Ergenlikte Normallik ve Normal Dışılık

Ergenlik, gelişim, yükselme ve ilerlemenin olduğu bir gelişim evresidir. Bir dönüşüm ve değişim dönemidir. Madem bir değişim ve dönüşüm evresidir, peki uyumsuz ve aykırı davranışların da gelişimin sağlıklı bir parçası olup olmadığını nasıl anlarız? İşte gelişim dönemleri ve bunların özelliklerini bilmek, gelişime aykırı olan ve ya olması gerektiği halde sergilenmeyen davranışları ayırt edebilmemizde önemlidir. Çünkü gelişim dönemlerinde olması gereken tipik ve normal davranışlar anlatılır. Eğer bu tipik, normal gidişatta problemler oluyorsa altında bir işlevsizlik, problem yatıyor diyebiliriz. Bu problem ya da işlevde bozulmalar kişisel alanda, aile, iş ve romantik ilişkilerde, çevre ve ortamla ilgili ya da sosyal ortamla ilişkili olabilir.

Bazen kuralları çiğneyen davranışlar görülebilir ama buna işlevselliği bozan davranış diyemeyiz. Ve neyin doğru olduğu ailenin bakış açısına, yerleşmiş geleneklere, resmi konuma, kültürel tanımlamalara ve ergenin bakış açısına göre şekillenir. Bunu bir örnekle açıklayalım. Davranış, bakkaldan küçük bir şey çalmak olsun. Bu, yasalara göre hırsızlıktır. Fakat eğer bu sadece bir kere olmuş bir davranışsa, yukarıda saydığımız sosyal yapılarda “suç işleme” olarak tanımlanmayacaktır. Başka bir yerde ise bu bir kerelik davranış gencin damgalanması ve lekelenmesiyle sonuçlanacaktır. Bir başka yerde ise gencin sınırları zorlaması, büyüme çabaları, doğru ve yanlışı öğrenmeye çalışması olarak yorumlanacaktır. Fakat, intihar girişimi ya da intihar, etrafa ve kendine zarar veren nitelikte bir öfke ise toplum tarafından kolayca uyumsuz bir davranış olarak tanımlanabilir.

Psikolojik bakış açısına göre, kimlik gelişiminde daha olgun bir seviyeye doğru ilerleme gibi psikolojik bir olgunlaşma, ruhsal bir iyilik hali, stres yönetimi ve yüksek bir ego gücüyle ilişkilidir.

Uyumsuz ve işlevselliği olmayan davranışlar ise, okullar, aileler ve toplum, bireyin kişiselliği ve diğerleriyle arasında bir denge kurmasını sağlayamadığı zaman dağınık kimlik durumlarından doğar.

Uzm. Psk. Nur AYDOGAN

*

Source: G. T. GULLOTTA, G. R. ADAMS (2005). “Handbook of Adolescent Behavioral Problems”, Springer Press, United States of America

Bu yazı Çocuk ve Ergen kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ergenlikte Normallik ve Normal Dışılık için 1 cevap

  1. Zeyneb der ki:

    Selam Nur hanim. Benim yeğenim 15 yashinda. 3 yil onceden yegenimde komsuya karsi agresivlil vardi. igrenme bi nevi) sonra zaman gectikce kiz kardesine karsi artmaga basladi. cunki kiz kadresi o komsunun cocuklari ile oyun oynuyordu. Simdi daha da artdi anne baba ve babaannesine karsi da igrenme durtusu var. onlara dokunamiyor. ve ayni masada yemek yemiyor. doktora gitmeyi de kabullenmiş degil. ve asiri agresiv kendine zarar veriyor elini felan masaya vuruyor. Biz napabiliriz kutfen yardimci olun. Tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>