana yardim edin benim oglm4buck
  yasinda daha yeni krese basladik daha ikinci gunde vuruyor diye sikayet aldim ve cok uzuldum su bi kac aydir vurma huyu vardi ben hep bunun icin endiseli ve kaygiliydim korktugum basina geldi ben calisiyorum babanne bakiyor ustune cok duskun benim yaninda olmamamsan dolayi bu harakleri sergilermi ve tek cocuk ne yapmaliyim ne olur acil yardim edin

 49. EMİNE der ki:

  İyi günler, benim 10 ve 8yaşında iki kızım var .8 yaşındaki kızım okulda çok uslu olduğu söyleniyor ancak evde farklı. Özellikle istediği birşey hemen olmuyorsa ağlamaya başlıyor ve susturamıyoruz aile bazen sussun diye istediğini yapıyoruz evet bunun bir hata olduğunu biliyorum . Bu saatten sonra bunu nasıl düzeltebileceğimiz hakkında biraz bilgi verirmisiniz . Özellikle ablaya alınan, yapılan herşeyin ona da alınmasını ve yapılmasını istiyor, olmayınca ağlaması etrafındaki eşyalara zara verme noktasına gidiyor. Teşekkürler.

 50. ceyda kan der ki:

  Lutfen cewap yazin oglum kirese basladi gunden gune daha agresif daha sinirli hwrkese vurmaya durup durup ciglik atmaya basladi derse kendini vermiyor oyunlara katilmiyor surekli haraket halinde ne yapmiliyim lutfen cvp yazin

 51. sevinç der ki:

  merhabalar hocam benim 5 yaşında bir oğlum var.
  6 aylık bir kızım da var kardeşi olduktan sonra oğlum resmen kişilik değiştirdi.
  daha öncedende aiperaktifliği vardı ama saldırgan değildi,bağırma huyu yoktu,vurma eşyaları dağıtma huyu yoktu,yemek yemiyor
  Bazen ben sakinde karşılayamıyorum ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum bi uzman yardımımı alsam inanki ne yapacağımı bilmiyorum.
  Lütfen bana yardımcı olun.teşekkürler.

 52. hülya binbay der ki:

  merhabar; benim 3 yaşında bir oğlum var oğluma reaktif bağlanma bozukluğu teşhisi konuldu. 1 senedir rehabilitasyon ve kreşe gidiyor . kreşe başladığı ilk dönem ısırma huyu vardı ama atlattık şimdi yeniden arkadaşlarını ısırmaya başladı ve çok hırçın bana aşırı bağlılığı var kreşe giderken çok ağlıyor kreşe göndermesemmi tavsiyelerinize ihtiyacım var

 53. ceydakayıs der ki:

  hocam kızım 19 aylık.ısırma sorunumuz var.devamli olmasada kendi kuzenlerini ısırıyor genelde.elindeki oyuncağı alındığı zaman tepki olarak ısırıyor.çoğunlukla yetişmeye çalışıyorum ama bazen çok hızlı davranıyor ayırmak mümkün olmuyor.şimdi kuzenide ondan öğrendi ısırmayı.6 aydır çok fazla ortam değiştirdik.babayı görmedi 4 ay şimdide ayrılar.sebep bu olabılırmı???çok uyarıyorum hayır diyorum ama hiç değişmedi…eğer ıst.da iseniz size terapiye gelmek istiyorum..

 54. gonca der ki:

  7 yaşında bir oğlum var kendiyle ilgili hiç bir şeyden bahsetmiyor.ilk okul birinci sınıfta bir konuda başarılı da olsa başarısızda olsa anlatmıyor.kalemlerinin arkasını ısırıyor daha önce hiç bir eşyasına zarar vermezdi yapabildiği halde yapamıyorum ya da yazamıyorum diyor çok canım sıkkın ve ne yapacağımı ona nasıl ulaşacağımı bilmiyorum.arkadaşlarıyla hiç bir sorunu yok ayrıca çok sosyal bir çocuk. öğretmeni sınıfta hiç bir şey yapmıyor yada geri kalıyor diyor.yardım ederseniz sevinirim

 55. Tuğba der ki:

  merhaba, benim oğlum 2 yaşına yeni bastı. son dönemlerde çok çabuk kızıyor ve eğer istediği olmazsa kafasını yere vurarak ağlamaya başlıyor. ayrıca ısırıyor, tırmalıyor cimcikliyor. normalde cok sevecen cok sakin ve uyumlu bir cocuk. neden birden böyle davranışlar geliştirdi anlayamıyorum. bazen oynarken de aynı şeyleri yapıyor. özellikle ısırmaya bayılıyor. ağlamış gibi yapıyorum cok acıdı diyorum.hatta bazen ben de ona aynı şekilde karşılık veriyorum anlasın diye. daha cok kuduruyor!. sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

