Kardeş Kavgalarını(Savaşlarını) ve Kardeş Rekabetini Önlemenin 4 Yolu

Birden fazla çocuğu olanlar için kardeş rekabeti son derece normaldir. Ama bir çocuk diğer çocuğa zorbalık, kabadayılık yapmaya başlamışsa bu bir probleme dönüşebilir. Bu göründüğünden daha da karmaşık bir konudur. Görünüşte birbiriyle sürekli atışan, savaşan ve anlaşamayan iki çocuğunuz vardır. Bunun pek çok sebebi olabilir, ama bu rekabetin merkezinde olan ise şu ki, biri diğerinin kurbanı ve diğerinden daha az baskın, güçlü vb. ise bu çocuk genellikle baskın ağabey ya da ablasına göre kendisinin daha az sevildiğini düşünür.

      Kardeş rekabeti pek çok aile için zor ve acı veren bir konudur ama bir parantez açmak gerekirse: rekabet ve kıskançlık hayatın normal bir parçasıdır. Sizin sorumluluğunuz ise çocuklarınıza bu duygularla sağlıklı bir şekilde başa çıkmalarını ve bu duyguları dengelemeyi öğretmeniz. Duygu kontrolünü çocuklukta öğrenmeyenler bunu yetişkinlik hayatına da taşımaktadırlar. Kardeş kıskançlığına eşlik eden adaletsizlik, dürüst olmamak ve kurban etme, kurban olma duyguları ileriye doğru daha da baltalayıcı, engelleyici bir hale gelebilmektedir. Birkaç basit yöntemi çocuklarınızla çalışabilir, kardeş rekabetini yönetmeyi başarabilir ve bugün evinize huzuru taşıyabilirsiniz.

Zorba Kardeş

Sakın sizi şaşırtmasın, zorbalık yapmak normal bir kardeş rekabetinin parçasıdır. Her günkü kardeş kavgalarıyla başa çıkabilmek için teknikleri vermeden önce “zorbalık, kabadayılık” olarak tabir ettiğim davranışı yapan çocuklarla ilgili birkaç noktaya değinmek istiyorum. Genellikle daha büyük ve güçlü olan çocuk kabadayı rolündedir ve diğer kardeşine sürekli eziyet eder. Ezilen çocuk bir şekilde kızgınlığı bir şeylerden çıkarmalı ve bunu büyük kardeşe yansıtmalıdır. Genellikle alay edilen küçük çocuk doğrudan büyük kardeşin karşısında duramaz ve hırsını ve öcünü almanın dolaylı yolu olarak içinden bir şeyler söyler ya da ona isimler takar.

Eğer çocuklarınızdan biri diğerlerine zorbalık ediyor ve kendi patron gibi diğerlerini kontrol ediyor ve kullanıyorsa bunun altında ciddi kendine güvensizlik ve düşünce hataları yatmaktadır. Kendini iyi hissetmek için diğerlerine kırıcı davranıyor olabilir. Böyle durumlarda bir tartışma olduğunda bundan tüm çocuklarınızı sorumlu tutmalısınız. Fakat zorbalık yapan da herhangi bir öfkeli davranış ya da atışmadan sorumlu tutulmalı. Olayla ilgili her çocuğa davranışlarından dolayı bir karşılık(sonuç) verin (odaları ayrıysa odaya göndermek, 2 saat bilgisayar yasağı, fazladan 10 sayfa kitap okumak ya da kavga etmek yerine bu olayı nasıl çözmek için 10 çözüm yazmak gibi). “Hiç birimizin eziyet etmeye hakkı yok! , birbirinizi incitmenize izin vermiyorum! , Kızabilirsin ama bu vurabilirsin ya da küfredebilirsin demek değildir!” gibi şeyler söylemelisiniz. Kuralların öfkeli olsa bile uygulanacağını bilmeli. Kabadayılık eden çocuk herkesi test etmektedir. Çünkü gücünü herkes üzerinde göstermeyi ister. Fakat ebeveyn olarak bu düşünceleri düzeltmelisiniz ve davranışlarının sonucundan sevdiği şeylerden makul oranda mahrum bırakmanızı öneriyorum.  

Kardeş Rekabetini Yönetmenin 4 Yolu

Çocukların her ikisini de davranışlarından sorumlu tutun. Pek çok kardeş kavgasında genellikle her iki çocuk da davranıştan sorumludur. Çocuklardan biri diğeriyle alay etmeye başlar ya da ona bir isim takar ve alay etme ve isim takma voleybolu başlar. Zamanla bu olayları kimin başlattığını anlarsınız ama size tavsiyem her ikisini de sorumlu tutmanız. Şuna benzer bir kural koyun, eğer kavga ederseniz, herkes yatağına yarım saat önce yatacak. Kimin hatası olduğu ya da kimin başlattığı önemli değil. Şöyle söyleyebilirsiniz, “Çocuklar kuralları biliyorsunuz, atışmak yok. Bunun hakkında konuşana kadar 15 dakikalığına odalarınıza gidin.”

