Nasıl Duygusal Açıdan Mutlu ve Sağlıklı Çocuklar Yetiştiririm?

Biz sevgi dolu ebeveynler olarak, kendini bilen, etrafındaki insanlarla iyi ilişkiler geliştiren ve başarılı bir hayat sürdüren mutlu çocuklar yetiştirmek istiyoruz.
Çocuklarımıza her şeyin en iyisini vermek istiyoruz, fakat tüm bildiklerimiz kendi yetiştiriliş stilimizken bunu nasıl yapabiliriz? Kendi bildiklerimizin ötesine nasıl geçebiliriz ve çocuklarımızla nasıl daha yakın ilişkiler kurabiliriz? Mümkün olan en iyi başlangıcı nasıl yapabiliriz?
1.Kendini tanı: Öncelikle kendini tanımalısın. Çocukluğundan beri nasıl yetiştirildin? Çocuğunun hayatının senden hangi konularda farklı olmasını istiyorsun? Peki bu farklılıkların olması için kendinde değiştirmen gereken neler var?
Öncelikle şunu bilmeliyiz; farkında olmadığımız şeyi değiştiremeyiz ve eğer kendi hayatımızdaki, yetiştirilişimizdeki bir takım değerleri incelemek ve bunların farkına varabilmek için kendimize vakit ayırmazsak pek çok alanda çocuğumuzu bilinçsizce yani tıpkı kendi yetiştirilişimiz gibi yetiştiririz. Ve tahmin ettiğiniz gibi bu da mutlu ve sağlıklı çocuklar yetiştirmek için yeterli değil.
2.Çocuğunu Tanı: Pek çok anne- babanın en çok istediği şeylerden biri çocuğunu gerçekten tanımak, onun özel hayatını bilmek ve ailesi yokken nasıl bir birey olduğunu görmektir. Çocuğum nasıl biri ve nasıl biri olmaya doğru ilerliyor, bunun farkında olmak çok önemli. Çocuğumuzla bir takım şeyleri paylaşmak çok önemli. Bir takım şeyler diyorum çünkü her şeyi öğrenmeye çalışmak onun özel hayatına saygı duymamak demektir. Aynı zamanda bizimle paylaşma hissini azaltabilir.
Çocuğumuzu her yönden tanımaya çalışmalıyız. Hislerinin, olaylar karşısındaki tepkilerinin, duygularının farkında olmalıyız. Bunun için çocuğumuzla vakit geçirmek önem taşıyor. Çocuğunuz sizinle paylaşmaya başladıkça ona güveniniz artacak. Çünkü karşılıklı iletişimde sizin de ona söyleyecek gerekli geribildirimleriniz olacak. Yargılamadan, azarlamadan. Sizinle paylaştığı şeylere şaşıracaksınız bazen çünkü bir çoğu biz gençken kendi ailemizle paylaşamadığımız şeyler.
3.Değerlerini Bil: Kendi değerlerinin farkına var ve değerlerine göre davran. Eğer değerlerinin farkında olursan, hayatta seçim yapmak daha da kolaylaşır. Değerler bize anne ve babamızdan ve onların anne ve babasından vs. mirastır. Biz de o mirası çocuklarımıza bırakacağız. Değerlerden bağımsız bir hayat düşünülemez. Fakat değerlerimizi yapılandırmak da önemli. Bazı değerler; dürüstlük, vefa gibi vazgeçilmezdir ama bazılarıysa eski usul, zarar vericidir; cezalandırma, suçlama gibi. Bunların farkına varıp yapıcı olanları hayatımızda sürdürmeliyiz.
Uzm. Psk. Nur Aydoğan

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Nasıl Duygusal Açıdan Mutlu ve Sağlıklı Çocuklar Yetiştiririm? için 1 cevap

  1. esra der ki:

    aynen söylediğiniz gibi yetişme tarzımın eksikliklerinin ve benim üzerimdeki etkisinin farkındayım. ama kendimi engelleyemiyorum aynı hataları yapıyorum.çok basit şeylere öfkeleniyorum .hakaret ediyorum.aramızdaki saygı bağı inceliyor:(başka sorunlarımı çocuğuma patlayarak herşeyi mahvediyorum.yardım almak istiyorum ama çalışmıyorum ve eşimin hiçbir şekilde maddi manevi desteği yok pedogoga gitmem için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>