 56. Ferhat der ki:

  Merhaba bizim 2,5 yaşında ve 50 günlük 2 kızımız var, 2 ,5 yaşındaki kızımız kardeşinin doğumundan sonra hırçınlığı arttı bizimde bakıcımızın işten ayrılmasıyla üzerimize düşen yükün artmasıyla daha çabuk sinirlenmeye ve öfkelenmeye başladık özellikle ben kızımın kıskanarak kardeşine vurması yada etrafı kırıp dökmesi gibi davranışlarından sonra kızıma vurmaya başladım birden öfkeme hakim olamıyorum çok üzülüyorum kızımı incittiğim için nasıl davranmalıyız kızımın yaptıklarını görmezdenmi gelmeliyiz yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkürler

 57. dilek dilekerdem der ki:

  sevgili hocam merhaba ben dilek erdem benimkizim lise 3 gidiyor bir sekilde kavga ediyor ne yapacagimi bilmiyorum lutfen bana yardim edin A dersanedeki arkadaslariyla cok kavga ediyor sacbas sideli girerek ne yapacagimi bilmiyorum

 58. dila der ki:

  Omcelikle merhaba Nur hanim.
  Benim kizim 25aylik ve 3 ay
  Once aniden(o sirada kayinbabami kaybettik ve huzunlu aglayanlarin oldugu bir evdeydik) tirnak yemeye basladi sonra ayak titnaklarini corabi yokken yemeye basladi. Hic ikaz etmedim aklini dagitmaya calistim ama hala devam ediyor. simdi tirnaklarini yemedigi zamanlarda Surekli biseyleri kemirme agzina sokma ihtiyaci duyuyor genelde legolari ve oyincaklari. Sizce ne yapmaliyim? Bu bir sorun mu sizce bana ne tavsiye edersini yasi daha cok kucuk endiseleniyorum
  Lutfen soruma cevap verin bir cikis yolu bulayim
  Tesekkurler

 59. dilek der ki:

  mrb. anasınıf öğretmeniyim. 5 yaşında bir oğlum arkadaşlarını ısırıyor, vuruyor ve oyuncak fırlatıyor. sakinleşmesi ve düşünmesi için düşünme sandalyesine oturtuyorum ama hemen kalkıyor ve sınıfta gezmeye başlıyor. bazen günde 2-3 çocuğu ısırıyor ve arkasında aynı çocuğa vurmaya çalışıyor çok sinirleniyor yatıştırmak zaman alıyor. aile çocuğu psikoloğa götürdüğünde sorun yok demişler. öğretmeni olarak ne yapabilirim.sınıftaki düzeni nasıl sağlarım.yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

 60. özlem der ki:

  merhaba hocam bebegim 22 aylık ve sürekli olmasada tepkilerini arkadaslarına ısırarak veriyor onunla konusuyorum yapmamasi gerektigini arkadasinin caninin yandigini anlatmaya calışıyorum ama bir süre sonra içeriden bir cıglık geliyor ve arkadasini ısırıyor ne yapmalıyım bana cevap yazarsanız cok sevinirim tesekkürler…

 61. mehtap der ki:

  27 aylık kızım var, arkadaşları ile oynarken devamlı vuruyor. eşim de bende öğretmeniz çok tutarlı davranmamıza rağmen bu davranışı engelleyemedik. ortamda çocuk yoksa çok sakin oynuyor ama hiçbir çocukla oyuncaklarını , evdeki eşyalarımızı paylaşmıyor. ne yapacağımı bilemiyorum büyüklere öfkelenmiyor onun derdi diğer çocuklar. yardımcı olursanız çok sevinirim.

 62. dilek selat der ki:

  Meraba benim derdim cok buyuk iki yasinda oglum var evde surekli ya ablasina yada bize saldiriyo surekli vuruyor arkadaslar arasinda sinirli bagirir vede onlarida vurur cezadan anlamiyor hic birseyden anlamiyorum yoruldum bana yardimci olurmusunuz

 63. SEÇİL der ki:

  23 aylık bir oğlum var akşamları kreşe almaya gidiyoruz öğretmeninden bana gelmiyor bana gelmek istemiyor eve geldiğinde her gün ağlıyo 1 saat geçtikden sonra bana alışıyor çok zorlanıyorum lütfen bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

 64. esen der ki:

  Hocam merhaba, benim 2 yaşında oğlum var. Oğluma anneannesi bakıyor. Ama evde söz biriliğini sağladık. Birimizin hayır dediğini diğerimizin evet demesine izin vermiyorum. Çalışan aynı zamanda yükseklisans yapan bir anne olarak oğlumla her o istediği zaman ilgilenmiyorum evde. Baştan beri beraber oynuyoruz, herşeyi doğduğundan beri açıklıyoruz, onun şahsına saygı duyarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Ben yorgun olunca çıldırıyor çocuk :) o istediği zaman kalkmadığım, uyuduğum için bana vuruyor ya da oyuncak fırlatıyor. Kimseye yapmıyor başka… başta açıkladım, hayır dedim, üzülüyorum dedim, dikkatini dağıtmaya çalıştık, kızıdm ama bu huyundan vazgeçiremiyorum. Çok şiddetli değil ama nasıl yaklaşmam gerekiyor? Her şeyi beraber yaptık (anne-oğul) diğer ev halkıyla bu kadar beraber yapmadığı için onlarla oynamyı ya da vurmayı zaten tercih etmiyor. Ama bu durumda kendimi
  yetersiz hissettiriyor bana.