Bir “Atışma masası” kurun. Eğer evinizde istisnasız her akşam atışmalar, dövüşler oluyorsa, her akşam bir saat belirleyin, mesela altı buçuk, her akşam o saatte o masaya karşılıklı oturup atışabilsinler. Oturdukları zaman konuşacak bir şey bulamayacaklar, bulsalar bile çok sürmeyecek. Konuşacak, atışacak bir şey bulamasalar bile yarım saat masada kalmalarını sağlayın. Ve gün boyu atışmazlarsa, akşam bu masada oturmak zorunda kalmayacaklarını söyleyin. Harika bir yöntemdir bu.

Çocuklarınızın kavgalarında hakemlik yapmayı bırakın. Çocuklarınızın kavga ederken kavgayı nasıl durdurursunuz? Bu zorbalık, kabadayılık olayı değil, o yüzden hakemlik yapmayın. Kimin doğru, kimin yanlış olduğunu yargılamayın. Bunun yerine şöyle diyebilirsiniz “evde kavga, dövüş etmek yok, ve bu da davranışınızın sonucu. Birbirinizle geçinmeyi öğrenmek zorundasınız. Eğer bunu yapmaya istekli değilseniz, davranışlarınızın sonucu ikiniz için de aynı olacak.” Çocuğunuz için önemli olan bilgisayar, cep telefonu, atari vs. yoksun bırakabilirsiniz makul ölçülerde.

Her zaman ebeveynlere çocuklar için serbest etkinlik saati yapmalarını tavsiye ederim. Bu saat, ödevler tamamlandıktan sonra olmalı ve çocuk oyun oynama, bilgisayar, telefonda konuşma gibi sevdiği etkinlikleri yapmalı. Ve bu zamandan kaybetmek onların hoşuna gitmeyen bir durum olacaktır. Kavga ettiklerinde bu zamandan 15 dk. gittiğini söylediğinizde yanlış davranışları için iyi bir sonuç olacaktır.

Kıskançlığın Fitilini Sökün. Çocuklarınızdan biri diğerini kıskandığında size tavsiyem kıskançlığını azaltacak bir oyun oynayın. Nasıl mı? Olayı büyütmeyin. “Bilirsin, bu çok doğal, bazen hepimiz kıskançlık hissedebiliriz. Ahmet çok iyi bir maç oynamış olabilir fakat seni matematik ödevini yaparken gördüm. Tüm gece uğraştın ve çok zordu ödevin.” Her zaman çocuğunuzun iyi özelliklerini ona hatırlatın, ona gösterin.

Bazen kıskanan çocuğa daha çok ilgi gösterirler. Bunun iyi bir fikir olduğunu düşünmüyorum. Çünkü ilgi göstererek onun yıkıcı duygularını ödüllendirmiş oluyoruz.  Bunun yerine her iki çocuğunuzu da eşit ödüllendirin. Onlara sık sık güzel davranışları için küçük iltifatlar edin, onları onaylayın. Böylece çocuk onaylanmış ve ihtiyaçları karşılanmış hissedecektir.

Çocuklarınıza ailede desteğin, yardımlaşmanın önemini vurgulayın “Biz bir aileyiz, yardımlaşmalıyız, birbirimizi korumalıyız” gibi. Birlikte aktiviteler yapın.

Kıskançlık çok normal ve doğal bir duygudur. Önemli olan incitici noktaya vardığı zaman çocuğunuza bu duygularını dengelemeyi ve dengeli bir şekilde yaşamasını öğretmektir. Çocuğunuzun olumlu davranışlarını görün, onaylayın ve ödüllendirin. Onlara sevginizi ve ilginizi verin. Sınırlar koyun, her çocuğun sınıra ihtiyacı vardır. Davranışlarının karşılığının ne olduğunu bilsin. Tabi ki hepsi makul ölçülerde olmalı ve çocuğun haklarını istismar etmeden yapılmalı.

Uzm. Psk. Nur Aydoğan

*Lehman, J. “Simbling Rivealry”, Empoweringparents

Bu yazı Çocuk ve Ergen kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kardeş Kavgalarını(Savaşlarını) ve Kardeş Rekabetini Önlemenin 4 Yolu için 41 cevap

 1. filiz akgün der ki:

  merhaba,
  iki kızım var. biri 91 diğeri 97 doğumlu. büyük kızım doğduğundan beri kardeşini kabllenemedi. sürekli onu istemediğini, sevmediğini söylüyor. küçük kızımda bunlara karşılık tepkisiz kalmıyor artık, sürekli kavga, huzursuzluk var. tuvalet bile sorun oluyor bazen. bir de üstüne eşimle boşanmak üzereyim, boşanmayı isteyen benim ve bu da onları etkiledi. çok çaresizim. kızlarımın iyi bir gelecekleri olsun, benim mutsuzluğumu yaşamasınlar istiyorum. ne yapmalıyım, nasıl bir yardım almalıyım.
  teşekkür ederim

  • nuraydogan der ki:

   Merhaba,
   Kardeşler arası rekabet ve kıskançlık doğal bir süreç, önemli olan ise sizin bu süreci nasıl yönettiğinizdir. Farkına varmadan pekiştirilen kıskançlık ve rekabet, kardeşler arası geçimsizliği daha da artırmaktadır. Çocuk eğitiminde en çok kullanılan yöntemler istediğimiz, doğru davranışları takip etmek ve ödüllendirmek; iki kardeşin iyi geçindiği bir anda, hemen ikisini de iyi anlaştıkları için ödüllendirdiğinizi belirterek ödüllendirmek, diğeri ise arada hakemlik yapmadan kavga çıkardıklarında ikisini de sakinleşene dek ayrı ama güvenli ortamlara yollamak, birini mutfağa diğerini odasına, ya da ikisinin ayrı odaları varsa odalarına yollamak gibi.
   Bir diğer önemli konu ise, sizin şuan eşinizle yaşadığınız durum, boşanma arifesindeki kavgalar, tartışmalar, huzursuzluk ve mutsuzluk çocukları etkilemektedir ve onların normalden farklı davranmalarına ve bazı problemli davranışlar edinmelerine yol açmaktadır. Psikolojik destek öneririm. Eğer Adana’da ikamet ediyorsanız, merkezimize beklerim. Çünkü psikoterapi vakit alan bir süreç, yüzyüze görüşüldüğünde daha iyi sonuç veren bir yaklaşım. Psikoterapi konusunda eğitim almış bir uzmandan boşanma öncesi ve sonrasıyla ilgili yardım almanız, hem kendi ruh sağlığınız ve mutluluğunuz için olumlu sonuç verirken, çocuklarınızın da bu sıkıntılı dönemi daha sağlıklı ve kontrollü geçirmelerini sağlayacaktır.

 2. ELİF BİLGİN ALTINBAŞAK der ki:

  Küçük 4.5 abi 8 . Küçük çocuk zorba ve fiziki olsa da abinin ona fiziki müdahalesini kabullenmek yanlış diye düşünüyorum. Doğru mu?

  Ebeveyn tarafından kardeşler arası fiziki kavga onay görmemeli. Küçük çoçuk sınırı çok zorladığında nasıl müdahale etmeli?

 3. Nurgül der ki:

  Merhaba Doktor hanım.benim iki oğlum var büyüğüm 14. küçüğüm 6.yaşında..büyük oğlum kardeşini eziyor yağtığı hiç bir şeyi beğenmiyor onun daha küçük ve yaramaz olmasını kabullenmiyor her dediüini yaptırmak istiyor bazen dövüyor bazen aşağılıyor küfürler ediyor kardeşine.ve kardeşi anasınıfına gidiyordu ama sorun yaşadık ansınıfında arkadşlarına vuruyormuş öğretmenini dinlemiyor faaliyetlere katılmıyormuş.arkadaşlarına vurduğu için şikayet geldi ve okuldan uzaklaştırıldık istemediler oğlumu okulda.ne yapacagımı şaşırdım psikoloğa götürdüm ama kimseyle konuşmuyor birebir diyaloüa girmiyor dışa kapalı.büyük oğlum kesinlikle beni dinlemiyor hiç bir dediğimi yapmıyor asi ve cok sinirli psikologada gitmeyi kabul etmiyor ne yapmalıyım…

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Nurgül Hanım,
   Psikoloğa gitmek istememesi çok normal. Sonuçta yanlış bir şey yaptığını biliyor ve karşılığında cezalandırılacağını düşünüyor olabilir. Küçük oğlunuz ise abisinden şiddeti görüp, onu öğrenmesi çok doğal. Kendisine uygulanan şiddeti de öğrenip, kendi de uyguluyor. Size söyleyebileceğim en önemli şey, Çocuklarınızın yanlış davranışları hiç bir zaman karşılıksız kalmamalı. Ama dayak ya da hakaret değil. Örneğin cep telefonuna o gün 2 saat el koymak, bilgisayarına 2 saat el koymak. Bu davranışlarını devam ettirirse 2 saati 3 saate çıkarmak ve küçük oğlunuz için de kısa ve net, “vurmak yok” diye anlatmak ve vurduğu zaman karşılığında çizgi film izlettirmemek. arkadaşlarıyla vurmadan iyi geçindiğinde ise aferin, bugün ne güzel oynadın diye pekiştirmek ve babası, bugün oğlumuz çok güzel oynadı demeniz, ardından babasının da aferin oğluma arkadaşlarıyla güzel güzel oynuyor diyerek o günkü iyi davranışı pekiştirmeniz. Aynı zamanda küçüğünü de büyüğüne ezdirmeyin. Kardeşine sataşırsa karşılık olarak cep tel. bilgisayar yasaklarını uygulayın.

 4. ayla kavaklı der ki:

  benim 21 yaşında oğlum 18 yaşndada kızım var.onları çok seviyorum çok düşkünüm her anne gibi hiç ayırmam hatta her fırsatta belirtirim sana sarılınca bitek sen varsın dönüpsana sarılıncada bir tek sen varsın gibi hissediyorum diye ama abimiz kardeşine çok baskın kızımda altta kalan birisi değil ikiside dışa dönük güvenli özünde iyi huylu çocuklar fakat bu durum beni hasta ediyor evde benim araya girip kavgaya bir son verme olayına dayanamıyorum.önce aranızda halledin ben karışmam diyorum fakat kızımın cevap vermesi oğlumunda döverim seni diye girişmesi benimde tepki göstermeme yol açıyor oğlum istanbulda okuyor geldikçe özlem duyacaklarına birbirini kırıp ayrılıyorlar kız birtarafata ağlıyor ben birtarafta beni bu hale getirdiniz diye bağırıp çağırıyorum oğlan alıp başını gidiyor ne yapacağımı şaşırıyorum birden internete gelip yazdım sizin siteniz çıktı ilk defa böyle bir isyan halinde çaresiz yazıyorum şimdiden teşekkür ederim

 5. aysel der ki:

  merhaab doktor hanım benim 1 kızım 1 oğlum var durmadan kavga ediyorlar kzım 12 oğlum 7 yaşında ama sanki hala 2 yaşındaki çocuklar her ikiside hatasını kabullenmiyor suçu birbirlerine atıyor ayrıca oğlum sinirlenirnce dudağı mosmor bir şekilde oluyor kalp atışları hızlanıyor ve ablasını dövüyor ne aypmalıyım?

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba Aysel Hanım,
   Çocuklarınızı sağlıkla büyütmenizi diliyorum. Ve doktor değil, psikoloji lisans ve lisans üstü eğitimi almış bir psikolog olduğumu hatırlatmak istiyorum. Kardeş kavgaları sadece sizin evinizde değil, sizin gibi çocuklu ailelerin hemen hemen hepsinde oluyor. Bu konuda yalnız değilsiniz. Önemli nokta bu kavgalarda sizin rolünüzün ne olacağı. oğlunuzun kavga esnasında kalp atışlarının yükselmesi adrenalinin artmasından dolayıdır. Öfke anında vücudumuz bu tarz belirtiler vermeye programlanmıştır. İkisini de karşınıza alın ve bu evde kavga istemediğinizi, eğer kavga ederlerse kim hakli kim haksız olursa olsun farketmeyeceğini ve ikisinin de bunun karşılığında bir takım sevdiği şeylerden mahrum bırakılacağını söyleyin. Kavga ettikleri için Normalden erken yatmak, kavga sonrası tv seyretme yasağı, bilgisayar oynama yasağı, kendi odası haricindeki bir odada, her biri farklı odalarda yaşı kadar dakika (7yaş=7 dakika, 12yaş=12 dakika) kalıp düşünme gibi karşılıklar göreceklerini söyleyin. Ve kavga olursa misafir bile olsa uygulayın.

 6. --- der ki:

  2 tane oğlum var biri 17 biri 14 yaşında çok tartışıyorlar abi içinde biriktiklerini kardeşinde patlatıyor küçük sebeplerden büyük kavgalar çıkıyor abi dedigim dedik olsun istiyor emir veriyor küçük oglumda bunların altında kalmıyor ona cevap veriyor abi ikimizi eşit tutamazsınız aramızda yaş farkı var o kadar diyor ve büyük bir sorun ortaya meydana geliyor nasıl çözülür çizgi film izleme onu yapma bunu yapma diyemem 17 yaşndaki ogluma

 7. nuran der ki:

  Merhaba benim 6 yaşalarında ikiz kızlarım var.Hemen hergün evde kavga dövüş eksik olmuyor. yaşında bir beke de var bunun kıskançlığını çoook yaşadık elimizden geldiğince bunu aşmaya çalışdık az da olsa başardık şimdi küçük kardeşlerini çok seviyorlar. Ama bitmek tükenmek bilmeyen eşyalarını paylaşamama kavgaları hep devam ediyor. Hemen hergün okula giderken mutlaka ağlayarak bir şeyi bahane ederek çıkıyolar evden mesela saçım eğri oldu,ben bu tokayı istemiyorum, okalem veya silgi benimdi sen neden aldın diye inannılmaz kavga bağırma … ben de açıkcası artık son safhada dayanamayıp dövüyorum sonra da ya öyle ağlayarak okula gidiyolar yada okula bile göndermiyorum.Ama sonra da neden böyle oluyor diye ağlamaya başlıyorum.Daha önce Psikolojik destek almışdım ama şuanda ilaçlarımı kullanamıyorum. Çünkü bebeğe hala anne sütü veriyorum.Anne sütünü bir yıl kadar daha vermeyi düşünüyorum.Ama çocuklar bu şekilde devam ederse sonları kötü olacak bundan korkuyorum evde bebek bile korkuyor kavgalarından huzursuz.İlerde yaşları ilerleyince ben nasıl zapt edecem bunları…. Büyük bir endişe içindeyim lütfen yardım……!

  • Nur AYDOĞAN der ki:

   Merhaba,
   Dövmek yok kesinlikle, lütfen. Sabrınız zorlanıyorsa arada yakın akrabalardan destek alın. Kendinize zaman ayırıp, sadece kendinize özel kuaför, sinema gibi vakit geçirin. Enerjiniz tükenmiş sizin. Enerjinizi tedarik edince onların kavgaları çok fazla etkilemeyecektir. Aynı zamanda sorunlu davranışlardan ikisini hedef seçin ve ikisi için tablo yapın. O gün sorun çıkarmayanın hanesine yapıştırma yapıştırın. Hafta sonunda ufak hediye kazansın hergün çıkartma kazanmış olan.

 8. şenol der ki:

  mrhb bende çocuklara çok kızıyoruz bunun hakkında aydınlatıcı bilgiler yazmanızı isteyecektim

 9. şenol der ki:

  kızmanın çözüm olmadığını biliyorum buna rağmen greksiz yere bile olsa kızıyorum ne yapabililirirm

 10. figen adır der ki:

  merhaba benim 3 ile 1 yaşlarında iki tane oğlum var.abimiz kardeşini sürekli dövüyor hiç bir şekilde yalnız bırakamıyorum.iyi davrandım olmadı,kötü davrandım olmadı kötü davranmak istemiyorum ben çok üzülüyorum. bana yol gösterirseniz çok mutlu olurum şimdiden çok teşekkür ederim kolay gelsin.