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Benim oğlum da 20 aylık, yaşadığınız şeyleri ben de yaşadım. Aslında bu çocuk anne ilişkisinden kaynaklanıyor. Çocuk sadece anneye yapıyor bu acımasız halleri :) Biz sabırlı olmalıyız. Zaman zaman kızmak normal. Çocuğun kişilik gelişimiyle ilgili kitap edinin. Biraz bilgilenmek tahammülü artırıyor. Tam kişilik gelişim yaşı.çok dikkatli olmalıyız. Bu yetersizlik hissi ise sizin çocukluğunuzdan getirdiğiniz bir temel duygu. Bu konuda psikoterapi almak iyi gelebilir.

 65. gizem der ki:

  merhaba hocam benım 31 aylık bı oglum var.cok hareketlı bı cocuk ve sureklı bana babasına ve arkdaslarına vuruyor uyarıyorum ama yıne yapıyor gıttıgım ortamlarda artık rahatsız oluyorum onun bu davranıslarından dolayı hala tam anlamıyla konusamıyor bılgısayarın basından kalkmıyor ne yaptıysam olmadı bılgısayarı acıp ole yemek yıyor yoksa yemıyor.ben nasıl davranıcagımı ve ne yapacagımı bılmıuorum lutfen bana bu konuda yardım edın.sımdıden tesekkurler..

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Tam kişilik gelişim dönemindesiniz. Acil bir rehber kitap edinin kendinize. Ardından Vurmak yok gibi yönergelerle yönlendirin vurma davranışını. Çok tepki vermeyin. çünkü yapma dediğiniz şeyleri çocuklar daha da yapıyor. Dil gelişimi için biraz gözgöze oyun ve yırtılmayan kalın kitaplar işe yarıyor. Yemek yemesi için hiç zorlamayın. Benim oğlum 20 aylık, bazen hiç bir şey yemeden akşama kadar duruyor, hep abur cubur istiyor, vermiyorum. Zamanla alışacak. Ama zorlamak o çocuğun kişiliğine zarar veriyor. Şuan ağzına zorla yemek tıkıştırılan çocuk, ileride de onun hayatına zorla tıkıştırılmaya çalışan şeylere dirençli oluyor, ve aşırı tepkiler veriyor.

 66. esra m. der ki:

  Hocam oglum 16aylik. Cok fazla vurma davranisi var. Kendi yasitina, babasina ve bana vuruyor. heycanmi ofkemi anlayamadim cunku babasi isten geldiginde seviniyor kucagina gidiyor ve o an suratina vuruyor. Istedigi seyi yapmayinca vuruyor bazen isirmak istiyor. kendim okul onc. ogretmeniyim fakat ne yapacagimi sasirdim.tesmekkurler

 67. pınar der ki:

  4 yaş 3 aylık bir oğlum var. Kreşte arkadaşlarıyla oyun oynarken karşılıklı olarak küfür edip birbirlerine vuruyorlarmış. Öfkelendiğinde öğretmenine de vurmuş. Kendi anlatımına göre ona vuran kişiyi söylediğinde öğretmeni kendiniz halledin diyormuş. Ayrıca öğretmen onlara yaramazlık yaptıklarında cezalar veriyormuş.Evde bizede vuruyor. Ayrıca siniri yaklaşık 15dk yada 30 dk kadar sürebiliyor.Aynı şekilde okulunda da.Ne yapmalıyım?

 68. pınar der ki:

  Ayrıca evde bize vurduğunda biz de onun oyuncaklarını kapının önüne koyduk. Daha sonra tekrar geri verdik. Fakat bu vurma olayları hem okulda hem de evde artmaya başladı. Okulda öğretmenine vurması kapıyı çarpması vb. durumlar da olmuş. Yalnız bu sene sınıflarında sayı artışının olması nedeniyle öğretmenin ilgi azlığı son 1,5 aydır çocuğun anlattığı kadarıyla hissediliyor.Ama bu vurma eğilimleri artmış durumda. Ne yapabiliriz?

 69. sümeyye der ki:

  Okul öncesi öğretmeniyim görevde ilk yılım birkaç öğrencimde aşırı derece de vurma davranışı gösteriyor. Konuşuyorum sadece 1 ya da 2 saat yapmıyor bu davranışı sonra yine vurma davranışını sergiliyor. Bu durumda başka neler yapabilirim. Bir öğrencimde sürekli benden ilgi bekliyor. Göstermezsem ağlıyor. Yarcımcı olursanız çok sevineceğim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>