 11. Buse der ki:

  Merhaba Nur hanım

  Ben 21 kız kardeşim 20 yaşında hergün kavga ediyoruz ailem kardeşimle başa çıkamıyor annem kız kardesim yüzüne sinir krizi geçiriyor .. Sebep çok farklı bir pencereden bakıyor olması. Mesela beni olur olmaz yerde sürekli aşağılar ben çok yoruldum engellemeye çalışmaktan gizlice ağlarım hep çünkü sonuna kadar kendi haklı ben ise düşman.. Benden daha güçlü ve ona cevap verdiğim zaman üstüme yürüyor. Saçmasın, zıtsın, mantıksızsın, eziksin laflarıyla boğuldum artık. Ki kesinlikle çevremle gayet uyumlu, barışık ve sevilen biriyim. Bizim ailemizde artık kız kardeşime göre düzenlenmiş bir hayat var. Bunu sevmez ya da bunu sever, bunu yemez akşam onu yapmayalım gibi.. Ona göre yaşamaktan aman kızmasın sinirlenmesin demekten ben ben olmaktan çıktım lütfen Buna bi öneriniz varsa şimdiden teşekkür ederim ..

 12. hatice der ki:

  Merhabalar. Biz evde 3 kız kardeşiz ve 22-21-19 yaşlarında ve sürekli kavga halinde oluyoruz. söylenilenler hep yanlış anlaşılıyor,kardeş gibi oturup muhabbet edemiyoruz. En ufak birşey söylenilsin kavga oluyor bazen ciddi derecede hırpalama oluyor zorbalık mı bilmiyorum. Ama bu durum beni(ortanca) olarak çok sıkıyor ve çözüm bulmak istiyorum bulamıyorum. hataları söylesem hep kavgaya dönüşüyor. Küçük kardeşimle iletişim kurmak zor,hep farklı anlıyor ve en ufak hatasını söylememize tahammülü yok. Bagırıyor cagırıyor.üçümüzde farklı sehirlerde okuyoruz ve uzaktayken böyle seyler olmuyor. Evde aynı ortamda olunca mutlaka bu sorunlarla karsılasıyoruz ve ben çok üzülüyorum. Öneriniz nedir?

 13. deniz der ki:

  Meraba. Benim sorunum ne kızım ne de oglum. Benim sorunum benim. Ben uniwersite ögrencisiyim. 3 kız kardeşın en kücuguyum. Ablalarm okumadı. Ama ben uniwersiteyı kazanınca biri hırslandı ve bendn daha iyi bolum kazandı. Ewli olması okumasıni engellemedi. Ben gurur duyuyorum ama o hergun basardiklarini gozume sokuyor. Annem babamı kendi tarafına cekti. Heryerde ondan owunerek bhsediyorlar. Bazen beni farketmeleri icın kotu yola duşmek bile geliyor aklıma. Kisacası kendimdn korkuyorum. Kimseyle paylaşamamda cavası. Napmalıyım :(

 14. Sibel der ki:

  Merhaba Nur hanim,

  Benim 3 kizim var, 21-19-15 yaslarinda.
  21 ve 19 yasinda olan kizlarimla basim dertte, sanki birbirlerine dusmanlar.
  kiskanclik birbirilerini cekememezlik ve asagilama, , bunu arkadas ortamlarinda da yapiyolar.
  hic bir sekilde anlasamiyolar. olay oyle cigirindan cikiyoki benden taraf secmemi bekliyolar.Hatali olduklarini soyledigimde benden birini hakli cikarmami bekliyolar. her ikiside bana karsi saygisiz bir tutumda bagira cagira suclayarak cekip disari cikiyolar gidiyolar. Giderken hic hos olamayan laflar sarf ediyolar.
  Son 1 senedir bu bu sekilde, napcamida bilmiyorum, cok yalan soyluyolar.
  Yalniz basima yetistirdim ben cocuklarimi, bu sekilde degillerdi. bana hic saygisizlik yapmazlardi..

  Her olayda ben suclaniyorum,, suclumuyum? ne yapabilirim.

 15. Hilal der ki:

  Merhaba ben ve kardeşim sürekli kavga ediyoruz az önce sinerlenip tartıştık ben 14 yaşındayım kardeşim 9 yaşında ama sürekli kavga içersindeyiz ben bu olaydan sıkıldım çoğu zaman ben suçlanıyorum her zaman o küçük deniliyor ve hep o savunuluyor çok hareketli bir kıza göre hiç yerinde duramıyor benimle tartışmak ona bir oyun gibi geliyor acaba ben onunla daha az kavga etmek (etmemek) için ne yapmalıyım

 16. gizemli peri der ki:

  bende 17 yaşındayım 12 yaşımda bir kardeşim var bizde çok kavga ediyoruzz kardeşim herşeye karışıyor ve bende kardeşimden nefret ediyorum keşke doğmasaydı ölseydi diyorum ANNEMİ KARDEŞİMİİ DOĞURDUĞU İÇİN SUÇLUYORUM… KESİNLİKLE 2.ÇOCUK BİR AİLE İÇİN ÇOK SAÇMA BİR HATAA BENCE İNSANLAR BİRAZDAS BÜYÜKÇOCUKLARI DÜŞÜNMELİ 2.ÇOCUK YAPMAMALI HAKLI OLARAK İLK ÇOCUKTA SONRADAN GELENN BİR ANDA ORTAYA ÇIKAN ÇOCUKLA ANA BABASINI PAYLAŞMAK İSTEMİYOR BENCE 2.ÇOCUKLARIN HEPSİ ÖLSÜNN ÇOK GEREKSİZLERR EN İYİSİ TEK ÇOCUKLU AİLELER.

 17. şeref demir der ki:

  Benim 18 ve 16 yaşinda iki kizim var büyuk olan surekli kucuge baski fiziki baskida var ve hakaret şeklinde davranişlarvar baba ve anne olarak çaresiz kaliyoruz bazen bağirmalarindan komşularda rahatsiz oluyor ne yapabiliriz bilmiyoruz yardimci olursaniz seviniriz

 18. burcu der ki:

  Nuray hnm benimde 2 oglum var cok sik kavga ediyolar artik bende dayanamiyorum hep bagiriyorum ama her saniye kavga buyugum kucugume habire vuruyo kucukte ona saldiriuo kizdircak harektler yapiyo napcagimi sasirdim buyuk 14 yasinda kucuk 7 buyugumle konusuyorum hic dinlemiuo beni bise ergenlik yasiyoruz napmam lazim kafayi yiycem artik

 19. burcu der ki:

  Bide kucuk oglum da saka bile olsa bana vuruyo odev yapamk istemiyo artik biraktim bende ben hatirlatmiycam dedim sen bilmelisin odevlerini diuorum artik ama 2 erkek cocuk buyutmek cok zormus bunu anladim bu kavgalara bi son verseler hic vercek gibi degiller

 20. gul der ki:

  merhba nur hanim benim 5 yasini doldurmus ikizlerim var biri oglan biri kiz.kiz uysal oglan cok agrasif herseyi once o yapacak eve once o girecek evden once cikacak asansoru once o cagiracak vs.kardesine hep zarar veriyor vuruyor hirpaliyor.hep doyumsuz hep mutsuz.kardesinin tepesinden ayrilmiyor surekli ustune cikiyor yadarahat birakmiyor yemek yerken vesaire surekli onunla ugrasiyor. bizide dinlemiyor.guzel guzel konusuyorum hatalarini soyluyorum ama konustugumla kaliyorum.bide oglum hep bagirarak konusuyor kucuk harflerle konusmuyor.insanlari rahatsiz ederim dusuncesi yok.kiz olan ise hep eziliyor. kendini koru diyorum ama koruyamiyor.hep alttan aliyor herseyi.bende oglumun cok uzerine gidiyorum istemiyerek.napcagimi bilmiyorum ayrica oglum otizimli.hafif derecede.neyapsam nedesem anlamiyor,,lutfen cevap yazin….

 21. Melis der ki:

  BENDE BİRAZ KÜÇÜĞÜM AMA BIKTIM 12,5 YAŞINDAYIM 1 ADET 4,5 YAŞINDA KARDEŞİM VAR SÜREKLİ KAVGA EDİYORUZ E TABİKİ ANNEMDE ONU HAKLI BENİ SUÇLU BULUYOR O KÜÇÜK DİYE. BAZEN SİNİRİM BOZULUYOR AĞLIYORUM HATTA ŞU AN ANNEM KARDEŞİMİ OKULA GÖTÜRÜYOR. ALLAH TAN ODA ÇÜNKÜ GİDERKEN BİLE VURUP GİTTİ SÜREKLİ DÖVÜYOR KÜÇÜCÜK OLMASINA RAĞMEN ÜSTELİK İKİMİZDE KIZIZ. GERÇEKTEN AZ ÖNCE BİLE AĞLADIM BİR MUTLU OLUYORUZ OYNUYORUZ BAZEN ÇOK İYİDE GÜNÜMÜZÜN %30 U MUTLU VE KALAN %70 İ KAVGA İLE GEÇİYOR :( ARTIK DAYANAMIYORUM GERÇEKTEN YETER DİYORUM BAZEN LÜTFEN YARDIMCI OLUN TEŞEKKÜRLER… :( :’(

 22. Sevinç der ki:

  Ikiz Çocuklarım var biri kız biri erkek 2.5yaşındalar ve öok kavga ediyorlar özellikle kızım her fırsatta Kardeşinin yüzünü yoluyor tırmalıyor ,oğlumda çok inatçı paylaşmıyor asla ikisi de her şey benim diyorlar .işin kötüsü kızım Oğluma tırmaladığı zaman çiledençıkıyorum çok kızıyorum bazen vuruyorum ve sonra çok üzülüyorum ve ben bir eğitimciyim kendi öğrencilerime bile yapmadığım şeyi çocuklarıma yapıyorum benim neyapmam gerekiyor

 23. fidan der ki:

  Merhaba benim dört çocuğum var.1. Kızım 7 yaşında 2.Kızım 3 yaşında 3.ler ikiz biri kız biri erkek 2 yaşında inanın hiç birine ayrım yapmıyorum küçüklerin dediklerini anlamasam bile evet tamam aferin diyerek onaylıyorum.benim ağlamalarıma sebep olan olay hepsinin birden saç başa ısırarak kavgaya tutusmalari bana yardımcı olun lutfen

 24. aynur der ki:

  İki oğlum var 19 yasdaki dışarıda çalıyor ayda yılda bir geliyor 15 yaşındaki oğlum kıkançlık. Yapıyor geldine pişman oluyor 19 yaşındaki hep ıçine atıyor üzülüyor 15 yaşındaki kırpıp. Dökyor kiriyor anneyi kıskanıp anneye ezeyet ediyor ne yapmalım

 25. seda özdemir der ki:

  benimde 2 çocuğum var 1 kız 1 erkek.i.kisi sürekli olarak kavga ediyor kızım 18 oğlum 20 yaşında oğlum sürekli kardeşini takip edip baskı yapıyor bazende sevgilisi var diye laflar atıyor ortalığa kızım işte bu yalnlar karşısında insanlara güveni azalıyor ne yapabilirim acaba

  TEŞEKKÜRLER.
  <3<3<3<3<3<3<3<3<3<3<3

 26. sude der ki:

  Sorunu yasayan bizzat ben ve kız kardesim.11 yasinda kendisi ben de 17 yasindayim ama dis gorunus olarak ayni boydayiz hatta o benden daha kilolu.bunu da güc bilip ezmeye calisiyor kufur ediyor falan.cevremizdekiler de onun bu seviyesizligini karekterinin saglam olmasina baglayip taktir ediyor.ben de siddet uygulamayi denedim ama cozum olmuyor.konusma benimle diye ciddi ciddi soyledim yine de kotu de olsa muhattap oluyoroluyor.ne yapmam lazim bilmiyorium.ben de genc bir kiz olarak rahatsiz oluyorum bubdurumdan hatta piskolojim bile bozulmaya basladi.

 27. MRS ELIZABETH der ki:

  Ben issizlik 2 yil ve çocuk olmadan 3 yil sonra kurtulus benim kaynak olarak (Druwagbale@gmail.com) kullanarak için Tanri’ya tesekkür etmek istiyorum, kocam ben druwagbale bir Dr. tanisincaya kadar, sadece kalbi kirik 2 yil beni yalniz birakti ayni Dr uwagbale yardimci, bu yüzden onunla temasa karar verdi ve ben ona her zaman sorunlari söyledim diye güldü ve bu bir sorun olmadigini söyledi nasil bir bayan taniklik. Her sey üç gün içinde iyi olacak. Tam benim eski kocam üçüncü gününde beni arayip sasirtti beni ne bana ben fazla dört ay önce için geçerli olan bir sirket dedikleri oldu sasirtti ve ben Dr. en kisa possible.Am olarak çalismak üzere çok minnettar dönmek gerektigini söyledi Eger onunla temasa istiyorsaniz uwagbale, onun e-posta oldugunu (druwagbale@gmail.com) onun numarasi (2348038498883) web sitesi (www.uwagbale.simplesite.com) da he onu gönderilecek sonra onu aramak ve olabilir sizin eski geri istiyorsaniz (1) asagidaki gibi büyü yapar. (2) Eger ofisinizde terfi ister bir yumurta donör (3) gerekmektedir. (4) çalistirdiktan sonra erkekler ve kadinlar isterim. (5) Bir child.or istiyorsaniz size zor bir bebek (6) bulunmustur eger zengin olmak ister misiniz. (7) Sonsuza dek senin olmak için kari koca baglamak istiyorum. (8) mali yardima ihtiyaciniz varsa. (9) Bir çocugu evlat edinmek istiyor, (10) Eger Illuminati üyesi olmak istiyorum.? Onu ulasin (druwagbale@gmail.com) onun sayi Tanri’nin adam araciligiyla yardim, çünkü herhangi bir ruhu condern yok ama Tanri’nin kimse her ruhunu sinamak, hatta 4 1 vs 1 JOHN yazilmistir (2348038498883) ‘dir. basari

 28. nedim der ki:

  merhaba hocam benim kızım 15 yaş oğlum 12 yaş kızım kardeşini inanılmaz derecede kızkanıyor ne gibi tedbirler almalıyız

 29. emine sahin der ki:

  merhaba,benim iki oglum var 4 ve 6 yasinda cok kavga ediyorlar.cok üzülüyorum. ne yapa bilirim lütfen yardim edin bana.cok iyi bir anney her isteklerini yapmaya calisiyorum

 30. emine sahin der ki:

  merhaba,benim iki oglum var 4 ve 6 yasinda cok kavga ediyorlar.cok üzülüyorum. ne yapa bilirim lütfen yardim edin bana.cok iyi bir anney her isteklerini yapmaya calisiyorum iki erkek cok zor bazen terk edip gitmek istiyorum

 31. dilara der ki:

  merhaba nurhanim.iki cocugum var aralarinda 9 yas var.oglum 13.kizim 14 yasinda.fakat surekli bir kavga tartisma halindeler.taraf tutmuyorum ikisininde hatalarini soyluyorum.oglum ablasini kizdiriyor oda hakaret ediyor oglum vurmaya kalkisiyor aralarina girerek ayiriyorum.fakat cok kotu birsey ikisininde birbirine saygisi kalmiyor.oglumda erkegim diye ben gucluyum ben yaparim hisleri var kizimda ayni erkek gibi yetisti hic birseyin altinda kalmiyor haksizliga gelemiyor.aslinda ikiside birbirini seviyor disardan biri birsey d3diginde birbirlerini kayiriyor ve laf soyletmiyorlar.ve fazla kus kalmiyorlar.fakat ben gercekten cok endiseleniyorum.bugun yazinizi okudum.bunlarida uygulayacagim ama buyuk olduklari icin ise yararmi bilmiyorum.baska ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim.saygilar..

 32. Gül der ki:

  2008 ve 2012 li iki tane kızım var ve sürekli kavga ediyorlar küçük kızım sürekli ablasına vuruyor ve abla seni döverim diye tehditlerde bulunuyor büyük kizimda sürekli kardeşini kızdırmaya ofkelendirmeye çalışıyor ne yapmam gerek lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 33. Münevver Yılmaz der ki:

  merhaba 2,5 yasinda kizim kendi krndine oyun oynarkan 5 yasinda ki oglum ons satasip oyununubozuyor…bazen de sozleriyle kizdiriyor kardesini.aralarinda siddet..zorbalik gibi bir problem yok..Yukarıda bahsi gecen küçük sorunlara karsi nasil davranmali…tesekkurler

 34. emre der ki:

  merhaba ben bir çocuk olarak bunu okudum biz iki kardeşiz ben büyük kardeşim yaşım 14 küçük kardeşim 12 yaşında, kardeşimle sürekli tartışıyorum ben ona kabadayılık göstemediğim halde o beni hep suçlu buluyor ben iyilik bile yapsam ona karşı çıkıyor (mesela ;annem hastaydı marketten hazır çorba al dedi ben direk elimle çorba yapıyım dedim hem sürpriz olur diye marketten çorba malzemesi alcaktım o karşı çıktı hazır çorba al annemi dinle diye) veya ben bir arkadaşımla olduğumda onu dışlamasak bile dışlanmış hissediyor ve bana yine küsüyor bana iyilik yapmadan iyilik bekliyor bende sonra iyilik yapıyorum ama sonra ben önceden şöle şöle yapmıştım diyor annemde ya kavga yok diyor çok kavga edersek oyunlara el koyuyor fakat kardeşimle sürekli tartışmak zorunda kalıyorum ne yapmalıylım
  eğer yardım ederseniz sevinirim

 35. serap der ki:

  merhaba NUR HANIM : benimde iki çocuğum var oğlum 13 kızım 12 yaşında evet kavga çok ediyolar yazılarınızı okudum bunları uygulayacağım ama benim ASIL SORUNUM;kızımın sürekli kendine tuhaf hareketler yaparak bunlar benim tik’im demesi bu hareketler sürekli değişiyor aynı kalmıyor göz kırpması;göz kısması ,kafasını acayip sallaması vs. birde hiç kız gibi davranmıyor çok kaba hareketleri var çevresinde arkadaşları tarafından sevilmiyor bu yüzden akrabalarda da bunu gözlemledim öpmeyi sarılmayı aşırı seviyor insanları bezdiriyor yapma dur kelimeleri onda ters etki yapıyor hiç susmuyor mantıksız espriler yapıyor kendimi sevdirecem diye uğraşıyor ama çevresine tam tersi etki bırakıyor kendinden çok fedakarlıklar gösteriyor ödün veriyor ama karşılık bulamıyor birinin üzerine çok düştüğü zaman o kişi ondan kaçmaya başlıyor defalarca konuşmaya anlıyacağı şekilde anlatmaya çalıştım ama sanırım beceremedim ben çok üzülüyorum ne yapmalıyım lütfen cevap yazın

 36. serap der ki:

  atladığım bir iki şey daha var bunlarıda bilmenizle bana daha rahat yardımcı olabileceğinizi düşünüyorum. oğlum temiz titiz başarılı çevresinde sevilen popüler bir çocuk nerede ne konuşacağını bilen esprililerinde de başarılı kızım tam tersi ,oğlum kızımı evet her türlü ezmeye çalışıyor şiddet göstermek istiyor mani oluyorum ama sadece fiziki değil sözlü şiddet te uyguluyor aslında oğlum kızımı bizimle beraberkende oluyor ama özellikle başkalarının yanında da aşağılayıcı küçümseyici ve dalga geçici şekilde eziyor onun bunu yaptığını gören arkadaş çevreside fazlasını yapıyor bilirsiniz çocuklar bazen çok acımasız oluyor bende kızımın gelecekteki psikolojisinin depresyona yatkın olduğunu bu gidişten görebiliyorum onun öz güvenini nasıl sağlıyabilirim ona nasıl yardım edebilirim onu nasıl yönlendirmeliyim artık bilmiyorum yetemiyorumciddi korkularım var yardım edin LÜTFEN kızımın ilerdede çevresinde sevilmeyen istenmeyen ezik büzük yalnız bir insan olmasını istemiyorum …

 37. ayşe der ki:

  Merhabalar..iki kizim var biri 6 digeri 3 yasinda.cok zordurumdayim bana yardimci olurmusunuz..kucuk kizim buyuk kizima cok eziyet ediyor ve onu kabullenemiyor.iyide yapsa kotude yapsa ona vuruyor issiriyor vs.ne yapsam olmadi.istiyorumki cok iyi anlassinlar olmuyor gittigim yerlerdede huzur vermiyor surekli agliyor ne yapmaliyim sizce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>